Nowoczesne kaloryfery żeliwne

Stare żeliwne grzejniki, typowe żeberka, są na wyposażeniu jeszcze wielu starych domów i mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Nie stanowią one dekoracji wnętrza ? często są zardzewiałe, a powłoka łuszczy się i odchodzi.

Ogrzewanie domu musi być efektywne. Nie ma więc co zakrywać żeberek meblami czy ciężkimi kotarami ? i tak niespecjalnie dobrze działa stare ogrzewanie, więc ukrywając je ograniczamy jeszcze bardziej dopływ ciepła do wnętrza. Stare kaloryfery możemy odnowić malując je farbą do metalu lub specjalnymi farbami właśnie do grzejników. Jak odnowić stare grzejniki żeliwne krok po kroku opisywaliśmy w poprzednim artykule.

Jeżeli planowana jest jednak wymiana grzejników i modernizacja instalacji grzewczej, niekoniecznie musimy rezygnować z żeberkowych źródeł ciepła. Na rynku dostępne są nowoczesne grzejniki żeliwne, które w ogóle nie przypominają starych kaloryferów.

Grzejnik żeliwny łączy w sobie zalety, jakie mają grzejniki stalowe i grzejniki aluminiowe, a do tego jego cena jest bardziej konkurencyjna.

Nowoczesne kaloryfery żeliwne

Nowoczesne kaloryfery mają różne kolory, dlatego możemy je dostosować do każdego charakteru, jaki ma wystrój wnętrz. Ponadto możemy wybrać grzejniki modułowe. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zbudować grzejnik z tylu żeberek, ile nam potrzeba, tak by zmieściły się nawet na najmniejszej dostępnej powierzchni. Modułowy grzejnik jest więc idealnym rozwiązaniem, jeśli wykańczamy małe wnętrza.

Grzejniki dekoracyjne nie muszą być już więc tylko aluminiowe. Metalowa powierzchnia łatwa jest do przemalowania, zatem odnowienie grzejnika możemy przeprowadzić za każdym razem, gdy zmieniana jest aranżacja wnętrza. Możliwość kolorów jest bardzo bogata ? warto to wykorzystać wyposażając w grzejnik na przykład wesoły pokój dziecka.

Stare kaloryfery długo się rozgrzewały i choć akumulowały ciepło, to opornie przekazywały je do pomieszczenia. Nowoczesne grzejniki mają tę przewagę, że mają mniejszą pojemność wodną. Mniejsza ilość wody szybciej się nagrzewa, więc i ciepło szybciej rozchodzi się po wnętrz. Długie trzymanie ciepła to kolejna ich zaleta.

Grzejniki żeliwne współpracują z dowolnym rodzajem instalacji ? nie jest więc konieczna modernizacja istniejacego projektu instalacji. Łączymy je bowiem zarówno z miedzią, ze stalą jak i z instalacją z tworzyw sztucznych.

Grzejniki żeliwny jest polecany, gdy wymieniamy kaloryfery w bloku, w którym instalacja w budynku łączy się z miejską siecią ciepłowniczą i jest uzupełniana wodą z tej sieci. Jeżeli w rurach wodociągowych płynie woda nie najlepszej jakości, żeliwne grzejniki będą dobrym rozwiązaniem, gdyż są na nią odporne. Ponadto odporne są również na korozję, zatem warto je szczególnie montować w instalacjach z otwartym naczyniem wzbiorczym. Grzejniki aluminiowe są narażone na szybkie niszczenie, korodowanie, zapowietrzanie oraz na kumulowanie niepożądanych osadów.

Bardzo istotne jest również to, że grzejniki te współpracują również z nowoczesnymi kotłami grzewczymi. Kotły kondensacyjne możemy więc montować w starej instalacji i łączyć je z nowymi grzejnikami żeliwnymi.

Problemem mogą stać się jednak termostaty, gdyż żeliwo nie reaguje tak dobrze na ustawienia temperatury, jak np. grzejniki aluminiowe.

Nowoczesne grzejniki żeberkowe mają automatyczne zawory odpowietrzające, które znajdują się na pionach instalacji c.o. Stare grzejniki było bardzo trudno odpowietrzyć ? zwykle konieczne było wynajęcie fachowca.

Planując montaż grzejników żeliwnych w nowych domach i mieszkaniach, trzeba jednak sprawdzić wytrzymałość ściany. Są one bowiem ciężkie. W starych blokach wielka płyta zapewniała utrzymanie grzejników na miejscu. Nowoczesne technologie budowy, takie jak np. budowa domu z lekkich bloczków komórkowych wymaga zastosowania specjalnych stojaków czy rodzajów zawieszeń.

Dodaj komentarz