O czym pamiętać montując gniazdka w łazience?

Aby całe wyposażenie łazienki działało bez zarzutu i było wygodne w obsłudze, konieczna jest odpowiednia liczba gniazdek. Równie istotne jest ich rozmieszczenie ? jeśli naruszone zostaną warunki techniczne, możemy narazić domowników na poważne niebezpieczeństwo.

W większości domów pralka stale podłączona jest do źródła prądu. Drobne sprzęty, które niemal nigdy nie są używane jednocześnie (takie jak suszarka, prostownica, czy maszynka do golenia) mogą być podłączane do jednego gniazdka. Jeśli planujemy zakup elektrycznego podgrzewacza wody, pamiętajmy, że taki sprzęt wymaga osobnego źródła prądu.

Optymalnie było oddzielić w łazience strefę mokrą od suchej. Gdy pomieszczenie jest niewielkie, może to być niestety utrudnione, jednak mimo wszystko należy starać się ten podział utrzymać.

Strefą mokrą nazywamy ściany (dotyczy to też sufitu i podłogi), które stykają się bezpośrednio z wanną, umywalką lub kabiną prysznicową. W tych miejscach nie instalujemy żadnych przełączników ani gniazdek. Kolejną kwestią jest bezpieczna odległość gniazdek od wanien i kabin prysznicowych ? nie może być mniejsza niż 60 centymetrów.

Pamiętajmy, że często się zdarza, że cała podłoga w łazience jest pokryta wodą. Dlatego warto pamiętać także o montowaniu gniazdek na odpowiedniej, bezpiecznej wysokości. I tak, dla włączników oświetlenia wynosi ona minimum 1,4 metra nad podłogą, dla gniazdek elektrycznych ? minimum 1,2 metra, a dla opraw oświetleniowych ? minimum 2 metry.

Kupując gniazda do pomieszczeń mokrych (do których zalicza się między innymi łazienka), warto zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniu. Najlepiej nadawać się będą gniazda oznaczone symbolem IP 44. Pierwsza cyfra mówi tutaj o szczelności przed pyłem, a druga o wodoszczelności.

Pamiętajmy także o bryzgoszczelności. Kiedy gniazdko elektryczne jest bryzgoszczelne? Wtedy, gdy zaopatrzone jest w samoczynnie zamykającą się klapkę. Ważne jest też, by było zaopatrzone w bolce uziemiające.

Równie uważnie należy wybierać oprawy oświetleniowe. Muszą być one wodoszczelne, a także niskonapięciowe.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego o znamionowej wartości 30mA. Pomoże on nam zabezpieczyć osobno całą instalację elektryczną w łazience. Dzięki niemu z pewnością nie dojdzie do zwarć, które mogą skutkować groźnym porażeniem.

Post navigation