Dom bez komina? To możliwe

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji. Jedną z ważniejszych jest sposób ogrzewania domu.

W ostatnim artykule pisaliśmy o tym, jakie wymiary mieć powinna kotłownia w projekcie. Czy tylko ogrzewanie gazowe z wiszącymi kotłami zamontowanymi w łazience czy w kuchni nie wymaga osobnego pomieszczenia na urządzenie grzewcze? Nie, jeśli wybierzemy ogrzewanie domu pompą ciepła.

Mało tego, instalacja pompy ciepła nie wymaga, aby nasze projekty domów przewidywały system kominowy. Tradycyjny komin spalinowy nie jest tu potrzebny. Dzięki temu konstrukcja dachu wygląda korzystniej.

Pompy ciepła wykorzystują do ogrzewania domu energię słoneczną, pobieraną z naturalnego środowiska ? z gruntu, wody albo z powietrza. Kotły gazowe czy kotły na paliwo stałe wytwarzają energię, na skutek spalania paliwa. Pompa ciepła pobiera tylko energię z otoczenia i ?oddaje? ją do instalacji grzewczej. Urządzenie grzewcze potrzebuje do tego prądu, ale zasilanie pompy nie sprawi, że nasze rachunki za elektryczność gwałtownie wzrosną. Ilość pobieranego prądu jest niewielka, potrzebna tylko do podtrzymania pracy pompy, a nie do ogrzewania, zatem nie zużyjemy go tyle, ile tradycyjne ogrzewanie elektryczne.

Pompy ciepła to instalacje, które często przewidują energooszczędne projekty domów, dlatego, że nasze domy jednorodzinne są ogrzewane zupełnie darmową energią słoneczną. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że w przeciwieństwie do węgla, drewna czy innego paliwa, nie potrzebujemy ani kotłowni, ani miejsca składowania paliwa, ani nie będziemy mieć problemów z usuwaniem popiołu.

Dom bez komina? To możliwe

Co ważne, jeżeli nasze projekty domów mają przewidziany komin dymowy, w trakcie adaptacji projektu architekt może go usunąć. Pompa ciepła nie emituje spalin, więc ich wydzielanie przez komin nie będzie miało miejsca. Dlatego ważne jest to, aby o pompie ciepła pomyśleć już w momencie, gdy wybieramy projekty domów jednorodzinnych, a najpóźniej podczas ich obowiązkowej adaptacji.

Dotychczasowe pompy ciepła dostępne na rynku, wymagały tego, aby projekt domu zawierał osobne pomieszczenie na ich instalacje. Zbudowane one były bowiem w systemie modułowym, którego elementy trzeba było gdzieś ulokować. Nowoczesne urządzenia grzewcze mają jednak tzw. kompaktowy węzeł cieplny, dzięki czemu całe urządzenie można zamknąć na ok. 1m2 powierzchni. Na rynku dostępne są pompy ciepła ?schowane? w czymś w rodzaju szafy, którą można ustawić w dowolnym miejscu w domu. Nie musimy jej montować w piwnicy, czy ? jeśli mamy projekty domów z poddaszem ? na wyższej nieużytkowej kondygnacji. Zestaw pompy ciepła możemy ustawić w pralni czy innym pomieszczeniu technicznym czy gospodarczym, co w niczym nie będzie ograniczało tego, jaki wybierzemy wystrój wnętrz.

Co ważne dla osób, które budują domy parterowe i wszystkie pomieszczenia mają usytuowane na jednej kondygnacji, pompa ciepła z kompaktowym węzłem ciepła pracuje bardzo cicho. Nie musimy się więc obawiać, że w sypialni ulokowanej po przeciwległej stronie holu będziemy słyszeć czy odczuwać jakieś drgania.

Nowoczesne systemy grzewcze są praktycznie bezobsługowe i umożliwiają sterowanie temperaturą we wnętrzach za pomocą komputera podłączonego do Internetu. Tak jest też w przypadku wspomnianej pompy ciepła.

Nowoczesne domy mają przewidzianą najczęściej wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dzięki temu plan domu nie musi mieć zaplanowanego również komina wentylacyjnego. Świeże powietrze przedostaje się do wnętrza za pomocą kanałów wentylacyjnych przez kratki nawiewne, a zużyte powietrze wydalane jest kratkami wywiewnymi. Wentylacja mechaniczna połączona z pompą ciepła, sprawia, że koszty ogrzewania są naprawdę dużo niższe niż w przypadku standardowych rozwiązań. Cóż, chodzi przecież o domy energooszczędne.

Dodaj komentarz