Ile kosztuje budowa dachu?

Dach, oprócz tego, że jest ważnym elementem konstrukcyjnym, jest także symbolem bezpieczeństwa, ogniska domowego i poczucia przynależności. Abyśmy rzeczywiście czuli się bezpiecznie pod dachem, istotne jest odpowiednie opracowanie jego projektu. Powinien się tym zająć uprawniony architekt. Właściwy dobór konstrukcji, kształtu i pokrycia sprawi, że niestraszne nam będą zmienne warunki atmosferyczne.

Dach może być prosty, dwuspadowy, lub bardziej ozdobny ? dwuspadowy. Jedyne, co nas ogranicza to wyobraźnia oraz możliwości finansowe.

Ile kosztuje budowa dachu

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Rzecz jasna im bardziej skomplikowana jest konstrukcja dachu, tym wyższe koszty poniesiemy. Najtańszy i najłatwiejszy do wykonania jest dach dwuspadowy. Jego zaletą jest też pozbawiona załamań konstrukcja. Dzięki niej śnieg i deszcz zamiast zalegać na dachu, łatwo z niego spływają. Dach dwuspadowy pozwala także na zminimalizowanie ilości odpadów materiałów pokryciowych

Ile kosztuje budowa dachu?

To nie koniec zalet dachu dwuspadowego ? pamiętajmy, że jego zastosowanie ogranicza liczbę skosów we wnętrzu. Daje to dużo więcej swobody, jeśli chodzi o aranżację poddasza. Jeśli dach jest nachylony pod odpowiednim kątem, możemy w pełni wykorzystać znajdującą się pod nim przestrzeń.

Dach wielospadowy generuje zdecydowanie wyższe koszty budowy ? szczególnie, jeśli zastosujemy okna dachowe takie jak lukarny i inne różnego rodzaju akcesoria dodatkowe. Warto też pamiętać, że przy budowie takiego dachu prawdopodobieństwo popełnienia wielu błędów jest bardzo wysokie, a to zazwyczaj skutkuje jego późniejszym przeciekaniem.

Budowa tego typu dachu często wiąże się z koniecznością zakupu wielu akcesoriów dachowych. Jest to spowodowane stopniem jej skomplikowania ? w jej wyniku powstaje duża ilość obróbek blacharskich oraz odrzutów.

Ile kosztuje budowa dachu?

Pamiętajmy też, ze dach wielospadowy może znacznie utrudnić planowanie wystroju poddasza. W niektórych przypadkach wszystkie ściany zewnętrzne są pochyłe, zaś prostopadłe do nich ściany są ścięte. Znacząco zmniejsza to ich powierzchnie i sprawia, że aranżacja poddasza staje się utrudniona. W takich wypadkach czasem podwyższa się ściankę kolankową, warto jednak pamiętać, że nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Co to jest ścianka kolankowa?

Pod pojęciem ?ścianka kolankowa? kryje się zewnętrzna ściana poddasza, która stoi na stropie ostatniej kondygnacji. Biegnie ona wzdłuż połaci dachu, stanowiąc zarazem przedłużenie ściany niższej kondygnacji, które przeciąga się na poddasze. To właśnie na tej ścianie opiera się cała konstrukcja więźby dachowej.

To, jak wysoka jest ścianka kolankowa, uzależnione jest od typu dachu i kąta jego nachylenia, a także szerokości budynku i przeznaczenia poddasza. Jeśli zwiększymy jej wysokość, zachwianiu ulegną proporcje budynku. Dom parterowy zacznie bowiem przypominać dom piętrowy. Taka operacja to jednak nie tylko zagrożenie dla estetyki domu. Może być również niebezpieczna ? stanowi poważną ingerencję w konstrukcję budynku!

Dodaj komentarz