Kominek w salonie – ciepło i romantycznie

Choć letnie wieczory jeszcze są dość ciepłe, jesień a później zima nieuchronnie nastąpią. Ciepło i romantycznie ? kominek w salonie zapewni nam niesamowite wrażenia, z których cieszyć się będziemy na co dzień. Radość spowodują również… niższe koszty ogrzewania.

Kiedy przeglądamy projekty domów widzimy, że w wielu przypadkach ogrzewanie domu jest z zastosowaniem kominka. Gotowe projekty domów jednorodzinnych na portalu mają go przewidzianego nie tylko, gdy są to klasyczne projekty dworków, ale także gdy prezentowane są nowoczesne domy.

Kominek nie musi być już tylko elementem wyposażenia rustykalnego wnętrza. Oryginalne wykończenie kominka np. klinkierem czy panelami sprawi, że salon z kominkiem będzie mógł być urządzony w nowoczesnym stylu.

O tym, czy będziemy ogrzewać lub dogrzewać dom jednorodzinny za pomocą kominka, powinniśmy zdecydować najpóźniej, gdy projekty domów są poddawane adaptacji. Montaż kominka w istniejącym budynku wiąże się z dużo większymi kosztami i z poważnymi pracami remontowymi. Taka inwestycja może nie być opłacalna.

Projekt domu powinien przewidywać odpowiednie fundamenty, gdyż wkład kominkowy z obudową waży nawet kilkaset kilogramów. Ponadto ważna jest właściwa instalacja wentylacji. Pod posadzką, na której montowany jest wkład kominkowy, nie mogą przechodzić instalacje ogrzewania podłogowego.

Kominek w salonie - ciepło i romantycznie


Palenisko otwarte kominka wykonane jest z cegły ceramicznej, a wnętrze kominka z cegły szamotowej. Materiały budowlane muszą być odporne na wysoką temperaturę. Wymiary takiego paleniska są zależne od wielkości pomieszczenia, co związane jest z ilością powietrza, które kominek zużywa. Do spalenia 1 kg drewna w kominku otwartym potrzeba ponad 30 metrów sześciennych powietrza, dlatego też niezwykle ważne jest właściwe ukształtowanie paleniska tak, aby dym nie krążył w pomieszczeniu, a spaliny mogły być prawidłowo odprowadzane. Palenisko powinno znajdować się jak najbliżej komina, w ten sposób zminimalizowana jest liczbę zagięć przewodu dymowego.

Tradycyjny kominek otwarty ma rzeszę zwolenników, ze względu na widoczny płomień, który tworzy we wnętrzu niepowtarzalny klimat. Jednak obsługa kominka nie należy do najprzyjemniejszych, trzeba przegarniać palenisko i uzupełniać opał, a później wybierać popiół.

Warto pamiętać, że kominek otwarty stanowi bardziej dekorację niż urządzenie grzewcze. Może być stosowane jako dodatkowy sposób dogrzewający salon, ale nie ogrzeje całego domu.

Innym rozwiązaniem jest kominek z zamknięta komorą spalania. To prostsze i częściej spotykana opcja. Wkład jest ze stali lub żeliwa, a wnętrze wyłożone szamotem. Zamknięcie stanowią drzwiczki kominka z szybą, która musi być odporna na wysoką temperaturę.

Kominek zamknięty może być stosowany jako jedyne źródło ciepła w domu. Ogrzewanie kominkowe może być z zastosowaniem tzw. systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) lub może to być kominek z płaszczem wodnym.

Kominek z systemem DGP działa w ten sposób: najpierw ogień rozgrzewa wkład kominkowy, potem ciepło przedostaje się do powietrza, by następnie rozprowadzić je po całym domu. Wzrost temperatury odczuwa się już po kilku minutach od rozpalenia.

Wadą tego rozwiązania jest brak automatycznej regulacji temperatury ? jeżeli opuścimy na dłużej dom, płomień zgaśnie a wnętrza się szybko wychłodzą.

Kominek z płaszczem wodnym to skomplikowana instalacja, współpracująca z instalacją centralnego ogrzewania. Spaliny nie ogrzewają powietrza, lecz wodę. Dzięki temu ogrzewanie kominkowe nie tylko ogrzewa pomieszczenia, ale również wodę użytkową.

Na rynku dostępne są jednak obudowy kominka, które są w stanie ukryć całą instalację, a ich zewnętrzną część można dowolnie wkomponować w to, jak wygląda ogólna aranżacja wnętrza. Warto o tym pamiętać, bo kominki z płaszczem wodnym mają dużo bardziej rozbudowaną konstrukcje niż kominki tradycyjne.

Dodaj komentarz