Montaż kotła gazowego

Kocioł gazowy jest urządzeniem od lat stosowanym do ogrzewania domu i mieszkań. Istnieją też przepisy, które regulują warunki jego montażu. Obecnie na rynku są dostępne nowoczesne kotły, ale warto dowiedzieć się gdzie je zamontować i jaki rodzaj wybrać, by ogrzewanie gazowe było skuteczne?

Rodzaje kotłów gazowych:

  • kocioł jednofunkcyjny, wymagający dodatkowo zasobnika podgrzewacza wody. Jest on sporych rozmiarów, dlatego najczęściej wykorzystuje się go w dużych domach (zazwyczaj z dwoma łazienkami). Dlatego, wymaga oddzielnego pomieszczenia, ale umożliwia domownikom jednoczesne korzystanie z kilku kranów.
  • kocioł dwufunkcyjny, w którym woda podgrzewana jest przepływowo. Poosiada małe gabaryty, co sprawia że świetnie wpasowuje się do niewielkich pomieszczeń. Dostępny jest tez model do instalacji na ścianie.

Przy wyborze kotła gazowego powinniśmy skupić się na naszych potrzebach i możliwościach. Kotły jednofunkcyjne  są droższe w instalacji, zaś dwufunkcyjne choć tańsze mogą stać się kłopotliwym rozwiązaniem. Ten pierwszy zajmuje dużo miejsca, co wpływa na zmniejszenie powierzchni użytkowej, zaś drugi kocioł tej przestrzeni nie zmniejszy, lecz przekłada się to na jego funkcjonalność.

Ustawa dotycząca montażu

Warunki montażu urządzeń grzewczych określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ? Dz.U.02.75.690 z dnia 15 czerwca 2002 r., w Polskich Normach i przepisach odrębnych oraz instrukcji montażu dołączonej do konkretnego modelu z wymaganiami i zaleceniami producenta.

Montaż kotła gazowego

W jakim pomieszczeniu zamontować kocioł?

 

  • W pralni

Wygodne rozwiązanie, lecz niestety wilgoć jaka panuje w tym pomieszczeniu może mieć negatywnego wpływ na kocioł.  Nieświadomie możemy tez skrócić żywotność tego urządzenia poprzez stosowanie detergentów, które mogą być pobierane podczas otwartej komory spalania.

 

  • W pomieszczeniu gospodarczym

Osobne pomieszczeni to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy są to kotły stojące z otwartą komorą spalania. Pamiętajmy, że kotłownia musi spełniać wymogi, określone w warunkach technicznych.

  • W łazience

Instalowany w tym pomieszczeniu kocioł powinien mieć zamkniętą komorę, co wpływa na pobieranie powietrza do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku, np. przez ścianę zewnętrzną, z szachtu kominowego itp. Atutem jest też odległość jaka dzieli kran od kotła.

  • W kuchni

Najlepiej zamontować kocioł z zamkniętą komorą spalania o nowoczesnym wyglądzie, aby nie ingerował w wystrój wnętrza a się w nie wkomponował. W innym przypadku trzeba pamiętać, że jeśli w kuchni oprócz kotła gazowego pobierającego powietrze do spalania z pomieszczenia i z odprowadzeniem spalin na zewnątrz budynku (np. kotła dwufunkcyjnego), znajduje się np. kuchenka gazowa, obciążenie cieplne pochodzące od obu urządzeń nie może przekroczyć 930 W na każdy metr sześcienny kuchni.

Dodaj komentarz