Jak przygotować dom przed zimą?

Nadeszła jesień a wraz z nią coraz chłodniejsze dnie i noce. To ostatni moment na przygotowanie domu na przyjęcie zimy. Miejsca, które wymagają szczególnej troski to okna, drzwi, kominy i ocieplenie budynku. Co należy zrobić by zima niczym nas nie zaskoczyła, a nasze domy jednorodzinne przeszły przez nią bez szwanku?

Sprawdzamy ocieplenie domu

By zimowe wieczory spędzać w ciepłym, przytulnym domu należy sprawdzić stan izolacji. Izolacja termiczna jest wykonana z wełny mineralnej bądź styropianu. To co możemy wykonać to uważne przyjrzeć się czy na warstwie wykończeniowej nie powstały pęknięcia lub inne uszkodzenia mechaniczne.

Co może się stać? Przez punkty, które umożliwiają przedostawanie się wody w głąb materiału izolacyjnego tworzą się mostki termiczne. Są to miejsca, przez które tracimy ciepło. Jeśli dopuścimy, by nowe projekty domów je miały a potem zaniedbamy ten rodzaj uszkodzenia, woda, pod wpływem ujemnej temperatury może doprowadzić do poważnego uszkodzenia izolacji. W najgorszym wypadku dojdzie do odspojenia się izolacji od ściany. Co nas czeka? Jeśli dopuścimy do poważnych uszkodzeń, niestety czeka nas kosztowna naprawa. Tymczasowe rozwiązania to nałożenie na pęknięcia silikonu do powłok zewnętrznych.

Jak przygotować dom przed zimą?

Jeżeli mamy projekty domów z poddaszem musimy pamiętać, że poddasze jest również zabezpieczone tym samym materiałem izolacyjnym. Ze względu na to, że ciepłe powietrze unosi się do góry, każde uszkodzenie tego materiału to straty ciepła i finansów dla nas. Poddasze to kolejny wrażliwy element, mogą wystąpić tam tzw. ?rosienia? ? w miejscach chłodniejszych poddasza. Wskażą nam to plamy z kurzu, w zaawansowanej formie będą to zacieki. Miejsca te po okresie zimowym jasno pokażą nam gdzie występują mostki termiczne. Co możemy zrobić? Na cienkie miejsca warstwy izolacyjnej należy dołożyć nową warstwę, ogółem warstwa powinna być grubości minimum 14 cm. Im więcej tym lepiej dla nas. Dodatkowo musimy sprawdzić czy skuteczna jest wentylacja poddasza. Brak dobrej wentylacji to jeden z kluczowych czynników powodujących rosienie na poddaszu.

Zadbajmy o ogrzewanie domu

Pobierając energię z centralnej sieci grzewczej wystarczy zadbać o odpowietrzenie grzejników. Jeśli posiadamy grzejniki konwekcyjne należy je oczyścić, tak by zapewnić swobodny przepływ powietrza. Jeśli dysponujemy własną kotłownią należy przeprowadzić sezonowy przegląd pieca. Profesjonalny serwisant sprawdzi czy nie wystąpiły jakiekolwiek usterki, możemy również poprosić o ustawienie wydajności pieca na optymalny poziom. Jeśli nasz kocioł grzewczy jest już stary, to również jest to dobry moment na jego wymianę, taka inwestycja zwróci się nam po paru sezonach grzewczych.

Dokonujemy przeglądu kominów dymowych oraz wentylacyjnych

Taki gruntowny przegląd komina powinien odbyć się przynajmniej raz w roku. Miejmy jednak na uwadze, że kominiarz może odmówić wejścia na dach, jeśli nie jest zapewniony odpowiedni poziom bezpieczeństwa np. brakuje stopni, lub gdy np. zalega śnieg. Sprawy zbadania wydolności systemu wentylacyjnego czy dymowego należy wykonać bezwzględnie.

