Kiedy wykonać projekt ogrodu?

Kiedy kupujemy gotowe projekty domów jednorodzinnych otrzymujemy dokumentację samego budynku. Wiadomo, nie dostanie gotowego projektu zagospodarowania naszej działki, gdyż projekty domów są tworzone na standardowe warunki glebowe i klimatyczne.

Projekt zagospodarowania działki tworzy architekt adaptujący, który dostosowuje projekty domów do warunków naszego konkretnego terenu. Na tym etapie warto już mieć zarys tego, jak będą wyglądać aranżacje ogrodów.

Projekty ogrodów możemy zlecić architektom krajobrazu, których wiedza i doświadczenie da nam pewność, że nasz dom z ogrodem będzie tworzył spójną i niezwykle atrakcyjną całość. Możemy oczywiście sami zaplanować to, jaki będzie nasz przydomowy ogród, opierając się na informacjach zawartych np. na portalach internetowych takich jak

Rośliny do ogrodu, skalniaki, oczka wodne, a także oświetlenie ogrodu, nawierzchni oraz podjazdu do garażu to tematy, które warto opracować w czasie trwania adaptacji projektu. Dzięki temu architekt będzie mógł zaplanować potrzebne do tego instalacje elektryczne czy wodociągowe. Ważne jest również to, by nasze domy jednorodzinne, ich styl czy kolor elewacji pasowały do zabudowy, jaką będą miały ogrody.

Kiedy wykonać projekt ogrodu?


Projekt zagospodarowania działki wykonany jest na mapie, na której zaznacza się istniejące i planowane pasy zieleni, obiekty małej architektury czy dodatkowe budynki gospodarcze lub altany ogrodowe. Są również rozrysowanie przyłącza kanalizacyjne, warto więc wspomnieć architektowi np. o tym, że zamierzamy założyć automatyczne podlewanie ogrodu.

Do podlewania ogrodu warto czerpać wodę z własnej studni. Budowa studni może być przeznaczona tylko do tego, szczególnie, gdy nasze działki budowlane usytuowane są nieopodal sieci kanalizacyjnej, do której musimy ? zgodnie z prawem ? się podłączyć. Studnia z której woda zasilać będzie całe gospodarstwo domowe jest możliwa tylko w przypadku, gdy budowa przyłączy do lokalnej sieci kanalizacyjnej jest nieopłacalna.

Osobna instalacja do podlewania ogrodu to oprócz przydomowej studni także np. zbiornik na deszczówkę. Koszt korzystania z takiego rozwiązania będzie zdecydowanie mniejszy niż z sieci głównej, tym bardziej, że wykorzystując do podlewania ogrodu wodę z sieci miejskiej musimy płacić również za dodatkowe ścieki, których przecież nawadnianie ogrodu nie generuje.

Zanim rozpoczniemy budowę studni, musimy przeprowadzić badania gruntu, które określą nam, jaki jest rodzaj gleby oraz na jakim poziom w różnych porach roku występują wody gruntowe.

Planując aranżacje ogrodów przydomowych warto przemyśleć automatyczne podlewanie, szczególnie jeśli prowadzimy raczej zabiegany styl życia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że rośliny w ogrodzie będą właściwie pielęgnowane nawet wtedy, gdy nam zabraknie na to czasu.

System nawadniający należy opracować uwzględniając takie urządzenia, jak: studzienka rozdzielcza, linie nawadniające, końcówki nawadniające. Zainstalowane sterowniki pomogą nam zaplanować optymalny czas na podlewanie ogrodu, a montaż czujek pogodowych sprawi, że system nawadniający nie będzie się włączał podczas ulewnego deszczu lub gdy właśnie wypoczywamy w ogrodzie.

Bardzo istotne jest również oświetlenie ogrodu. To także należy zaplanować dosyć wcześniej. Dzięki temu poprowadzimy jednocześnie instalacje w domu i w ogrodzie, nie narażając się na późniejsze rozkopywanie posesji. Wybierzmy wstępnie lampy ogrodowe, zaplanujmy oświetlenie zewnętrzne na elewacji czy w altanie oraz na tarasie. Ciekawym rozwiązaniem są oprawy oświetleniowe montowane w nawierzchni. Są one tak odporne, że można po nich jeździć samochodem, dlatego doskonale nadają się do oświetlenia podjazdu do garażu.

Jednoczesny projekt domu i projekt ogrodu ułatwi nam stworzenie pięknej, modnej i atrakcyjnej posesji, która nam przynosić będzie mnóstwo dumy i satysfakcji, a sąsiadów przyprawi o dreszcze zazdrości.

Dodaj komentarz