Na co zwrócić uwagę wybierając projekt dachu?

Wybierając projekty domów, musimy zwrócić uwagę na wiele istotnych elementów przyszłego domu. Jednym z ważniejszych jest kształt, rodzaj i pokrycie dachu.

Budowa domu wymaga uzyskania pozwolenia. Aby je otrzymać, musimy wcześniej znać warunki, jakie przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, obejmujące naszą działkę lub w przypadku jego braku ? wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Musimy pamiętać, że warunki zabudowy trzeba poznać, zanim wybierzemy konkretny projekt domu. Dlaczego to takie istotne?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy określają m.in. jakie domy jednorodzinne będzie można wybudować na danym terenie. Czy możemy wybudować domy z poddaszem lub wysokie domy piętrowe, czy konieczny będzie wyłącznie projekt domu parterowego.

Jeśli chodzi o projekty dachów, to z powyższych dokumentów dowiemy się m.in.:

  • jaka może być wysokość kalenicy dachu w stosunku do poziomu terenu
  • czy możemy mieć projekty domów z dachem kopertowym, czy ma być dach dwuspadowy
  • jaki powinien być kąt nachylenia dachu ? wybrać dach płaski czy dach stromy

Jeżeli projekty domów jednorodzinnych kupimy przed uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy, okazać się może, że nie będą odpowiednie na naszą działkę i nie dostaniemy pozwolenia na ich budowę.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt dachu?

Czasami, gdy projekt domu tylko nieco różni się od warunków, możemy go do nich dostosować. Adaptacja projektu polega właśnie na przystosowaniu naszej dokumentacji do lokalnych warunków działki (np. izolacja fundamentów), do warunków zabudowy (np. zmiana kąta nachylenia dachu) oraz do naszych oczekiwań (np. zmiana funkcji pomieszczeń).

Co istotne, adaptowanie projektów domów jest konieczne nawet, jeśli parametry budynku pokrywają się z tym, co zawiera miejscowy plan czy decyzja o warunkach zabudowy. Prawo wskazuje, że tzw. gotowe projekty muszą być adaptowane, by mogły stanowić projekt budowlany i zostać złożone jako załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę.

Architekt adaptujący, który w świetle ustawy Prawo budowlane staje się uczestnikiem procesu budowlanego i przejmuje obowiązki i prawa projektanta projektu, dostosowuje uzyskaną od nas dokumentację m.in. właśnie pod kątem konstrukcji dachu. Nam pozostaje zastanowić się nad tym, jaka dachówka będzie najlepsza, jaki wybrać rodzaj i kolor pokrycia dachowego. Tu jednak należy wspomnieć, że jeżeli nasze działki budowlane leżą na terenie objętym ochroną konserwatora zabytków, to warunki zabudowy mogą nam narzucać nawet kolor dachu, który powinien współgrać z zabytkową zabudową.

Warto wiedzieć, że podczas adaptacji projektu architekt może również doprojektować bądź zrezygnować z niektórych architektonicznych elementów dachu. Trzeba bowiem podkreślić, że koszt budowy dachu jest znacznie wyższy, kiedy zastosujemy dekoracyjne lukarny czy okapy. Wymagają one dodatkowej obróbki blacharskiej, trudnej w wykonaniu, która może nie zabezpieczać wystarczająco przed ucieczką energii z wnętrza domu.

Jeśli chodzi o projekt dachu, to zasada jest jedna: im prostsza konstrukcja więźby dachowej, tym koszty budowy będą niższe. Oprócz lukarn czy wykuszy, chodzi tu również o spady dachu. Domy z dachem dwuspadowym lub jednospadowym są zdecydowanie tańsze w budowie niż dachy wielospadowe. Są również łatwiejsze w budowie i izolacji, a co za tym idzie, dają większą pewność na osiągnięcie parametrów energooszczędnych domu.

Dachy dwuspadowe nie są może tak dekoracyjne jak wielospadkowe połacie, jednak i one mają swój urok. Nowoczesne domy o prostej bryle i konstrukcji mają zazwyczaj właśnie jeden lub dwa spadki. Domy z dachem wielospadowym to zazwyczaj tzw. projekty dworków ? tradycyjne domy z poddaszem, nawiązujące do klasyki polskich rezydencji. Choć są one nadal szalenie popularne, to nowoczesne projekty domów starają się wyprzeć je swoją prostotą, minimalizmem i inwestycją w jakość materiałów budowlanych zamiast elementy dekoracyjne.

Dodaj komentarz