Jaki dach wybrać na nowy dom?

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, ile kosztuje dach. Dziś zobaczmy, jakie rodzaje dachów mają projekty domów i wybierzmy odpowiedni do naszego nowego domu.

Oto kilka istotnych pojęć, których zazwyczaj używa się, gdy mowa o budowie dachu:

 • Wielokąt okapu ? wielokąt wyznaczony przez rzut ścian zewnętrznych budynku, na którym opiera się konstrukcja dachu
 • Połać dachowa ? górna powierzchnia dachu. Jej górna krawędź to tzw. grzbiet lub kalenica, zaś dolna to okap
 • Kalenica narożna lub naroże? krawędź wypukła, która znajduje się na przecięciu dwóch połaci
 • Linia koszowa ? wklęsła krawędź na przecięciu dwóch połaci, umożliwiająca odpływ wody opadowej do rynny
 • Krawędź szczytowa ? linia oddzielająca ścianę szczytową, czyli pionowy szczyt budynku od połaci dachu

Dach o regularnej budowie to taki, w którym każdy punkt węzłowy jest przecięciem dokładnie trzech krawędzi. W dachu nieregularnym natomiast niektóre krawędzie są miejscem przecięcia większej liczby krawędzi, lub gdy połać opiera się na kilku okapach.

Jaki dach wybrać na nowy dom?

Dach płaski a dach spadzisty

Zazwyczaj stosowany podział dachów wyróżnia dachy płaskie i spadziste. Wbrew nazwie, dachy płaskie nie zawsze są całkowicie płaskie. Mogą być nachylone pod bardzo małym kątem (od 5 do 20 stopni). Płaskim dachem jest strop ostatniej kondygnacji, czyli tzw. stropodach.

Ciężar stropodachu zazwyczaj leży na żelbetowej konstrukcji nośnej. Pokryta jest ona warstwą izolacji cieplnej, która reguluje warunki termiczne w pomieszczeniach. Na samej górze natomiast znajduje się połać dachowa. Istnieje jednak kilka typów stropodachów, które różnią się między sobą jeśli chodzi o układ warstw. Wyróżniamy zatem:

 • Stropodachy niewentylowane ? proste w konstrukcji, często jednak zdarza się, ze są wadliwe. Z tego względu na ogół stosowane w pomieszczeniach gospodarczych, rzadziej w budynkach mieszkalnych.
 • Stropodachy wentylowany ? strop i jego ocieplenie oddzielone są szczeliną powietrzną od pozostałych warstw. Pozwala to na lepsze odprowadzanie wilgoci z warstwy ociepleniowej.
 • Stropodach odwrócony ? jak sama nazwa wskazuje, jego konstrukcja jest odwrotna niż w przypadku standardowego stropodachu. Spodnią warstwę stanowi hydroizolacja, na niej zaś znajduje się izolacja termiczna. Całość dociśnięta jest warstwą żwiru. Żwir stanowi też zabezpieczenie przed opadami i sprawia, że powierzchnia parowania jest większa. Taki typ stropodachu świetnie sprawdzi się, gdy budujemy taras nad ogrzewaną kondygnacją.

W naszym kraju stropodachy najpopularniejsze były w latach 70tych. Pojawiały one zarówno w osiedlach z wielkiej płyty, jak i przy budowie domów jednorodzinnych (dom jednorodzinny przykryty stropodachem nosi nazwę tzw. kostki). Dzisiaj przeżywają swój renesans w budownictwie nowoczesnym, są także dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy aranżacje ogrodu na dachu (dach zielony).

Dachy spadziste natomiast to te, których kąt nachylenia wynosi 20-60 stopni. Zazwyczaj złożone są z kilku wielokątnych połaci. Od ich liczby zależy, do jakiej grupy zaliczymy dany dach:

 • Dachy pulpitowe (jednospadowe) ? składają się z jednej, prostokątnej połaci. Zazwyczaj stosowane są do przykrywania małych powierzchni ? na przykład budynków gospodarczych. Nie są zbyt atrakcyjne wizualnie, dlatego rzadko spotykamy się z nimi w budownictwie mieszkaniowym.
 • Dach szczytowy (dwuspadowy) ? złożone są z dwóch połaci złączonych kalenicą. Połacie ustawione są pod skosem, a od dwóch przeciwległych stron ograniczają je ściany szczytowe. Zaletą tego rozwiązanie są niskie koszty i łatwość wykonania.
 • Dachy brogowe (czterospadowe) ? złożone z dwóch połaci w kształcie trapezu i dwóch bocznych połaci w kształcie trójkątów
 • Dachy mansardowe ? złożone z połaci górnej i dolnej. Połać dolna ma większe nachylenie niż górna. Taka konstrukcja daje najwięcej możliwości, jeśli chodzi o urządzenie poddasza.
 • Dachy naczółkowe ? ten typ łatwo rozpoznać po ściętych narożach dwóch połaci i szczytów. W miejscach ścięcia tworzą się niewielkie, ukośne płaszczyzny.

Dodaj komentarz