Montaż i moc cieplna grzejników łazienkowych

Zazwyczaj montujemy grzejniki w miejscu, w którym dochodzi do największych strat powietrza w pomieszczeniu, czyli pod oknem. Taki układ zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza ( ciepło kieruje się ku górze, miesza z chłodem z okna i równomiernie rozchodzi po pomieszczeniu). Inaczej jednak wygląda sytuacja, w której musimy znaleźć odpowiednie miejsce na grzejnik w łazience, która tych okien nie posiada. Gdzie wtedy należy zamontować grzejnik?

Zasada montażu, opisana powyżej, dotyczy także łazienek w których okna nie ma. W takich przypadkach montujemy kaloryfery jak najbliżej drzwi wejściowych.

Pamiętajmy jednak o kilku zasadach:

  •  grzejnik nie powinien znajdować się bezpośrednio pod kratką wentylacyjną (zasysa ona powietrze, co prowadzi do wychłodzenia pomieszczenia),
  •  grzejnik nie powinien znajdować się zbyt blisko wanny, kabiny prysznicowej czy umywalki. Dotyczy to przede wszystkim grzejników elektrycznych (te pod żadnym pozorem nie mogą mieć kontaktu z wodą), natomiast zwykłe kaloryfery także warto maksymalnie chronić przed wilgocią. Silne detergenty,  używane do czyszczenie ceramiki łazienkowej, również mogą uszkodzić powłokę grzejnika,
  • odpowiednia odległość grzejnika zarówno od podłogi (ok. 10-12 cm), jak i od sufitu, zapewni równomierne rozchodzenie się ciepła po całej łazience.

Niezłym pomysłem jest umieszczenie nad zamontowanym już grzejnikiem półki. Sprawi ona, że ciepłe powietrze będzie się załamywać, co w praktyce oznacza mniejszą utratę ciepła (np. przez kratkę wentylacyjną). Ważne jest, aby grzejnik nie był dłuższy od półki!

Montaż i moc cieplna grzejników łazienkowych

Moc grzewcza ? jak dobrać odpowiednią?

Moc grzewcza podawana jest w Watach [W]. Aby grzejnik dobrze spełniał swoją rolę, jego moc powinna być wyższa lub równa zapotrzebowaniu na ciepło w danym pomieszczeniu. Przyjmujemy, że na 1m2 pomieszczenia potrzeba od 100 do 150W (wartości te zależą głownie od izolacyjności budynku ? im lepsza izolacja, tym wartość jest niższa).

Obliczamy wartość na podstawie wzoru:
kubatura pomieszczenia x zapotrzebowanie na ciepło (W/m2) = moc cieplna

Moc grzewcza najczęściej podawana jest w zależności od parametrów czynnika grzewczego, tzn. temperatury zasilania i powrotu oraz temperatury w pomieszczeniu, na poziomie 75 stopni C (temp. zasilania), 65 stopni C (temp. powrotu) i 20 stopni C (temp. wewnątrz pomieszczenia).

Wybierając grzejnik do łazienki, warto zwrócić uwagę na  parametry obliczeniowe, gdyż np.. temperatura w łazience wynosi 24 stopnie C, inna też może być temperatura czynnika grzewczego. W tym wypadku stosujemy współczynniki korekcyjne, które uwzględniają zmianę mocy przy parametrach różniących się od katalogowych.

Grzejniki łazienkowe, w kształcie popularnych drabinek, służą nam również do wieszania i suszenia mokrych ręczników. Należy pamiętać, że w ten sposób moc danego grzejnika jest ograniczona. Mając to na uwadze, warto zastanowić się nad dodatkowym źródłem energii cieplnej w łazience. Może to być np. ogrzewanie podłogowe czy też wybór grzejnika wyższej mocy, niż wynikło to z naszych obliczeń.

Chcąc zwiększyć komfort cieplny w łazience oraz zminimalizować występowanie w niej wilgoci, możemy zamontować do grzejnika dodatkowe grzałki elektryczne. Takie rozwiązanie pozwoli nam np. suszyć ręczniki także poza sezonem grzewczym. Pamiętajmy, aby moc grzałki nie była większa niż moc grzejnika przy parametrach grzewczych 75/65/20 stopni C.

Dodaj komentarz