Kiedy warto budować dom z garażem?

Powierzchnia użytkowa, rozmieszczenie wnętrza i funkcje pomieszczeń to tylko niektóre, choć niezwykle istotne parametry, które bierzemy pod uwagę wybierając projekty domów. Nie bez znaczenia są również pomieszczenia gospodarcze, takie jak np. pralnia czy kotłownia, magazynek, schowek. Zastanówmy się także, czy chcemy, aby nasz dom jednorodzinny miał garaż w bryle budynku.

Dzisiaj niemalże w każdym gospodarstwie domowym jest przynajmniej jeden samochód. Jeżeli zdecydowaliśmy się na domy jednorodzinne, to pewnie nie chcemy szukać miejsca postojowego czy płatnego garażu, jak robiliśmy to mieszkając w bloku.

Powinniśmy więc ?tylko? podjąć decyzję czy nasz własny garaż będzie budynkiem wolno stojącym na działce, czy zdecydujemy się na projekt domu z garażem wbudowanym w bryłę.

Możemy wybrać projekty domów jednorodzinnych z garażem lub opracować projekt garażu w bryle na etapie adaptacji projektu. To drugie rozwiązanie jest droższe, więc warto poszukać takiego gotowego projektu, który garaż już ma.

Kiedy warto budować dom z garażem?

Zdecydujmy również czy ma to być garaż jedno- czy dwustanowiskowy. Powiększenie garażu na dwa miejsca też jest możliwe w czasie adaptacji i nie jest zadaniem trudnym. Musimy tylko dokładnie sprawdzić, czy warunki zabudowy działki umożliwią nam powiększenie budynku.

Projekty garażów wolno stojących też nie są kłopotem ? tu również możemy znaleźć gotowy projekt. Pamiętajmy jednak, że koszty budowy domu nie powiększą się nadto, gdy zdecydujemy się na garaż w bryle budynku, tymczasem budowa garażu wolno stojącego będzie nas już kosztować relatywnie więcej, nawet jeśli jest to zwykły garaż blaszany.

Warto również zdać sobie sprawę z tego, że dom z garażem zajmuje mniej miejsca na działce niż dom i garaż osobno. Ceny działek budowlanych nie są niskie, a ich wysokość często zależy od powierzchni, zastanówmy się więc czy nie szkoda nam pieniędzy na takie rozwiązanie. Ponadto, nawet jeśli już zdecydujemy się na dużą działkę, to już lepiej zaplanować sobie wygodny dom z ogrodem.

Aranżacja ogrodu przyniesie nam więcej radości niż wyglądanie przez oknu na blaszaną ścianę garażu.

Usytuowanie budynku na działce jest bardzo istotne ze względów energooszczędności. Szkoda, aby garaż w bryle budynku ustawiony był na południowej stronie, skąd dochodzi najwięcej światła i ciepła słonecznego. Energia słoneczna powinna dogrzewać salon czy pokój dziecka, a nie garaż. To strata darmowej energii.

Najlepiej więc, gdy garaż ustawimy tak, aby był na stronie północnej. Nie dość, że nie odbierze cennej energii innym wnętrzom, to jeszcze stanowić będzie dodatkową izolację cieplną ? będzie swoistą barierą, chroniącą sąsiednie wnętrza przed chłodem.

Jeżeli wybrany projekt domu nie możemy ustawić w prawidłowy, energooszczędny sposób, warto pamiętać, że projekty domów mają bardzo często tzw. lustrzane odbicie. Projekt domu można ?odbić? i postawić go w ten sposób, by spełniał warunki energooszczędne.

Jeśli chodzi o rozkład pomieszczeń w projekcie, to optymalnym rozwiązaniem jest usytuowanie zaraz za garażem takich pomieszczeń jak kuchnia czy spiżarnia. Ułatwi to nam wnoszenie chociażby zakupów ? z samochodu do szafek kuchennych. Drugą zaletą tego rozwiązania jest to, że wystrój kuchni nie wymaga stosowania jakiś specjalnych systemów grzewczych ? z uwagi na prowadzone prace gospodarcze, to najcieplejsze miejsce w domu. Zatem sąsiedztwo garażu nie powinno być tak uciążliwe.

O czym jeszcze warto pamiętać, podejmując decyzję o garażu? Budowa domu wymaga przeprowadzenia uciążliwych formalności budowlanych. Jeżeli zdecydujemy się na dom z garażem, całość będziemy mogli przeprowadzić bez dodatkowych ?odwiedzin? urzędów.

Tymczasem budowa garażu wolnostojącego wymaga od nas uzyskania kolejnego pozwolenia na budowę. Musimy mieć projekt garażu, warunki zabudowy i wiele innych uzgodnień i opinii. Błędem jest sądzenie, że garaż wymaga wyłącznie zgłoszenia. Zgłoszenie budowy dotyczy albo budynków gospodarczych, którymi według ustawy Prawo Budowlane garaże nie są, albo tymczasowych obiektów budowlanych, które muszą być usunięte z posesji po jakimś czasie. Zastanówmy się więc czy naprawdę warto przeprowadzać te same co przy budowie domu formalności raz jeszcze.

Dodaj komentarz