Jak pielęgnować drzwi zewnętrzne?

Jesienią i zimą temperatury są bardzo niskie, częstym zjawiskiem są także opady atmosferyczne. To wszystko może fatalnie wpływać na stan drzwi zewnętrznych.

Kiedy budujemy projekty domów dużo uwagi poświęcamy temu, jakie wybrać okna i drzwi.

Drzwi zewnętrzne mają zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa we własnym domu. Dobre drzwi wejściowe powinny być zaopatrzone przynajmniej w dwa zamki. Jeśli realizujemy projekty domów jednorodzinnych gdzieś pod miastem, warto by drzwi miały klasę bezpieczeństwa oznaczoną ?C? bądź cyframi ?3? lub ?4?, Domy szeregowe lub takie na strzeżonych osiedlach nie muszą mieć tak wysokiej klasy, wystarczy klasa 1 lub 2.

Jak pielęgnować drzwi zewnętrzne?

Użytkowanie drzwi odpowie nam na pytanie, czy podczas budowy domu monterzy wykonali dobrą robotę.

Jeśli drzwi zostaną odpowiednio zamontowane, wówczas niezależnie od warunków atmosferycznych będą nam długo służyć bez zarzutu. Jeśli odpowiednio została wykonana hydroizolacja drzwi, odprowadzanie wody opadowej oraz uszczelnienie całej konstrukcji, z pewnością przyniesie to pozytywne rezultaty.

Jeśli chodzi o montaż drzwi zewnętrznych, to kwestią, która często jest bagatelizowana jest różnica poziomów pomiędzy posadzką wewnętrzną a zewnętrzną. Popularny błąd polega na umieszczeniu ich na tym samym poziomie. W naszym, obfitującym w opady, klimacie jest to bowiem bardzo niepraktyczne. Spodnia część skrzydła jest wówczas podmywana przez wodę z opadów, co sprzyja uszkodzeniom. Warto też pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu ? dobrym pomysłem jest daszek nad drzwiami bądź umieszczeniu drzwi we wnęce. Choć to niemały wydatek, na dłuższą metę nie będziemy go z pewnością żałować.

Szczególnie narażone na zniszczenia są miejsca mające bezpośrednią styczność z wilgocią. Mowa tutaj o ościeżnicy i spodzie skrzydła. Odgarnianie śniegu drzwiami może się znacząco odbić na ich stanie, w szczególności, gdy postępujemy tak przez dłuższy czas. Bardzo zły wpływ na wygląd i działanie drzwi ma też woda skraplająca się na drzwiach od wewnętrznej strony. Przyczynami tego zjawiska są przede wszystkim niesprawnie działające ogrzewanie i wentylacja budynku.

Przed zimą przyjrzyjmy się dokładnie lakierowi pokrywającemu drzwi. Sprawdźmy czy nie jest uszkodzony mechanicznie ani popękany. Zobaczmy także, jak wyglądają połączenia w rogach ramek mocujących szkło, oraz przy ramiakach pionowych i poziomych skrzydła i ościeżnicy. Warto też przyjrzeć się powierzchni na spodzie skrzydła oraz u góry. Jeśli zauważymy jakiekolwiek ubytki, powinniśmy do ich uzupełnienia zastosować zaprawki.

Sprawdźmy również, czy nasze drzwi są szczelne. Problem nieszczelności drzwi może zniknąć, gdy wyregulujemy drzwi na zawiasach. Nieszczelność może występować także za sprawą niesprawnych uszczelek ? należy je wówczas bezzwłocznie wymienić. Pomóc może także regulacja drzwi w blachach kątowych w ościeżnicy od strony zamka, nie zawsze jest to jednak możliwe. Ważne jest również to, kiedy te prace przeprowadzamy. Dobrze byłoby zdążyć przed nadejściem pierwszych mrozów, w przeciwnym wypadku możemy w ten sposób uszkodzić skrzydło drzwiowe. Dzieje się tak za sprawą zmiany właściwości materiałów na skutek zmiany temperatury.

Elementy narażone na tarcie, takie jak na przykład rygle drzwiowe, warto pokryć białym smarem. W ten sposób zmniejszymy tarcie i części te będą się wolniej zużywały. Nie musimy się za to martwić o zamki ? ich zużycie przebiega na tyle wolno, że nie musimy ich dodatkowo zabezpieczać.

Krótko mówiąc, dbanie o drzwi zewnętrzne sprowadza się do dwóch kwestii ? odpowiedniego montażu i regularnej kontroli. Jeśli te warunki zostaną spełnione, z pewnością przez długie lata drzwi będą pełnić swoją rolę prawidłowo i nie będziemy musieli nawet myśleć o ich wymianie.

Dodaj komentarz