Bezpieczne ogrzewanie domu

Sezon grzewczy to okres, w którym nasze domy jednorodzinne są zagrożone niebezpieczeństwami ze strony nieprawidłowo działających instalacji grzewczych. Każdego roku, mimo alarmowania przez media i nadzory budowlane, dochodzi do nieszczęśliwych wypadków związanych z zatruciem czadem, wybuchów gazu czy pożarów.

Aranżacja wnętrz sprawia, że możemy łatwo zakamuflować wszelkiego rodzaju grzejniki i rurki – wystarczy podczas wykańczania wnętrz dobrze przemyślec cały układ.

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek przynajmniej raz w roku przeprowadzić kontrolę bezpiecznego użytkowania budynku. Dotyczy to przede wszystkim kontroli instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Taka kontrola obejmuje m.in. sprawdzenie:

  • drożności przewodów kominowych
  • siły ciągu kominowego,
  • występowania uszkodzeń przewodów na całej ich długości, kanałów, ław i nasad kominowych itp.
  • posiadania sprawnie działających urządzeń wentylacyjnych

Kontrola ma za zadanie również sprawdzić, czy właściciel wywiązał się z zaleceń wynikających z poprzedniej kontroli okresowej. Domy jednorodzinne mogą być kontrolowane wyłącznie przez osoby do tego uprawnione. Dobrze mieć pod ręką projekty domów, by kontroler mógł zapoznać się z przeprowadzonymi instalacjami.

Dlaczego kontrola jest tak istotna?

Bezpieczne ogrzewanie domu

Tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą, gdyż jest niewidoczny i niewyczuwalny. Zatrucie czadem w zdecydowanej większości przypadków kończy się śmiercią! W sezonie grzewczym uszczelniamy nasze domy, ograniczając do nich dostęp świeżego powietrza. Brak wymiany powietrza oraz nieszczelność instalacji gazowej sprzyjają powstawaniu tlenku węgla, ponadto grożą wybuchem gazu, pożarem, zniszczeniem budynku i co najważniejsze ? zagrażają życiu domowników.

Na nasze bezpieczeństwo w domu wpływ ma nie tylko coroczna kontrola, którą najlepiej przeprowadzić na początku sezonu, kiedy urządzenia grzewcze zaczynają działać, ale również nasze codzienne rozważne postępowanie z instalacją gazową.

Bardzo często w wiadomości o kolejnym zatruciu czadem pojawia się informacja, że w mieszkaniu czy domu były zaklejone szczelnie kratki wentylacyjne. W ten sposób mieszkańcy chcieli ograniczyć straty energii cieplnej. Takie działanie jest absolutnie zabronione. Nie wolno ograniczać dopływu świeżego powietrza i możliwości usuwania zużytego szczególnie w takich pomieszczeniach, jak kotłownia, łazienka, kuchnia i inne pomieszczenia, gdzie zamontowane są urządzenia gazowe.

Zwróćmy uwagę na projekty domów energooszczędnych. Architekci i konstruktorzy dokładają wszelkich starań, by domy te były całkowicie szczelne, począwszy od szczelnej konstrukcji ścian zewnętrznych pozbawionych mostków cieplnych, po szczelne okna energooszczędne. Ale każdy projekt domu zawiera obowiązkową instalację wentylacyjną, najczęściej jest to wentylacja mechaniczna i rekuperator, która dba o jakość świeżego powietrzu w domu. W szczelnym domu, gdzie z obawy przed stratą cennej energii nie otwiera się okien na kilkuminotowe wietrzenie, należy bezwzględnie zapewnić inny sposób na wymianę powietrza.

Prostym rozwiązaniem są również nawiewniki okienne, zamontowane w szczelnych oknach. Gwarantują one właśnie wymianę zużytego powietrza na świeże, bez konieczności rozszczelnienia okien.

Bardzo ważne, oprócz wymiany powietrza, jest również prawidłowe korzystanie z urządzeń gazowych. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wskazuje, że butle z gazem płynnym mogą być instalowane tylko w domach niskich, o wysokości do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalnych o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie.

Absolutnie zakazane (i to nie tylko ze względów ekonomicznych) jest ocieplanie domu kuchenkami gazowymi. Jeżeli tylko zauważymy jakieś nieprawidłowości w działaniu urządzeń gazowych, od razu należy wezwać specjalistę. Piecyk gazowy może być montowany lub naprawiany wyłącznie przez uprawnionego fachowca.

Warto pamiętać, że piece gazowe można montować wyłącznie w pomieszczeniach o kubaturze co najmniej 8m3, wyposażonych w przewód wentylacyjny z kratką wentylacyjną. Projekty domów przewidują często osobne pomieszczenie ? kotłownię, gdzie montowany jest kocioł grzewczy, jednak np. piecyki gazowe, które podgrzewają wodę bardzo często umieszczane są bezpośrednio w kuchni czy łazience. Specjaliści radzą, aby łazienkę porządnie wywietrzyć przed każdą kąpielą. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest, gdy projekty łazienek przewidują okna. Pamiętać należy również, że drzwi do łazienki ? bez względu na to, czy pełne czy przeszklone, muszą mieć otwory wentylacyjne na dole skrzydła.

Rozwaga przy korzystaniu z urządzeń gazowych, nie szukanie oszczędności tam, gdzie jest to zabronione i regularne sprawdzanie instalacji grzewczej sprawi, że nasze domy jednorodzinne i mieszkania staną się bezpieczne, a my bez obawy będziemy zasypiać w ciepłym i szczelnym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz