Czujnik czadu – bezpieczny dom

Nasze domy jednorodzinne powinny być bezpieczne dla mieszkańców. Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy bezwzględnie musimy sprawdzić stan instalacji w domu. W przeciwnym razie narażamy się na ryzyko wybuchu gazu czy ulatniania się niebezpiecznego czadu.

Nowoczesne projekty domów mają przewidziany projekt instalacji w oparciu o sprawny system ogrzewania, wentylacji. Po latach jednak instalacja grzewcza może stać się nieszczelna lub może dojść w niej do niebezpiecznych awarii. Dlatego bezwzględnie ogrzewanie domu musi być sprawdzane przynajmniej raz w roku przez uprawnionego instalatora, a ewentualne usterki naprawiane.

Czujnik czadu - bezpieczny dom

Tlenek węgla inaczej czad powstaje na skutek niepełnego spalania węgla i substancji. Nie ma ani zapachu, ani smaku, nie posiada barwy i nie szczypie w oczy ? samodzielne wychwycenie poziomu czadu jest praktycznie niemożliwe.

Jest on bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu, a objawy zatrucia czadem są trudne do zdiagnozowania. Dlatego też wielokrotnie zatrucie kończy się śmiercią…

W czasie zimy nasze domy jednorodzinne i mieszkania są szczelnie chronione przed zimnem. Dlatego tak bardzo ważna jest instalacja wentylacji, która umożliwia ruch powietrza bez konieczności wietrzenia pomieszczeń. Jeżeli mamy szczelne okna i drzwi, ściany są bardzo dobrze izolowane, a powietrze ze środka nie wydostaje się na zewnątrz, pogarsza się nasz komfort mieszkania. Jeżeli zaś instalacja grzewcza jest wadliwa ? może to prowadzić do tragedii.

Stare projekty domów jednorodzinnych czy mieszkania w blokach z wielkiej płyty rzadko kiedy mają skuteczną wentylację. Prawidłowemu obiegowi powietrza sprzyja natomiast nieszczelna izolacja. Ta jednak prowadzi do ucieczki ciepła na zewnątrz i mamy znacznie wyższe koszty ogrzewania. Aby zmniejszyć straty ciepła niekiedy posuwamy się do naprawdę nierozsądnego i niebezpiecznego działania ? zaklejamy kratki wentylacyjne.

Regularna konserwacja urządzeń grzewczych gazowych, urządzeń wentylacyjnych, okresowa kontrola i czyszczenie kominów, a na początku prawidłowy projekt domu czy mieszkania, pozwolą ochronić mieszkańców przed niebezpiecznym lub śmiertelnym zatruciem czadem.

Oprócz tego nasze domy jednorodzinne czy mieszkania warto wyposażyć w czujniki czadu, detektory gazu. Te niewielkie urządzenia montowane są w domach po to, by sygnalizowały nam zwiększenie się poziomu gazu w pomieszczeniach. Mogą one zapobiec tragedii.

Ceny czujników gazu zaczynają się już od 100 zł ? to naprawdę niewielka kwota za nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

Czujnik gazu działa zarówno za pomocą sygnalizacji świetlnej, jak i dźwiękowej. Przy czym należy pamiętać, że migające światełko czujnika informujące o niebezpieczeństwie nie będzie przez nas zauważalne np. podczas przebywania w innym pomieszczeniu czy podczas snu. Dlatego alarm czujnika powinien być tak mocny i głośny, by był w stanie obudzić nas z głębokiego snu.

Wybierajmy tylko te detektory czadu, które produkowane są zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej normą EN 50291:2001.

Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca na montaż czujnika. Powinien on znajdować się w pobliżu urządzenia grzewczego, w którym następuje spalanie węgla, czyli niedaleko kotłowni, gdzie znajduje się kocioł grzewczy czy pomieszczenia z kominkiem czy piecem kaflowym. Ważne, by nie zamontować go w odległości mniejszej niż 2 m, czyli nie zamieszczajmy go tuż przy urządzeniu.

Idealnie, jeśli urządzamy domy parterowe lub mieszkania. Powierzchnia użytkowa znajduje się wtedy na jednej kondygnacji i montaż czujnika jest blisko zarówno urządzenia grzewczego, jak i sypialni. Jeżeli mamy jednak domy z poddaszem czy wysokie domy piętrowe, warto, by na każdej kondygnacji znajdował się chociażby jeden czujnik gazu.

Działanie czujników może zostać zakłócone przez ruch powietrza, zatem nie powinno się ich umieszczać przy kratkach wentylacyjnych czy oknach, które będą otwierane. Nie należy urządzenia również przysłaniać meblami czy zasłonami, ani też montować ?na płasko? czyli np. na blacie.

Detektory powinny wisieć na wysokości oczu dorosłego człowieka. Dzięki temu zarówno ich sprawdzanie będzie proste, jak i nie staną się ?atrakcją? dla naszych małych pociech.

Dodaj komentarz