Kupno działki krok po kroku

Wybór działki budowlanej, na której chcemy realizować wymarzone projekty domów, może być kłopotliwy. Istotne czynniki, które zazwyczaj decydują to między innymi cena, wielkość i lokalizacja. Mogą też pojawić się inne, dodatkowe problemy. Gdzie możemy szukać pomocy w tej kwestii?

Co jest istotne?

W momencie, gdy wybieramy działkę, rozpoczyna się długa droga prowadząca w rezultacie do powstania naszego domu. Aby ten cel osiągnąć i móc się nim w pełni cieszyć, musimy się najpierw dobrze zastanowić.

Warto rozpocząć od zajrzenia do księgi wieczystej działki. W tym celu należy udać się do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Oferują one taka możliwość bezpłatnie. Od pewnego czasu wglądu do księgi wieczystej można dokonać przez Internet. Są one bowiem dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Co należy sprawdzić?

Sprawdzimy przede wszystkim kto jest właścicielem nieruchomości. Czy obejmują ją służebność czy inne prawa rzeczowe. Czy na działka budowlana ma założoną hipotekę?

Kupno działki krok po kroku

Kolejnym krokiem powinno być udanie się do Urzędu Gminy. Tam możemy dokonać wglądu w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W dokumencie tym znajduje się szczegółowy opis tego, jakie domy jednorodzinne czy projekty budynków gospodarczych lub nawet garaż blaszany czy garaż drewniany mogą być wybudowane na danym terenie. Niektóre z gmin obecnie udostępniają również plany zagospodarowania online. Czasem możemy się spotkać z sytuacją, w której gmina nie opracowała dla danej działki planu zagospodarowania. W takim wypadku trzeba wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, a następnie złożyć go w Urzędzie. Warto przy okazji upewnić się, czy na pewno wybrana działka jest przeznaczona pod budowę domu mieszkalnego jednorodzinnego. W tym względzie liczy się jej wielkość i ukształtowanie. Ponadto oczywiście warto sprawdzić, czy przypadkiem nasza działka nie jest już zabudowana, bądź porośnięta drzewami. Dlaczego jest to takie ważne? Odpowiedź jest prosta. Wszystkie te czynniki mogą poważnie wpłynąć na to, jak będzie wyglądał nasz projekt domu. Jeśli nie uwzględnimy ich wpływu, musimy się liczyć z tym, że nasz dom jednorodzinny może wyglądać inaczej niż sobie to zaplanowaliśmy, jeśli chodzi na przykład o wysokość, liczbę pięter czy kształt dachu.

Położenie działki

Położenie działki względem stron świata, istnienie wygodnej drogi dojazdowej i ukształtowanie terenu to kolejne kwestie o których nie wolno nam zapomnieć. Liczy się także jakość gruntu, czyli przepuszczalność gruntu oraz nośność gruntu. Będąc w Urzędzie Gminy, powinniśmy przy okazji zapoznać się z mapami geodezyjnymi terenu. Jeżeli tam ich nie znajdziemy, warto udać się do powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Niektóre z rejonów naszego kraju posiadają dodatkowe ograniczenia zabudowy wyznaczone przez konserwatora zabytków lub konserwatora przyrody. Koniecznie dowiedzmy się czy nie dotyczy to czasem naszej działki!

Uzbrojenie działki

Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy pozornie idealne miejsce pod budowę nie nadaje się jednak do wybudowania na nim domu. Co może być tego przyczyną? Chodzi tutaj o tzw. uzbrojenie terenu. Pod tym tajemniczym terminem kryje się kwestia telefonu, gazu, wody, prądu i kanalizacji. Czy wszystkie te media są podłączone? Jeżeli nie, to czy istnieje możliwość ich podłączenia? Krótko mówiąc – czy w okolicy znajdują się sieci: energetyczna, kanalizacyjna i wodociągowa. W wypadku gdy nie ma do nich dostępu, będziemy bowiem zmuszeni wybudować je na własny koszt, co zdecydowanie podwyższy koszt budowy domu.

Aby być w przyszłości spokojnym o dojazd do działki, upewnijmy się czy prowadzi do niej droga utwardzona, oraz czy droga publiczna jest łatwo dostępna.

Ogólnie rzecz biorąc ? pamiętajmy, że działkę w przyszłości będziemy nie tylko oglądać. Będziemy na niej przede wszystkim mieszkać. Dlatego też weźmy pod uwagę wszystko, co może zakłócać nasz spokój (autostrada, fabryka lub pub czy dyskoteka ? to wszystko może okazać się bardzo kłopotliwe, jeśli znajduje się w sąsiedztwie). Dokładne zapoznanie się z terenem pomoże nam wykonać analizę jego przydatności pod budowę i upewnić się, czy jest to właściwe miejsce na nasz wymarzony dom jednorodzinny.

Dodaj komentarz