Jak ogrzać salon z oknem balkonowym?

Wybór sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć jeszcze wtedy, kiedy budowa domu trwa.

A nawet jeszcze wcześniej, bowiem projekt instalacji powinien współgrać z tym, co zawierają projekty domów. Pisaliśmy już o tym, że jeśli wybieramy ogrzewanie gazowe z kotłem jednofunkcyjnym lub jeśli mamy projekty domów z ogrzewaniem na paliwo stałe to potrzebne będzie nam dodatkowe pomieszczenie, w którym stanie urządzenie, czyli kotłownia.

Nie tylko jednak sposób ogrzewania musimy wybrać stosunkowo wcześniej. Również na grzejniki powinniśmy zdecydować się w miarę prędko.

Standardowe domy jednorodzinne projekty mają zaplanowane grzejniki płytowe, osadzone pod oknem, gdzie najlepiej będą pełnić swoją funkcję. Projekt instalacji przewiduje ich rozmieszczenie, a czasem nawet wskazuje konkretne modele (np. pod względem mocy grzewczej). Jednak na rynku mamy dostępnych tyle grzejników, że zakup powinniśmy przemyśleć również pod względem aranżacji wnętrza. Ozdobą pomieszczeń stają się grzejniki dekoracyjne, kolorowe grzejniki płytowe czy grzejniki panelowe. Ale co zrobić, jeśli pod oknem nie ma miejsca na ich zamontowanie?

Nowoczesne domy charakteryzują się tym, że najczęściej na południowej stronie mają zaplanowane bardzo duże okna ? i są to nie tylko okna tarasowe lub wręcz całe przeszklone ściany. Tak są projektowane aranżacje salonu z wyjściem do ogrodu, gdzie taras staje się naturalnym przedłużeniem powierzchni pokoju dziennego. Taki wystrój salonu wymaga przemyślanego urządzenia, także pod względem grzejników, które służą do zapewnienia w nim ciepła.

Jak ogrzać salon z oknem balkonowym?

Jak wspomnieliśmy, z uwagi na najlepszą cyrkulację powietrza, grzejniki umieszcza się pod oknem. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy okna plastikowe sięgają do samej podłogi i nie ma parapetów, pod którymi urządzenia grzewcze można by było zamontować?

Są oczywiście nowoczesne grzejniki, które wyglądają jak mebel, np. stolik-barek, które można byłoby ustawić przed oknem. Ale po pierwsze zburzymy tym estetykę wnętrza, a po drugie utrudnimy sobie wyjście na taras. Mały salon nie ma raczej dużych okien, bo takie rozwiązanie wymaga miejsca na środku pomieszczenia, gdzie będzie można ustawić meble w taki sposób, by komunikacja była prosta a wygoda zapewniona. Wysunięcie mebli na środek w przypadku dużego salonu daje nam pustą przestrzeń przy oknie, z niesamowitym wrażeniem, jakie daje widok na ogród (pod warunkiem oczywiście, że zadbaliśmy także o odpowiednie aranżacje ogrodów).

A w jaki sposób ogrzać taki przeszklony salon? Najlepszym rozwiązaniem są grzejniki kanałowe, inaczej grzejniki podłogowe, które jak nazwa sama wskazuje, montuje się w podłodze w miejscu przed oknem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, aranżacja wnętrza nie jest zaburzona, a dostęp do okna pozostaje prosty.

Na montaż grzejników kanałowych warto zdecydować się, kiedy budowa domu jeszcze trwa. Dzięki temu koszty montażu grzejników nie będą bardzo wysokie.

Grzejniki kanałowe montuje się pod poziomem podłogi w specjalnym kanale, zwanym potocznie wanną. Oferowane są w trzech rodzajach: bez wentylatora, z wentylatorem oraz z wzmocnionym wentylatorem. Podłącza się je do instalacji wodnej c.o., gdzie działają na zasadzie konwekcji, czyli unoszą do góry ciepłe powietrze.

Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, to kratki, którymi przykrywa się grzejnik kanałowy, można dobrać odpowiednio do kolory podłogi, by ładnie się z nią komponowały. Dyskretny wygląd kratki w żaden sposób nie zakłóca aranżacji.

Kratkę łatwo można zdjąć, by wyczyścić miejsce montażu grzejnika. Ma to duże znaczenie, bowiem umieszczony przed drzwiami balkonowymi, przez które przechodzi się do ogrodu i z niego wraca, może być zasypywany piaskiem.

Takie nowoczesne grzejniki nie są najtańsze. Jednak jeśli budujemy projekty domów nowoczesnych, musimy brać pod uwagę to, że modernistyczne rozwiązania wymagają inwestycji. Miejmy nadzieję, że wygoda i estetyka wnętrza zrekompensują nam te wydatki.

Dodaj komentarz