Izolacja akustyczna okien

Projekty domów zawierają informację o tym, ile i jakie okna będą potrzebną do wykończenia domu jednorodzinnego. Mamy podane ich wymiary, sposób otwierania, który ma duży wpływ na aranżację wnętrza.

Architekci także często sugerują czy będą to okna drewniane czy okna plastikowe oraz w jakim kolorze, gdyż duże ma to znaczenie dla finalnego  wyglądu elewacji domu.

Jednak to, jakie parametry okien i akcesoria, w które są wyposażone, wybierzemy, jest zależne od naszych potrzeb.

Jeżeli nasze projekty domów jednorodzinnych realizujemy w dużych miastach, w sąsiedztwie ruchliwej ulicy, warto, aby okna chroniły nas przed hałasem. Tylko wtedy będziemy czuć się komfortowo, a nasze domy jednorodzinne staną się prawdziwym azylem w miejskiej dżungli.

Izolacja akustyczna okien

Wiele osób mieszkających przy ruchliwych ulicach uskarża się na ciągły hałas w mieszkaniu. Na szczęście jest sposób na to, aby raz na zawsze z tym skończyć. Mowa tutaj o oknach dźwiękoszczelnych. Okna dźwiękoszczelne rolę będą pełnić odpowiednio jednak tylko wtedy, kiedy będą właściwie dopasowane.

Jednostką dźwiękoszczelności są decybele. Wysoka wartość tego współczynnika to znak, że okna wpuszczają do wnętrza małą ilość hałasu i vice versa. Wartość współczynnika można też zdefiniować jako różnicę w decybelach pomiędzy natężeniem dźwięku a tym, jak słyszymy go wewnątrz.

To, jak dobrze okno chroni przed hałasem, zależy głównie od tego jak i z czego zostało ono zbudowane. Im szerszy jest profil okna i im większa liczba komór w profilu, tym skuteczniej okno tłumi dźwięki z zewnątrz.

Najlepiej, jeśli profil powyżej 700 mm szerokości i składa się z co najmniej czterech lub pięciu komór. Jeśli profil posiada wzmocnienie techniczne lub wzmocnienie ze stali, również wpływa to korzystnie na dźwiękochłonność okien. Niemałe znaczenie ma także gęstość ryglowania okuć oraz rodzaj zastosowanych uszczelek.

Parametry akustyczne okna opisane są przez współczynnik Rw . Definiuje się go jako stopień tłumienia przez okno dochodzących z zewnątrz dźwięków. Na ogół jego wartość wynosi 30 dB dla większości dostępnych na rynku produktów. W sklepach można również znaleźć okna o współczynniku Rw (C, Ctr) = 35 (-2,-5) dB. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wkładów szybowych o odpowiedniej izolacyjności akustycznej.

Co to oznacza? Chodzi głównie o to rodzaj szyb składowych, ich rozstaw oraz gaz znajdujący się między nimi. Wszystko to wpływa bowiem znacząco na akustykę całej konstrukcji. Najpopularniejszy wkład szybowy składa się z dwóch szyb po 4 mm i przestrzeni około 16 mm między nimi wypełnionej argonem. Jest to szyba zespolona typu 4-16-4T. Izolacyjność akustyczna takiego rozwiązania wynosi mniej więcej 31 dB. Obecnie produkowane rozwiązania pozwalają jednak osiągnąć wartość współczynnika Rw wynoszącą około 33dB.

Istnieje oczywiście możliwość zwiększenia izolacyjności akustycznej wkładu szybowego w gotowym oknie. Liczmy się jednak ze sporymi kosztami takiej operacji, konieczne jest bowiem wprowadzenie pewnych zmian w budowie. Lepiej więc zwrócić uwagę na to już na etapie zakupu okna. Dużo lepiej jest kupić nowe okna składające się z szyb o różnej grubości. Zastosowanie dwóch takich samych szyb powoduje bowiem, że wpadają one ze sobą w rezonans, co wpływa ujemnie na dźwiękochłonność okna.

Jak widać ? odpowiedni dobór okien ma olbrzymi wpływ na komfort mieszkania. Warto zatem przed zakupem okna dobrze się zapoznać z jego parametrami.

Jeżeli budujemy projekty domów parterowych, albo domy z poddaszem z dużym wyjściem na taras, wybierając nowe okna drewniane czy okna PVC powinniśmy zwrócić baczną uwagę na odporność okien na włamanie.

Dodaj komentarz