Kotły gazowe – jedno czy dwufunkcyjne?

Jeżeli właśnie budujesz dom lub stałeś się właścicielem nowego mieszkania i planujesz ogrzewanie gazowe, musisz podjąć bardzo ważną decyzję ? jaki kocioł gazowy kupić? Do wyboru są dwa: jednofunkcyjny (wymaga dodatkowego zasobnika podgrzewacza wody) oraz dwufunkcyjny ( woda w nim podgrzewana jest przepływowo). Który najlepiej spełni Twoje oczekiwania?

Przed zakupem kotła gazowego należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

– budujesz dom czy wyposażasz mieszkanie?

– jaką powierzchnię użytkową ma nowe lokum?

– jakie jest zapotrzebowanie na ciepło?

W tym wypadku, jeżeli dopiero budujemy dom rodzinny lub powstał on niedawno, wartość jego zapotrzebowania na ciepło znajduje się w projekcie domu.

W starych domach przyjmujemy, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi:

  • 120-200 W/m2 w domach bez izolacji cieplnej,
  • 60-80 W/m2 w domach z normalną izolacją,
  • 30-50 W/m2 w domach bardzo dobrze zaizolowanych.

– ile osób będzie mieszkało w domu (mieszkaniu)?

– ile łazienek będzie posiadał nasz dom/mieszkanie? Czy będą w nich kabiny prysznicowe, a może wanna? Czy planujemy budowę basenu?

– czy w naszym domu planujemy strefy grzewcze?

To rozwiązanie jest wielce korzystne zarówno przez wzgląd na komfort domowników, jak i na uzyskiwane oszczędności. Logiczne jest przecież, że temperatura pomieszczeń gospodarczych czy nawet kuchni ( w której i tak jest ciepło ze względu na prowadzone w niej prace) nie musi być tak wysoka jak np. w sypialni czy w pokoju dziecka. Strefy grzewcze dzielą również domy według kondygnacji. Jest to ważne, jeżeli budujemy domy jednorodzinne z poddaszem i nie od razu jest to poddasze użytkowe.

– czy projekty domów przewidują budowę tradycyjnego komina?

– jakie urządzenia grzewcze masz zamiar zastosować?

Musimy pamiętać, że piece gazowe mogą mieć inne wymagania dla instalacji opartej na standardowych grzejnikach, a zupełnie inne dla ogrzewania podłogowego.

Kotły gazowe - jedno czy dwufunkcyjne?

Kocioł dwufunkcyjny

Kotły dwufunkcyjne zawdzięczają swą nazwę temu, że ogrzewanie wody do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (dwie funkcje) odbywa się w jednym urządzeniu. Dzieje się tak dzięki znajdującemu się w kotle wymiennikowi płytowemu.

Jeżeli budujemy mały dom jednorodzinny lub posiadamy mieszkanie, w którym znajduje się jedna łazienka, to między urządzeniem grzewczym, a najdalej wysuniętym punktem czerpalnym ciepłej wody będzie niewielka odległość. Pozwala nam to na montaż kotła dwufunkcyjnego, który powinien znaleźć się jak najbliżej punktu poboru wody.

Rura, przez którą woda płynie do kranu, nie powinna być dłuższa niż 5-7 m. W przeciwnym wypadku oczekiwanie, aż z kranu popłynie ciepła woda, będzie dość długie. Wpłynie to nie tylko negatywnie na komfort korzystania, ale także wiąże się to z marnowaniem dużych ilości wody.

Kocioł jednofunkcyjny

Kocioł jednofunkcyjny ogrzewa wodę zasilającą instalację grzewczą w domu (kaloryfery). Woda użytkowa jest natomiast ogrzewana w osobnym podgrzewaczu pojemnościowym, który znajduje się obok kotła lub ustawiony jest pod nim.

Budując duży dom, w którym znajdą się np. dwie łazienki wyposażone w wanny, warto mieć pewność, że ciepłej wody nie zabraknie. W tym przypadku montaż kotła jednofunkcyjnego z podgrzewaczem o odpowiedniej pojemności, jest najlepszym rozwiązaniem.

W praktyce kocioł ten zapewni nam nieograniczoną ilość ciepłej wody (nawet jeżeli odkręcimy kilka kranów jednocześnie). Dodatkową zaletą tego kotła jest możliwość zastosowania tzw. cyrkulacji. Wykorzystując ją, ciepła woda użytkowa krąży w budynku i przepływa przez podgrzewacz, co pozwala na natychmiastowe jej wykorzystanie, nawet po odkręceniu najbardziej oddalonego od urządzenia kranu.

Pojemność zasobników współpracujących z kotłem to od kilkudziesięciu do kilkuset litrów. Mogą być umieszczone obok kotła lub pod nim, mogą także być zintegrowane z kotłem.

Miejsce na kocioł

Kocioł dwufunkcyjny możemy umieścić na ścianie w kuchni czy łazience. Niektóre z dostępnych modeli nadają się do zabudowy, dzięki czemu idealnie dopasują się do wystroju wnętrza. Są niewielkie i bardzo estetyczne (wyglądają wręcz jak szafki łazienkowe).

Kotły jednofunkcyjne natomiast, wymagają osobnego pomieszczenia w domu ? potrzebna będzie kotłownia. Modele z zasobnikiem zintegrowanym z kotłem zajmują mniej miejsca i są o wiele bardziej estetyczne.

Kotłownia na ogrzewanie gazowe nie oznacza pomieszczenia o dużej powierzchni. W zupełności wystarczy miejsce o kubaturze 8 m3, a przy zamkniętej komorze spalania ? nawet 6,5 m3.

Dodaj komentarz