Nowoczesne łazienki – projekt oświetlenia

W poprzednim artykule przedstawiliśmy właściwe oświetlenie kuchni. Dziś opiszemy, jak zaplanować funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie łazienki.

Obecnie łazienka to miejsce relaksu, dlatego oświetlenie powinno być nie tylko funkcjonalne, ale i nastrojowe a zarazem relaksacyjne jak w prawdziwym SPA. Łazience to miejsce gdzie mamy do czynienia z wodą, dlatego instalacja musi być odpowiednio zabezpieczona a oprawy oświetleniowe odporne na kontakt z wodą. Ważne są symbole jakie opisują takie produkty. Odporne modele na wodę to te z oznaczeniem IP44 lub IPX4D.

Ogólne oświetlenie sufitowe w łazience nie wystarcza. Ponieważ to pomieszczenie powinno być dobrze oświetlona, z uwagi na wile czynności jakie w nim wykonujemy. Najbardziej popularne są oświetlenia kabiny prysznicowej albo wanny czy lustra.

Nowoczesne łazienki - projekt oświetlenia

Oświetlenie sufitowe

Włącznik takiego oświetlenia znajdował się będzie przy wejściu do łazienki. Obecnie jest bardzo dużo nowoczesnych źródeł światła, które dają nie tylko oszczędności ale mają również pozytywny wpływ na środowisko. Jeśli zależy nam na odwzorowaniu światła dziennego koniecznie trzeba wybrać świetlówkę kompaktową. Natomiast, gdy posiadamy okno w łazience, które daje nam światło naturalne a my zdecydujemy się na świetlówki kompaktowe wtedy oba światła dobrze będą ze sobą współgrały, a po zmroku jedno zastąpi drugie.

Oświetlenie lustra

Wielkość lutra ma znaczenie przy wyborze oświetlenia. Małe łazienki najlepiej jak zostaną wyposażone w duże lustra (nawet na jedną ścianę), przez co optycznie powiększymy łazienkę. W dużej łazience można pozwolić sobie na większą swobodę podczas jej aranżacji, chociaż i tu warto wybrać dużych rozmiarów lustra.

Nad górną krawędzią lustra warto zamontować listwę oświetleniową z kilkoma źródłami światła. Najlepiej jeśli zostanie usytuowana na wysokości naszych oczu, aby dobrze oświetlała twarz podczas robienia makijażu czy golenia. Jeśli lustro jest bardzo dużych rozmiarów to warto pomyśleć o kinkietach wmontowanych w taflę. Jednak taki wykonanie wymaga wcześniejszego przemyślenia, aby kable zostały przeciągnięte wcześniej, by później nie rzucały się w oczy. Montaż nie należy do najprostszych, dlatego najlepiej zlecić to doświadczonej ekipie.

Po zamontowaniu małego lustra, które powinno wisieć naprzeciwko okna w łazience( co powiększy optycznie przestrzeń) należy zamontować dwa kinkiety. Powinny zawisnąć po prawej i lewej stronie na wysokości oczu, dla wygody domowników.

Oświetlenie wanny lub prysznica

Oświetlenie wanny najczęściej jest dokonane przez montaż punktów świetlnych. Sufit podwieszany zaczyna być bardzo popularny. Jednak romantycznego i relaksacyjnego nastroju dodadzą zamontowane w podwieszanym suficie halogeny. Podobnie oświetla się kabinę prysznicową, jednak przy obecnej technologii możemy dokonać zmiany koloru wody płynącej w prysznicu. Należy pamiętać, ze oprawy oświetleniowe muszą mieć 60 cm wolnej przestrzeni od urządzenia.

Dobrze zaprojektowany projekt instalacji oświetleniowej zamieni naszą łazienkę w miejsce z której każdy z domowników będzie chciał korzystać przez wiele godzin.

Dodaj komentarz