Kotłownia w projekcie domu

Nadal najpopularniejszym sposobem na ogrzewanie domu jednorodzinnego jest ogrzewanie gazowe. Gaz jest stosunkowo tani, a nowoczesne kotły gazowe są praktycznie bezobsługowe.

Domy jednorodzinne z ogrzewaniem gazowym

Najczęściej projekty domów zawierają instalacje gazowe. Jeżeli działki budowlane mają dostęp do sieci gazowej i otrzymamy warunki techniczne przyłączy, nie mamy wyboru ? domy jednorodzinne musimy podłączyć do istniejącej infrastruktury.

Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie gazowe musimy sprawdzić, co zawierają nasze projekty domów jednorodzinnych. Chodzi o to, czy projekt domu przewiduje kotłownię, w której ustawiony zostanie kocioł gazowy. Nie każda instalacja grzewcza wymaga jednak osobnego pomieszczenia, sprawdźmy, co mówi o tym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Od tego, jaki piec gazowy wybierzemy zależy czy potrzebna nam będzie kotłownia. Pod względem sposobu poboru powietrza i budowy komory spalania, kotły grzewcze dzielą się na:

  • kotły z zamkniętą komorą spalania
  • kotły z otwartą komorą spalania

Kocioł z otwartą komorą spalania działa w ten sposób, że pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym jest zamontowany. Projekty domów muszą więc wtedy przewidywać kotłownię o kubaturze nie mniejszej niż 8m3 i mieć zaplanowaną skuteczną wentylację.

Natomiast kocioł z zamkniętą komorą spalania pobiera powietrze z zewnątrz, dzięki czemu kocioł może być zamontowany w dowolnym pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 6m3. Urządzenia grzewcze możemy wtedy montować nawet w kuchni czy w łazience, na ścianie lub nawet w szafce. Chociaż nowoczesne kotły grzewcze mają ciekawy design, który nie wpływa negatywnie na to, jak wygląda cała aranżacja wnętrza.

Projekty domów z ogrzewaniem na paliwo stałe

Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie na paliwo stałe, musimy sprawdzić, czy architekt przewidział odpowiednią kotłownię. Najczęściej domy jednorodzinne potrzebują kotła grzewczego o mocy do 25 kW. Wtedy kotłownia w projekcie musi:

  • być osobnym pomieszczeniem ? najlepiej, jeśli ulokowana będzie w centralnym miejscu w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń,
  • mieć podłogę niepalną lub wykonaną z obicia stalową blachą o szerokości min. 0,5 m od krawędzi kotła. Podłoga w kotłowni musi mieć również wpust podłogowy.
  • przewidywać oświetlenie pomieszczenia. Dobrze, gdy plany domów przewidują również okno w kotłowni.

Bardzo ważne jest również usytuowanie kotła, aby spełniał wymogi warunków technicznych. I tak, kocioł grzewczy należy tak ustawić, by zapewnić dostęp do niego z każdej strony, w celu przeprowadzania konserwacji i czyszczenia urządzenia. Odległość tyłu kotła od ściany nie może być mniejsza niż 0,7 m, boku kotła od ściany ? niż 1 m, a przodu kotła od ściany przeciwległej ? niż 2m.

Istotne jest to, że ogrzewanie na paliwo stałe wymaga również miejsca, gdzie będzie składowane paliwo. Skład paliwa umieszcza się w wydzielonym pomieszczeniu technicznym lub bezpośrednio w kotłowni, jeśli pozwala na to jej wielkość. Jeżeli będzie to osobne pomieszczenie, warto, aby znajdowało się w sąsiedztwie kotłowni. Drzwi wewnętrzne z tego pomieszczenia powinny prowadzić bezpośrednio do kotłowni, a nie na korytarz. Dzięki temu nie zabrudzimy holu przenosząc węgiel czy drewno. Taką zmianę warto przeprowadzić wtedy, kiedy nasze projekty domów z garażem poddawane są obowiązkowej adaptacji.

Kotłownia w projekcie domu

Zmiany w projekcie ? kotłownia

Jak wspomnieliśmy na początku, projekty domów najczęściej są ogrzewane gazem i kotłownia do ogrzewania gazowego jest przewidziana w projekcie (lub nie, gdy kocioł zawiesimy w kuchni) jako niewielkie pomieszczenie. Jeżeli jednak kupiliśmy projekty domów z ogrzewaniem gazowym, a chcemy mieć kocioł na paliwo stałe, będziemy musieli powiększyć istniejące pomieszczenie techniczne z miejscem na urządzenie grzewcze.

Adaptacja projektu to ostatni moment na wprowadzanie zmian. Poinformujmy architekta adaptującego, jakie ogrzewanie domu wybraliśmy. Dostosuje on wtedy wymiary kotłowni do naszych potrzeb. Często powiększy jej powierzchnię kosztem sąsiednich pomieszczeń. Ale najczęściej kotłownia w projekcie usytuowana jest w piwnicy, a domy niepodpiwniczone mają ją przy garażu czy innym pomieszczeniu gospodarczym. Zmniejszenie powierzchni nie powinno więc wpływać na komfort korzystania z tych wnętrz.

Dodaj komentarz