Jak zaplanować oświetlenie kuchni?

Kuchnia to jedno z ważniejszych wnętrz w naszych domach. Bez względu na to, czy projekty domów przewidują je jako pomieszczenia zamknięte czy łączą z salonem lub jadalnią, prawidłowy projekt instalacji oświetleniowej jest niezwykle istotny.

I nie chodzi tu jedynie o wystrój kuchni, choć oczywiście zależy nam, by nowe aranżacje wnętrz cieszyły oko. Z punktu widzenia pomieszczenia, w którym prowadzimy szereg domowych prac, oświetlenie musi być przede wszystkim funkcjonalne.

Rzadko kiedy domy jednorodzinne mają „ślepe” kuchnie. Wnętrze bez okna można znaleźć teraz wyłącznie w starych blokach, gdzie mała kuchnia jest ślepa, wąska i nieustawna. Ale nawet jeśli budujemy projekty domów nowoczesnych, to zdarza się, że kuchnia otwarta na salon znajduje się na ciemnej ścianie, bez okna, natomiast przeszklenia bryły dotyczą głównie części salonowej. W takim wypadku oświetlenie sztuczne kuchni, które będzie można również włączać w ciągu dnia, bez większej szkody dla komfortu przebywania w salonie i bez drastycznie wyższych rachunków za prąd, wydaje się być projektem jeszcze trudniejszym.

Jak zaplanować oświetlenie kuchni?

Bez względu na charakter kuchni: otwarta czy zamknięta i jej metraż, w tym pomieszczeniu potrzebne będzie więcej niż jedno źródło światła. Główne oświetlenie sufitowe to najczęściej lampa wisząca, rzadziej plafon. Znajduje się ono najczęściej centralnie na suficie, a włączane jest, podczas spożywania posiłków, sprzątania itp.

Dokładniejsze prace kuchenne związane z gotowaniem wymagają już bardziej precyzyjnego oświetlenia. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jakie mają nowoczesne kuchnie, jest światło podwieszone pod szafkami wiszącymi, dające równomiernie oświetlony blat kuchenny.

Jak źródła światła używane są tu najczęściej halogeny rozmieszczone jako punktowe oświetlenie, lub listwy świetlne czy świetlówki. Bardzo ważne jest, aby światło miało naturalny kolor, który nie zmieni nam barwy przygotowywanej potrawy. Dlatego najczęściej stosuje się oświetlenie LED.

Zdarza się, szczególnie często jeśli kuchnia jest otwarta na pokój dzienny, że rezygnujemy z górnej zabudowy szafek kuchennych, by cała połączona przestrzeń była urządzona w jednym stylu. Widok szafek kuchennych z poziomu salonu niekoniecznie musi być atrakcyjny. W jaki sposób wtedy podświetlić blaty robocze?

Na pewno nie wystarczy nam żyrandol na środku pomieszczenia, bo bez względu na to, jak rozmieszczone są meble kuchenne, zawsze będziemy sobie przysłaniać padające od tyłu światło.

Aby blaty kuchenne oświetlić, możemy zdecydować się na bardzo modny sufit podwieszany i w nim zamontować oświetlenie punktowe, jednocześnie ukrywając nieestetyczne okablowanie. Halogeny w suficie mogą stać się także bardzo atrakcyjną dekoracją pomieszczenia,  ciekawym elementem wystroju.

Jeżeli kuchnia jest zamknięta, to zwykle próbujemy znaleźć w niej chociażby mały kącik na postawienie stołu. Nawet jeśli w salonie czy jadalni, znajduje się już taki mebel dla całej rodziny, a nawet dla jej gości, to stolik kuchenny poprawi nam komfort mieszkania. Będziemy mogli spokojnie usiąść z filiżanką porannej kawy, poczytać gazetę lub szykując dziecku kanapki do szkoły porozmawiać z nim, gdy będzie ono zajadało śniadanie.

Jeżeli zaś mamy kuchnie otwartą, to na pograniczy kuchni i salonu znajduje się zazwyczaj stół lub barek, oddzielający funkcje obu pomieszczeń.

Stół mały czy duży potrzebuje również oświetlenia. Kiedy urządzane są małe kuchnie, do oświetlenia stołu możemy wykorzystać oświetlenie centralne, lampę lub plafon. Jeżeli jednak kuchnia jest większa, potrzebujemy już lampy, której  światło pada bezpośrednio na blat stołu.

Mały stolik kuchenny oświetli lampa z jednym źródłem światła. Jeżeli wybierzemy bardziej prostokątne stoły kuchenne, w zależności od rozmiaru będziemy potrzebować dwóch lub trzech lamp. Dobrze jest wtedy wybrać takie same modele i zamontować je w rzędzie. Jeżeli zaś wybierzemy stół rozkładany, to jedna lampa skierowana powinna być bezpośrednio na jego środek, a dwie – po bokach,  z tym że w taki sposób, aby nie przeszkadzały siedzącym po bokach przy złożonym stole osobom. Nie powinny również wisieć nad ich głowami.

Tylko dobrze oświetlone projekty kuchni będą komfortowe i ergonomiczne.

Dodaj komentarz