Nowoczesne świetlówki kompaktowe

Standardowe żarówki znikają z półek sklepowych. Dotychczas ze sprzedaży wycofano już 100, 75 i 60 W. Od września 2012 roku nie znajdziemy już także słabszych żarówek ? 40, 25 i 15 W. Tradycyjne ?bańki? zastępowane są przez żarówki energooszczędne, popularnie nazywane świetlówkami kompaktowymi.

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, wycofywanie żarówek ze sklepów zaczęło się od września 2009 roku. W 2012 znikną ostatnie, najsłabsze żarówki 40, 25 i 15 W.

Dlaczego żarówki są wycofywane? Tradycyjne żarówki to lampy żarowe, które swojej budowy i wyglądu nie zmieniły od lat 50-tych XX wieku. Lampa żarowa emituje światło z rozgrzanego żarnika, który w czasie świecenia rozgrzewa się do temperatury ok. 2200 oC. Żarówka więc nie tylko świeci, ale i nagrzewa się. Tylko 5 procent energii zużywają na produkcję światła, a pozostałe 95 procent (!) na emisję ciepła do otoczenia.

Nowoczesne źródła światła to przede wszystkim świetlówki kompaktowe, które są nie tylko bardziej przyjazne dla naszego domowego budżetu, ale również środowiska. Są to lampy wyładowcze, emitujące minimalną ilość ciepła. Zatem cała wytwarzana energia przeznaczona jest na oświetlenie wnętrz, a nie nagrzewanie i wydzielanie niepotrzebnego ciepła.

Świetlówki kompaktowe zużywają aż 5 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Mają też zdecydowanie dłuższą żywotność ? szacuje się, że działają do 10 razy dłużej niż lampy żarowe.

Projekt instalacji elektrycznej przewiduje stosowanie żarówek energooszczędnych głównie do oświetlenia ogólnego pomieszczeń (czyli np. lampa sufitowa w pokoju dziennym czy plafon w przedpokoju). Powodem tego jest to, że świetlówki kompaktowe dają rozproszone światło i mają niską luminację, czyli nie oślepiają.

Nowoczesne świetlówki kompaktowe

Przeciwnicy żarówek energooszczędnych zarzucają produktom zbyt długi czas ?rozpalania? się i zbyt duże kształty nie pasujące do większości opraw świetlnych. Opinie te są jednak przestarzałe, bowiem świetlówki stale są udoskonalane technologicznie, a ich wady usuwane.

Obecnie na rynku możemy kupić świetlówki o wielu kształtach, rozmiarach, a także kolorach, znajdziemy również takie same trzonki, jakie mają żarówki klasyczne ? E27 i E14.

Czas rozpalania się żarówki energooszczędnej również uległ modyfikacjom i nowoczesne źródła światła praktycznie rozpalają się maksymalnie zaraz po włączeniu. Warto informacji o tym poszukać na opakowaniu produktu.

Wspomnieliśmy wyżej, że żarówki energooszczędne są przyjazne dla środowiska. Chodzi tu głównie o energooszczędność wykorzystywanie mniejszej ilości energii. Jeśli bowiem chodzi o ich budowę, to są to produkty niebezpieczne i po zużyciu nie mogą być wyrzucane do zwykłego kosza na śmieci!

Świetlówki kompaktowe zawierają rtęć i luminofory, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka. Zgodnie z obowiązującą ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, musimy segregować niebezpieczne odpady i oddawać je do odpowiednich punktów zbierania.

Zużyte świetlówki wrzucamy więc wyłącznie do specjalnych koszy, które można znaleźć np. w hipermarketach. Niektóre spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe zapewniają specjalne pojemniki w komorach zsypowych dostępnych dla mieszkańców, choć liczba tak eko-odpowiedzialnych firm mieszkaniowych jest jednak wciąż zdecydowanie za mała.

Według ustawy, każda gmina ma obowiązek udostępnić informacje o punktach zbiorów niebezpiecznych odpadów.

Innym sposobem na pozbycie się świetlówki, jest zwrócenie ich sprzedawcy przy zakupie nowych. Żaden sklep nie może nam odmówić przyjęcia zużytego sprzętu przy zakupie takiego samego rodzaju produktu w proporcji 1:1 (czyli zwracamy jeden telewizor, kupując drugi lub zwracamy trzy świetlówki kupując trzy nowe).

Pamiętajmy, że wyrzucenie świetlówki do zwykłego kosza jest łamaniem prawa! Grozi nam za to grzywna nawet 5000 zł, nie wspominając o szkodzie, jaką wyrządzamy środowisku.

Dodaj komentarz