Kotły kondensacyjne a grzejniki

Wkrótce rozpoczynamy kolejny sezon grzewczy. W czasie wakacji wiele domów jednorodzinnych zostało poddane termomodernizacji polegającej m.in. na wymianie kotłów.

Jeżeli zainwestowaliśmy w kotły kondensacyjne, warto również dobrać do nich nowe grzejniki. Jakie będą najlepsze?

Kocioł kondensacyjny ogrzewa zarówno wodę użytkową, jak i wodę, która zasila instalację ogrzewania.

Dostępne na rynku grzejniki różnią się od siebie pod wieloma względami: sposobem działania, konstrukcją, mocą grzewczą. Dużą wagę inwestorzy przywiązują również do ich wyglądu. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne mogą stać się prawdziwą ozdobą wnętrza i pasować do każdej aranżacji, jaka jest zaplanowana.

Specjaliści zwracają jednak uwagę, że wybierając grzejniki do kotłów kondensacyjnych, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób oddawania ciepła do ogrzewanego pomieszczenia. Odbywa się ono przez konwekcję albo promieniowanie.

Konwekcja ciepła ? powietrze przepływa przez grzejnik i jest w nim ogrzewane, a następnie rozchodzi się po pomieszczeniu i oddaje ciepło.

Promieniowanie ? ciepło przekazywane jest przez powierzchnię grzejnika.

Grzejniki do kotłów kondensacyjnych powinny przekazywać ciepło za pomocą promieniowania. Nowoczesne grzejniki z uwagi na możliwość oszczędzania energii, mogą pracować w niskiej temperaturze. Grzejniki oparte na konwekcji mają mniejszą wydajność przy niskiej temperaturze wody. Jeśli chodzi o promieniowanie, to w największym stopniu działają tak grzejniki płytowe.

Kotły kondensacyjne a grzejniki


Grzejnik płytowy może mieć jedną, dwie lub trzy płyty, wykonane ze stali. Składają się ponadto z jednego, dwóch lub trzech rzędów blaszanych konwektorów aluminiowych. Na rynku dostępne są modele z ożebrowaniem konwekcyjnym lub bez ożebrowania, standardowe z kształtowaną płytą frontową lub gładkie.

Najbardziej popularne są białe grzejniki płytowe. Jednak jeżeli zależy nam na tym, by aranżacja wnętrza była spójna i oryginalna, możemy wybrać grzejniki w kolorze na zamówienie. Oczywiście musimy się liczyć z tym, że cena grzejnika może być w takim wypadku nawet 30% wyższa. Wystrój wnętrz może być prostszy również dlatego, że nowoczesne grzejniki najczęściej podłączone są z boku, a nie od dołu. Dzięki temu możemy w dowolnym momencie wykończyć podłogę.

Grzejniki w domach montuje się najczęściej pod oknem, z uwagi na najlepszą tam cyrkulację powietrza. Mimo iż grzejniki płytowe mogą być zbudowane aż z trzech płyt ? nawet w dużych pomieszczeniach raczej ich się nie stosuje z uwagi na dużą głębokość 16 cm. Jeżeli okna są duże a ściana szeroka, lepiej zamontować dwa czy nawet trzy grzejniki mniejsze niż jeden duży.

Moc grzewcza

Moc grzewczą oblicza się często metodą szacunkową na podstawie powierzchni lub kubatury pomieszczeń. Wielkości te są mnożone przez przyjętą wartość potrzebną do ogrzania 1 m2 lub 2m3. Można przyjąć, że na 1 mkw pomieszczenia potrzeba od 100W (budynki dobrze izolowane) do 150W (budynki gorzej izolowane). Otrzymany wynik w Watach określa przybliżoną moc grzejnika.

O kotłach kondensacyjnych

Kocioł kondensacyjny ogrzewa zarówno wodę użytkową, jak i wodę, która zasila instalację ogrzewania. Może być to:

  • kocioł dwufunkcyjny ? służący do centralnego ogrzewania i jednocześnie spełnia rolę przepływowego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej.
  • kocioł jednofunkcyjny – pełniący zaś rolę grzewczą w układzie c.o., ale może również współpracować z zasobnikiem ciepłej wody i tym samym również realizować zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową.

Ze względu na usytuowanie, kondensacyjne kotły gazowe dzielą się na wiszące i stojące.

Kotły gazowe stojące są znacznie większe i cięższe od kotłów wiszących, za sprawą wmontowanego w nie wymiennika ciepła wykonanego z żeliwa. Piece stojące wymagają zwykle osobnego pomieszczenia, w którym będą instalowane lub lokuje się je w dostępnym pomieszczeniu gospodarczym. Projekty domów z instalacją ogrzewania gazowego przewidują niekiedy projekt kotłowni.

Kotły wiszące możemy zamontować w kuchni czy w łazience. Zajmują niewiele miejsca, a ich nowoczesny design nie wpływa negatywnie na wystrój wnętrz.


Dodaj komentarz