Jak wybrać kocioł gazowy?

Jak ogrzać nowy dom jednorodzinny? To pytanie stawiamy sobie często na samym początku drogi do własnego domu.

Kiedy kupujemy gotowe projekty domów otrzymujemy profesjonalną dokumentację architektoniczną, składającą się z części opisowej, rysunkowej i instalacyjnej. Projekt instalacji przewiduje to, w jaki sposób domy jednorodzinne będą ogrzewane. Niemniej jednak adaptacja projektu umożliwia inwestorowi zmianę systemu grzewczego, przewidzianego przez architekta.

Najczęściej projekty domów jednorodzinnych przewidują ogrzewanie gazowe. Niekiedy jednak ogrzewanie domu gazem jest niemożliwe ze względu na usytuowanie naszej działki. Jeżeli nie ma ona dostępu do sieci gazu ziemnego, budowa przyłączy może się okazać zupełnie nieopłacalna. Szukamy wtedy innych rozwiązań.

Jeżeli jednak działka jest uzbrojona, inwestorzy najczęściej wybierają gaz ziemny do ogrzania domu. Choć ceny energii stale rosną, to gaz jest relatywnie tanim paliwem. Ponadto korzystanie z instalacji gazowej jest bezobsługowe, nie trzeba dokładać paliwa, nie osadza się sadza.

Aby jednak nasz system grzewczy przynosił oczekiwane rezultaty, był bezpieczny i prawidłowo działał przez lata, konieczny jest wybór odpowiedniego kotła gazowego. Nowoczesne kotły gazowe są drogą inwestycją, która jednak w przyszłości zdecydowanie pozwala obniżyć nam rachunki za ogrzewanie. Ważne jest jednak, by piec gazowy pasował do naszego domu, jego parametrów, a także spełniał oczekiwania wszystkich domowników.

Na co więc zwrócić uwagę wybierając kocioł gazowy?

Jak wybrać kocioł gazowy?

Powierzchnia użytkowa

O tym, jakie kotły grzewcze są odpowiednie do naszej instalacji w dużej mierze decyduje powierzchnia użytkowa domu. Im jest ona większa, tym większa powinna być moc kotła.

Moc kotła powinna być również dopasowana do tego, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło naszego domu. Projekty domów jednorodzinnych mają podaną wartość wyrażoną w kW. Ponadto nowoczesne domy buduje się z zachowaniem chociażby podstawowych zasad energooszczędności, dlatego też wartość zapotrzebowania na ciepło będzie zdecydowanie niższa niż np. w przypadku starych domów, które wymagają termomodernizacji.

Mieszkańcy i ich potrzeby

Liczba mieszkańców jest dla sprzedawcy kotła również ważną informacją. Powinniśmy również zastanowić się nad tym skąd czerpać będziemy wodę, tzn. ile łazienek przewiduje nasz projekt domu. Jeżeli są to dwie lub nawet trzy łazienki na poddaszu, kocioł powinien mieć zasobnik wody, czyli powinniśmy wybrać kocioł jednofunkcyjny (o czym poniżej).

Wyposażenie łazienki jest także istotną kwestią. Wanna z hydromasażem potrzebuje więcej wody niż standardowa wanna, dużo więcej wody oszczędza także kabina prysznicowa.

Strefy grzewcze

Jeżeli mamy domy z poddaszem bardzo warto ustalić strefy grzewcze w naszym domu, umożliwiające regulację różnej temperatury w różnych pomieszczeniach. Zresztą także projekty domów parterowych powinny mieć taki podział ? inna temperatura wymagana jest w sypialni, a inna w pomieszczeniu gospodarczym.

Komin

Sprawdźmy, czy i jaki komin przewiduje nasz projekt domu. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy kupić kocioł z otwartą komorą spalania czy zamkniętą.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania wymaga osobnego pomieszczenia, o kubaturze nie mniejszej niż 8 m3.

Kotłownia w domu jest ważna zwykle tylko w przypadku instalacji kotła jednofunkcyjnego. Wymaga on dodatkowo zasobnika na wodę, w którym będzie ona podgrzewana. Nowoczesne kotły dwufunkcyjne ogrzewają wodę przepływowo, nie wymagają więc miejsca do jej gromadzenia. Są przez to znacznie mniejsze i estetyczne. Mogą być wiszące lub stojące, montowane w szafkach bądź na ścianie w kuchni czy łazience.

Źródła ciepła

Grzejniki, a może ogrzewanie podłogowe? To, w jaki sposób będziemy ogrzewać dom determinuje wybór kotła. Przy ?podłogówce? najlepiej sprawdzą się kotły kondensacyjne, które ze względu na wysoką wydajność i komfort użytkowania umożliwiają oszczędzanie zużycia gazu.

Musimy pamiętać, że kotły grzewcze muszą być poddane regularnym przeglądom. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że instalacja gazowa działa bez zarzutów i jest bezpieczna dla użytkowników. Warto pamiętać, że jeżeli kotły grzewcze nie były kontrolowane, a w domu wybuchnie gaz, ubezpieczyciel może nam odmówić wypłaty świadczenia, nawet jeśli nasz dom jednorodzinny był ubezpieczony.

Dodaj komentarz