Jak wybrać dobry projekt domu?

Czym powinniśmy się kierować wybierając projekt domu? Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę nasz styl i tempo życia. Nie bez znaczenia jest oczywiście cena projektu i cech charakterystyczne danej działki budowlanej oraz wymogi związane z warunkami zabudowy.

Pierwszym krokiem przy wyborze projektu powinna być dokładna analiza naszych  potrzeb. Mowa tutaj nie tylko o wielkości rodziny, ale również o tym, jak żyjemy. Zastanówmy się dobrze, jak dużo czasu spędzamy w domu, jak często przyjmujemy gości, oraz ilu członków rodziny jest zmotoryzowanych. Jeśli często pracujemy w domu, być może warto zastanowić się nad urządzeniem gabinetu z osobnym wejściem. Przemyślenie tych kwestii na etapie wyboru projektu sprawi, że będzie nam się w późniejszym czasie mieszkało dużo wygodniej.

Wart też wybiec myślami trochę w przyszłość ? czy jest możliwość, że nasza rodzina się powiększy? A może dzieci są już gotowe to samodzielnego życia i wkrótce zapragną się wyprowadzić? Ma to olbrzymie znaczenie ? w zbyt małym domu nie będziemy żyć komfortowo i prędzej czy później konieczna będzie jego rozbudowa, a co za tym idzie, dodatkowe koszty. Zbyt duży również będzie wiązał się z kosztami ? jego utrzymanie będzie zbyt drogie.

Jak wybrać dobry projekt domu?

Wybór pomiędzy domem parterowym, a piętrowym uzależniony jest w dużej mierze od wielkości działki. Dom parterowy zajmuje sporą część działki, jednak jeśli wśród członków rodziny są osoby starsze, warto się nad tym zastanowić. Znacznie ułatwimy im w ten sposób poruszanie się. Miejsce na działce zaoszczędzimy natomiast budując dom z poddaszem. Ponadto możemy w ten sposób wyraźnie oddzielić strefę dzienną od nocnej ? umieszczenie sypialni na poddaszu znacznie podniesie jakość wypoczynku.

Przeglądając projekty zwróćmy uwagę na podaną powierzchnie zabudowy. Dzięki niej będziemy mogli oszacować, jak duży ogród możemy zaplanować. Powie nam ona bowiem, jaka część działki pozostanie do zagospodarowania po wybudowaniu domu. Czasem warunki zabudowy podają, jakie powinny być proporcje między powierzchnią zabudowaną a pozostałą częścią działki. Jeśli nawet jednak nie mamy takiej informacji, warto dopilnować by powierzchnia domu wynosiła nie więcej niż 30-40%. Jeśli czujemy, że to dla nas zbyt mało, być może warto zamiast domu parterowego wybrać piętrowy.

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane ? koszty budowy domu to bardzo ważna kwestia.  To głównie od nas samych zależy, jaką kwotę przeznaczymy na ten cel. W lepszym oszacowaniu wydatków pomoże nam sporządzenie kosztorysu. W porównaniu z całkowitymi kosztami budowy jest to niewielki wydatek, a pomoże nam on uniknąć przykrych niespodzianek.

Podejmowanie właściwych decyzji na etapie wyboru projektu pomoże nam w uzyskaniu długofalowych oszczędności. Dobrze dobrany sposób ogrzewania i odpowiednie ocieplenie mogą sprawić, że nasze rachunki staną się mniejsze.

To, jaki projekt domu wybierzemy nie zależy jednak tylko od nas. Charakterystyka danej działki budowlanej może znacząco ograniczyć nasz wybór. Decydującymi czynnikami są: wielkość działki, jej położenie geograficzne, oraz przede wszystkim warunki zabudowy. Aby zapoznać się z nimi, warto udać się do gminy z wnioskiem o wydanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Niestety, może się zdarzyć, że taki plan nie istnieje dla danego terenu ? wówczas potrzebna będzie decyzja gminy dotycząca warunków zabudowy. Dlaczego tak ważna jest dokładna ich znajomość? Jeśli zaniedbamy tę kwestię, może się okazać, że budowa danego domu na określonej działce jest niemożliwa. Warunki zabudowy dokładnie określają bowiem parametry takie, jak: powierzchnia zabudowy, dopuszczalna ilość pięter, czy kąt nachylenia dachu. Bez ich znajomości nie będziemy w stanie prawidłowo dobrać projektu domu do działki budowlanej.

Projekt domu dużo trudniej jest wybrać, gdy mamy do czynienia z wąską działką. Duże utrudnienie stanowią przepisy określające minimalne odległości pomiędzy ścianami budynku a granicami działki. Jeśli danej ścianie znajdują się okna lub drzwi,  jej odległość od granicy działki musi wynosić minimum 4 metry. W przypadku ściany pozbawionej otworów okiennych lub drzwiowych odległość ta wynosi 3 metry. Warto jednak wiedzieć, że dla działek o szerokości mniejszej niż 16 metrów przepisy są nieco inne. Na tak wąskiej działce ściana budynku pozbawiona otworów może znajdować się bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości minimum 1,5 metra od niej.

Kolejna istotna kwestia to usytuowanie działki względem stron świata. Wpływa ono zarówno na temperaturę wewnątrz domu, jak i ilość światła docierającego do pomieszczeń. Najlepiej byłoby dobrać działkę tak, by wjazd znajdował się od strony północnej. Dobrze byłoby również, by pokój dzienny umieszczony był od strony południowo-zachodniej. Działka z wjazdem od strony południowej może być dosyć problematyczna, warto w takim wypadku zastanawiać się jedynie nad tymi projektami, w których rozkład pomieszczeń dopasowany jest do takiego umiejscowienia działki. Jeśli położenie naszej działki nie jest optymalne, a zależy nam na konkretnym projekcie, możemy przemyśleć zamówienie go w tzw. odbiciu lustrzanym.

Dodaj komentarz