Jak odnowić stare grzejniki żeliwne?

Na wiosnę zwykle planujemy remont domu czy mieszkania. Malowanie ścian, nowe dodatki czy dekoracje wnętrz szybko i niedrogo odmienią pomieszczenia. Wieszając czyste firanki możemy jednak zauważyć, że do nowej aranżacji nie bardzo pasują stare, żeliwne grzejniki. Ich wymiana wiąże się jednak z dużym kosztem. Czy jest inne rozwiązanie?

Stare kaloryfery nie są dekoracją wnętrza. Jednak chowanie ich za meblami czy ciężkimi zasłonami nie jest dobrym pomysłem. W sezonie grzewczym w ten sposób ograniczamy dopływ ciepła do wnętrza. Jeżeli chcemy odświeżyć wygląd grzejnika wystarczy go pomalować. Nie jest to jednak zadanie tak łatwe, jakby się mogło wydawać. Na co musimy zwrócić uwagę?

Jak odnowić stare grzejniki żeliwne?

Zanim rozpoczniemy malowanie grzejników musimy ich powierzchnię odpowiednio przygotować. Jeżeli zbagatelizujemy ten etap, farba do grzejników szybko zacznie się łuszczyć i odpryskiwać.

Grzejniki musimy dokładnie odkurzyć, umyć, a potem wytrzeć do sucha. Jeżeli grzejniki żeberkowe pokryte są rdzą, musimy ją starannie usunąć używając do tego drucianej szczotki. Sprawdźmy również jak trzyma się poprzednia warstwa farby. Jeśli odchodzi ? musimy ją usunąć i zmatowić powierzchnię papierem ściernym.

Ważne jest również gruntowanie powierzchni. Zwróćmy szczególną uwagę na odsłonięte metalowe elementy grzejnika. Pomalujmy je stosując farby podkładowe antykorozyjne, które sprawią, że na nowej powierzchni nie będzie pojawiać się rdza.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej farby do grzejników. Możemy zastosować specjalne farby do metalu, ale wybierajmy te o zwiększonej odporności na wysoką temperaturę. Nie mogą one również żółknąć pod wpływem ciepła. Sprawdźmy również czy farby do metalowych powierzchni charakteryzują się dużą siłą krycia i przyczepnością do podłoża.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej farby do kaloryferów. Wielu producentów ma ją w swojej ofercie, na opakowanie znajdziemy informacje o przeznaczeniu właśnie na grzejnik. To bezpieczne i pewne rozwiązanie ? farby takie charakteryzują się właściwościami, które powinny mieć produkty przeznaczone na ogrzewanie metalowe powierzchnie.

Czy jeżeli przygotujemy dobrze grzejnik i wybierzemy odpowiedni rodzaj farby mamy gwarancję, że malowanie kaloryferów przyniesie oczekiwane efekty? Nie zawsze.

Niektórzy rozpoczynając odnawianie grzejników zapominają, że nie można tego robić w sezonie grzewczym! Malowanie gorących grzejników sprawi, że farba za szybko wyschnie, krycie powierzchni będzie nierówne, a nowa warstwa nietrwała i szybko zacznie się łuszczyć i odpadać.

Ogrzewanie przed malowaniem musimy więc wyłączyć i poczekać aż kaloryfery zupełnie ostygną. Temperatura nie może być wyższa niż 30 stopni C. Grzejniki włączamy dopiero wtedy, kiedy nowa warstwa farby całkowicie się utwardzi, czyli najczęściej po 24 godzinach. Jeżeli jednak nie możemy pozwolić się na tak długą stratę ciepła, bo malujemy np. w sezonie grzewczym, wybierzmy do malowania szybkoschnące lakiery do metalu ? grzejnik włączyć będziemy mogli znacznie szybciej (pamiętając jednak, że przed lakierowaniem również muszą być zimne).

Dodaj komentarz