Domy jednorodzinne po zimie

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak przygotować domy jednorodzinne do zimy. Na co zwrócić uwagę, by nadchodzące mrozy nie zaszkodziły ani wnętrzom, ani elewacjom. A co zrobić, gdy jednak nie przygotujemy się odpowiednio do zimy i na wiosnę potrzebny będzie remont?

Wraz z budzeniem się natury po zimowym przestoju, gdy dysponujemy dłuższym i coraz cieplejszym dniem. Nadchodzi pora na wiosenne porządki. Dotyczą one wnętrza naszego domu jak i na zewnątrz. By w pełni zacząć móc znów korzystać z podwórka należy uporządkować naszą przestrzeń.

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak przygotować domy jednorodzinne do zimy. Na co zwrócić uwagę, by nadchodzące mrozy nie zaszkodziły ani wnętrzom, ani elewacjom.

Zima to dobry test, jeśli nasze projekty domów były wybudowane niedawno. Zobaczymy, czy zostały zrealizowane prawidłowo. Nowoczesne projekty domów mają przygotowane bardzo dobre rozwiązania w zakresie właściwej izolacji stolarki i ścian, problem mógłby polegać ewentualnie z wykonawstwem tego, co zawierał projekt domu. Musimy jednak liczyć się z tym, że czynniki atmosferyczne mają duży wpływ na to, jak wyglądają nasze domy jednorodzinne po zimie. Nie zawsze elewacja domu wykonana była z odpornych materiałów, choć nowoczesne materiały elewacyjne mają właściwości ?samoczyszczące? dzięki zawartym substancjom w tynkach zewnętrznych. Ale jeśli fasada budynku wykonana była z mniej odpornego tynku, po zimie okazać się może, że wymaga ona renowacji.

Domy jednorodzinne po zimie

Nie zawsze oznacza to konieczność układania nowej elewacji, choć termomodernizacja ścian zewnętrznych jest warta przemyślenia. Nie tylko uatrakcyjnimy wygląd naszego domu, ale również ocieplimy ściany zewnętrzne, a co za tym idzie kolejna zima przyniesie niższe koszty ogrzewania.

Jak wspomnieliśmy wyżej, po zimie szczególną uwagę należy zwrócić na elewację domu.

Szczególnie na strefy przycokołowe oraz cokołowe, gdyż tam ze względu na niskie temperatury mogą pojawić się pęknięcia ścian, może odpadać tynk, lub może dojść do rozwarstwienia się elementów ocieplenia domu. Kolejnym miejscem gdzie mogą wystąpić uszkodzenia to okolice rur spustowych. Na te problemy rekomendujemy zareagować jak najszybciej, by uniknąć późniejszych dużo poważniejszych i droższych napraw.

Warto dokładniej przyjrzeć się szczególnie zabrudzonym elementom elewacji strefy cokołowej, gdyż tam możemy dostrzec rozszczepienia rynien. Najlepiej naprawę tych miejsc zlecić odpowiedniej firmie dekarskiej. Przy okazji dekarze powinni zbadać również powierzchnię dachów. Zwracając szczególną uwagę na połączenia dachu z takimi elementami jak mury czy komin.

Do czyszczenia elewacji możemy użyć wody wymieszanej z lekkimi detergentami (wymieszane co najmniej w stosunku 1:20). Tynk należy myć bezdotykowo, za pomocą urządzeń ciśnieniowych. Elementy kamienne możemy również piaskować. Jeśli nie posiadamy tego typu sprzętu należy używać szczotek z miękkim włosem ? tak by nie uszkodzić powierzchni.

Po odpowiednim zadbaniu o nasz dom możemy przejść do podjazdów oraz chodników.

Po mrozach, zmianach temperatur jest bardzo duże prawdopodobieństwo deformacji powierzchni chodnika oraz podjazdu. Miejscami najbardziej newralgicznymi są okolice studzienek oraz miejsca przykryć zaworów instalacji zewnętrznych. Nie są to łatwe naprawy jeśli doszło do wymycia podbudowy lub zapadnięcia części powierzchni, należy dokonać naprawy na dość dużej powierzchni oraz głębokości.

Jeśli chodzi o chodnik, sprawa z jego naprawą jest dużo prostsza. W większości przypadków wystarczy uzupełnić spoiny piaskiem między kostkami. Przy większej destrukcji rekomendujemy rozebranie warstwy wierzchniej chodnika, tak by ułożyć go na nowo ale uprzednio zagęścić jego podbudowę.

Dodaj komentarz