Jakie kupić okna dachowe?

Nadal najczęściej wybieramy projekty domów z poddaszem. Są to zwykle urocze projekty dworków, pasujące najlepiej na podmiejskie lub wiejskie tereny. Jeżeli jednak wybierzemy domy w zabudowie szeregowej, dom z poddaszem uda się również efektownie wkomponować w krajobraz wielkiej metropolii.

Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem przypominają w konstrukcji dawne dworki szlacheckie. Styl ten podkreślają ciekawe elementy architektoniczne takie jak: kolumny, filary oraz podcienie, dekoracyjne wykusze i ganki.

Na to, jak wygląda nasz dom z poddaszem nie mały wpływ ma również to, w jaki sposób są usytuowane okna dachowe, zarówno jeśli chodzi o elewacje domów, jak i aranżacje wnętrz.

Projekt domu z dachem skośnym najczęściej przewiduje właśnie okna połaciowe czyli zamontowane w konstrukcji dachu. Powinny one być wygodne w otwieraniu, funkcjonalne i prawidłowo oświetlać poddasze użytkowe.

O tym, jaką powierzchnię okien powinny mieć domy jednorodzinne, mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Powierzchnia okien w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi nie może być mniejsza niż 1/8 część powierzchni podłogi w danym pomieszczeniu; natomiast wnętrza pozostałe ? 1/12 części powierzchni podłogi.

Optymalnym rozwiązaniem jest jednak, jak mówią architekci, by okna stanowiły 10% podłogi. Dzięki temu te usytuowane na południowej stronie dodatkowo ogrzeją i doświetlą wnętrza na poddaszu.

Projekty domów przewidują montaż okien dachowych na wszystkich rodzajach pokrycia dachowego. Okna montowane są na dachówki, gont bitumiczny czy blachodachówki, dekarz stosuje jedynie inne kołnierze uszczelniające. Bardzo ważna jest jednak zasada, dzięki której wyglądanie przez okno będzie możliwe zarówno z pozycji stojącej jak i siedzącej: im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym okno połaciowe powinno być dłuższe.

Okna dachowe występują zarówno jako okna plastikowe jak i okna drewniane. Montuje się je zwykle na tej samej wysokości, co tradycyjne okna na pionowych ścianach, tj. ok. 100 cm od podłogi. Dzięki temu widoczność będzie dobra, a ponadto umożliwi montaż grzejników, które dla prawidłowej cyrkulacji powietrza tradycyjnie powinny się znajdować pod oknami.

Jakie kupić okna dachowe?

Jedno duże okno gorzej oświetli pomieszczenie niż kilka okien obok siebie, mających razem tę samą powierzchnię, co duże. Warto więc wybrać takie projekty domów, które mają kilka okien dachowych. Jeżeli budujemy domy z dachem dwuspadowym dobrym rozwiązaniem są cztery okna połaciowe po dwa na dwóch połaciach, naprzeciw siebie. Taki projekt sprawi, że pomieszczenia na poddaszu będą dobrze i równomiernie oświetlone o każdej porze dnia.

Domy jednorodzinne z poddaszem najczęściej mają okna obrotowe, których oś znajduje się w połowie skrzydła. Innym sposobem są okna uchylne, w których oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy lub okna rozwieralne, które otwierane są na zawiasach zamontowanych do jednej z bocznych krawędzi ramy. Spotkać można również okna kolankowe, składające się z nieruchomej części pionowej umieszczanej w ściance kolankowej i otwieranej części pochyłej montowanej w dachu.

Popularnym oknem w dworkach jest lukarna bądź wole oko. Pamiętajmy jednak, że lukarna nie oświetli tak dobrze pomieszczenia, jak standardowe okno dachowe, częściej stosuje się je więc w takich pomieszczeniach, które nie potrzebują aż tyle światła ? np. jeśli urządzamy sypialnie na poddaszu. Warto jednak wiedzieć, że lukarny zdecydowanie zwiększają koszt budowy domu i są droższe niż zwykłe okna dachowe.

Dodaj komentarz