Przy kominie należy upewnić się czy aby nie nastąpiło poluzowanie się obróbki kominu, lub czy nie wykruszył się silikon. Ważne by nie zaniedbać tego problemu gdyż jeśli dopuścimy wodę, która przedostanie się do środka spowoduje większe szkody np. odszczelnienie pokrycia.

Uszczelniamy okna i drzwi

Aby nie tracić ciepła należy sprawdzić uszczelki okien i drzwi. Jak? Przy bardziej wietrznym dniu wystarczy przyłożyć zewnętrzną częścią dłoni do zamkniętych drzwi lub okna. Tuż przy styku skrzydeł z ościeżnicami ? i sprawdzić wzdłuż ich krawędzi. Jeśli wyczujemy zimne powietrze, oznacza to że należy wymienić uszczelkę lub poprawić obecną. Pamiętamy jednak o tym, by pozostawić szczeliny nawietrzające, zapewniają one wentylację domu. Następnie należy również spojrzeć na okucia okien i drzwi, upewnić się czy na pewno są mocno przytwierdzone, tak by podczas silniejszego wiatru nie doszło do ich otwarcia.

Kontrolujemy dach i system orynnowania

Kontrola dachu powinna odbyć się minimum dwa razy. Raz po opadach by zbadać czy nie ma przecieków. Dwa w zimie po okresie odwilży. A to ze względu na nagromadzenie śniegu oraz lodu co może doprowadzić do powstawania dziur w dachu. By upewnić się że nie mamy z tego typu zjawiskiem do czynienia, należy w słoneczny dzień przyjrzeć się od strony poddasza czy nie występują nieszczelności. Kto nam pomoże? Jeśli tylko zaniepokoi nas jakikolwiek element należy wezwać dekarza.

Dla odpowiedniej dbałości o dach powinniśmy również zadbać o drożność systemu rynnowego. Wyeliminować nieszczelności, przekręcić końcówki rur spustowych kierując rury np. w stronę trawnika, tak by nie powstawało lodowisko na naszym chodniku. Rynny należy dokładnie oczyścić z piasku, wszelkich liści i gałęzi, które po jesiennych opadach mogły się tam zebrać. Dobrym rozwiązaniem jest montaż specjalnych siatek na rynnę, zabezpieczy ona ją przed wpadaniem liści do środka.

Inne newralgiczne miejsca w dachu to połączenia połaci z lukarnami i kosze dachowe. Tak by zbierająca się tam woda nie przedostawała się pod pokrycie.

Przeglądamy instalacje: wodną, kanalizacyjną i gazową

Kontrolując instalacje w domu priorytetem jest ich szczelność. Należy odpowiednio zabezpieczyć miejsca gdzie może dość do zamarznięć. Szczególnie dotyczy to instalacji w miejscach nieogrzewanych. Pamiętajmy również o wylaniu wody z instalacji podlewającej nasz ogród. Jeśli w ostatnim czasie wystąpiły problemy z kanalizacją należy również ją sprawdzić, w czasie mrozu dużo łatwiej o jej zatkanie.

Przejdźmy się po posesji

Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia na drodze dojazdowej do posesji, w podjeździe do garażu, chodniku, czy też opasce wokół budynku. To takie naprawy warto również przeprowadzić przed nadejściem zimy, gdyż ta pora roku nie oszczędzi tych słabszych elementów, po jej odejściu pozostaw dużo większe uszkodzenia.

Sprawdzamy czy mamy?

Na przyjęcie zimy warto mieć zgromadzony suchy piasek. Warto upewnić się czy sprawnie działa nasz sprzęt do odśnieżania.

Po tak gruntownym zabezpieczeniu naszego domu i okolicy możemy spokojniej czekać na zimę. Dodatkowo możemy być pewni, że nie tylko zaoszczędzimy pieniędzy ale i również nie wystawimy swojego zdrowia na zimową próbę.

Dodaj komentarz