Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Jak wiele decyzji związanych z budową domu tak i kolejna na temat wyboru sposobu jego ogrzewania jest ważna i niełatwa. Dodatkowo nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który system jest najlepszy. Jedne rozwiązania cechują się niskimi kosztami eksploatacyjnymi, inne niskimi kosztami instalacyjnymi a jeszcze inne mogą być prawie bezobsługowe. Scharakteryzujemy poniżej rodzaje ogrzewania, ze względu na kilka podstawowych czynników i zdecydujmy, jak ogrzać nowe projekty domów.

Jeśli istnieje możliwość podłączenia się do sieci miejskiej to jest to jedna z najłatwiejszych opcji. Koszta ogrzewania są umiarkowane i nie ma potrzeby instalacji urządzeń produkujących ciepło. Nie każdy jednak jest w tak komfortowej sytuacji. Dlatego pytanie jak zapewnić wydajne i ekonomiczne źródło ciepła pozostaje nadal aktualne.

Wyróżniamy kilka czynników mających wpływ na podjęcie optymalnego wyboru. Po pierwsze jaki metraż ma dom jednorodzinny, po drugie liczba łazienek i osób, które będą z nich korzystać, po trzecie rodzaj źródła zasilania i po czwarte, ostatni czynnik ile pieniędzy możemy na to przeznaczyć?

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Metraż domu. Pod uwagę bierzemy tu liczbę pomieszczeń, które mają być ogrzewane. Projektant budynku ma obowiązek wyliczenia zapotrzebowania na ciepło pod dany projekt. Dane te będą pomocne przy wyznaczaniu mocy cieplnej urządzenia.

  • Wyznaczamy moc pieca konieczną do ogrzania domu. Przy założeniu, że mamy do czynienia z domem, nowo wybudowanym według dobrych standardów o wielkości 250 mkw. Do jego ogrzania wystarczy piec o mocny od 7 do 14KW. I adekwatnie im mniejsza kubatura tym mniejsza moc pieca.

Ilość zużywanej wody. Średnio na rodzinę 4 osobową przypada od 400 do 480 litrów zużywanej wody na dobę. Z czego ponad 60 do 70% to woda ogrzewana. Jeśli posiadamy dwie łazienki lub więcej, trzeba mieć na uwadze, że będziemy potrzebować około 150 do 200 l wody podgrzanej do ok. 60 stopni C w przeciągu dziesięciu minut.

  • Dwie łazienki. W założeniu, że będą brane dwie kąpiele w tym samym czasie można podjąć dodatkowe kroki by zabezpieczyć odpowiednią ilość wody. Jedna kąpiel w wannie to około 80 do 120 litrów wody. Aby mieć odpowiednią ilość w krótkim czasie możemy do pieca dostawić zasobnik ? standardowa pojemność to 120 l, dla większych potrzeb rozmiar może osiągnąć nawet 240 l. Co więcej istnieje możliwość zakupu pieca o dużej mocy ? z możliwością jej regulacji.

Źródło zasilania. Do rozważenia mamy następujące źródła energię elektryczną, energia słoneczna, gaz ziemny oraz olej opałowy.

  • Energia elektryczna ? nie jest polecane jako źródło zapewniające ogrzewanie do całego domu. Jest najdroższe z wymienionych oraz mało wydajne. Jest dobrym rozwiązaniem do lokalnych nagrzewnic wody.
  • Energia słoneczna ? dostępna przez cały rok, nie powoduje żadnej szkodliwej emisji. Średnio dzięki kolektorom słonecznym możemy zmniejszyć wydatki na ogrzanie wody o 60%. Nawet jeśli na dany moment nie mają Państwo w planach tego rodzaju źródła, warto rozważyć montaż przewodów do kolektora. W przyszłości będzie to kapitalizacja na czasie jak i zmniejszymy tym samym koszta.
  • Gaz ziemny ? ogrzewanie za jego pomocą jest najmniej kłopotliwe. Przy tej instalacji potrzebujemy minimalnej kubatury oraz wentylacji. Nie poniesiemy kosztów montażu dodatkowych urządzeń do pieca jak i również eliminujemy okresowe zamawianie paliwa. Jest to ekonomiczny wybór. Dodatkowo gaz spala się ?czyściej? niż olej opałowy, pozostawia mniej osadów w kotle, a zatem wymaga mniejszych nakładów pracy na czyszczenie i modernizację.
  • Olej opałowy ? posiadając duży zbiornik paliwa, możemy koszty ogrzewania utrzymać na niższym poziomie niż ogrzewanie gazem. Jednakże należy zaopatrzyć w zbiornik oraz miejscem na niego ? kotłowni. Co wygeneruje dodatkowe koszta. Kocioł opalany olejem wymaga też częstszego czyszczenia. Olej opałowy jednak ekonomiczne źródło.

Typ pieca: Piece jednofunkcyjne (tzw. nagrzewnice) to najtańsze rozwiązanie. Popularniejszym rozwiązaniem są jednak piece dwufunkcyjne (obsługuje CO i CWU).
Rodzaje pieca. Wyróżniamy, zaczynając od najprostszego: atmosferyczny, z zamkniętą komorą spalania ? turbo, kondensacyjne.

  • Piece atmosferyczne ? powietrze, które jest potrzebne przy procesie spalania jest pobierane z otoczenia, bez kontroli mieszanki trafiającej do komory spalania. Urządzenia te charakteryzują się niską ceną, prostatą konstrukcji. Oceniane są jako raczej niezawodne. Minusem jest duże zapotrzebowanie na paliwo. Z reguły nie ma możliwości regulacji mocy grzewczej oraz parametrów pracy palnika.
  • Piec z zamkniętą komorą spalania ? działają na podstawie silnika z wtryskiem. Proces spalania jest już kontrolowany, w tym regulacja pracy palników. Dodatkowo system turbo (czyli pobiera powietrze z zewnątrz budynku), daje możliwość wdrożenia systemu kominowego. Oznacza to pobieranie powietrza w wyrzut spalin przez jeden komin. Oszczędzamy tym samym miejsce jak i koszta. To rozwiązanie jest już bardziej ekonomiczne w użytkowaniu, jednakże koszta zakupu ze względu na dodatkowe urządzenia są wyższe. Są także bardziej zawodne.
  • Piec kondensacyjny ? to urządzenie o najwyższych parametrach, wydajne orz gwarantują dużą oszczędność paliwa. Kwalifikowane są do dużo droższych rozwiązań. Należy mieć na uwadze dodatkową instalację odpowiedzialną za odprowadzanie kondensatu, który powstaje w procesie schładzania spalin.

Kotłownia. Warto być świadomym kryjących się z nią kosztów. Należy doliczyć zakup urządzeń wspomagających pracę pieca, pompy cyrkulacyjne, urządzenia zabezpieczające instalację, czujki zewnętrzne, pompy mieszające. Istnieje także możliwość zakupy systemu zegarowego do pieca jak i również czujników wewnętrznych z regulatorami pokojowymi ? umożliwi nam to monitoring oraz regulowanie pieca poprzez Internet tudzież przez telefon.

Decydując się na którykolwiek z wyżej wymienionych rozwiązań należy przede wszystkim dokładnie rozważyć rachunek ekonomiczny oraz zapoznać się z trendami na rynku. Tak by za parę lat nasz wybór był nadal aktualny ze względu na koszta.

Dodaj komentarz