Odpowiedni projekt światła w kuchni

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia w których spędzamy dużo czasu. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem oświetlenia do tych pomieszczeń, ponieważ nie tylko powinno być ono funkcjonalne, ale również dekoracyjne i pasujące do designu naszego mieszkania. W tym artykule zajmiemy się oświetleniem kuchni.

Oświetlenie kuchni

Ślepe kuchnie obecnie są rzadko budowane. Dlaczego? Ponieważ kuchnie posiadające okno są bardziej energooszczędne. Jednak jeśli projekt przewiduje aneks kuchenny połączony np. z salonem wtedy kuchnia może nie mieć wbudowanego okna, natomiast pokój będzie je posiadał.

Kuchnia otwarta

Okno sprzyja wentylacji oraz oświetla pomieszczenie naturalnym światłem dziennym. Naturalne światło pozwala korzystać z kuchni bez konieczności używania prądu. Najczęściej to pomieszczenie jest stawiane od strony północnej, gdyż takie rozwiązanie ułatwia gospodyni zerknięcie na dzieci bawiące się przed domem czy dostrzeżenie przybyłych gości.

Mimo, iż oświetlenie dzienne jest funkcjonalne to jednak nie wystarczające. Dlatego warto zdecydować się na oświetlenie sufitowe, jednak nie może być ono jednym źródłem światła. Oświetlony powinien być blat kuchenny, zlewozmywak jak również wnętrza szafek i trudno dostępnych miejsc w kuchni.

Oświetlenie centralne jest bardzo często wykorzystywane, gdyż służy do ogólnego przebywania w kuchni po zmroku. Jednak bez względu na układ mebli jaki przewidują projekty kuchni, zawsze będziemy mieć światło za plecami. Dlatego nie jest funkcjonalne np. podczas przygotowywania posiłków.

Na rynku są dostępne nowoczesne źródła światła i warto zainstalować je w naszym domu. Dobrym przykładem jest świetlówka kompaktowa w formie listwy świetlnej, którą można zamontować pod szafką dzięki czemu zyskamy doskonale oświetlony blat. Światło ze świetlówki jest bardzo jasne i równomiernie oświetli całą powierzchnię.

Pojedyncze halogeny to dobry wybór, gdy chcemy oświetlić wnętrza szafek czy miejsce przeznaczone na spiżarnię. Warto zainstalować czujnik światła, co pozwoli nam swobodnie korzystać z tych miejsc bez konieczności naciskania kontaktu i brudzenia go. Po zamknięciu pomieszczenia światło samo gaśnie.

Odpowiedni projekt światła w kuchni

Kuchnia z aneksem

Bardzo popularne jest łączenie kuchni z jadalnią czy salonem. Jadalnia powinna być oświetlona funkcjonalnie, aby spożywać posiłki z całą rodziną, ale warto również pomyśleć o oświetleniu nastrojowym. Jeśli wystój pomieszczenia jest dekoracyjny to warto go podkreślić odpowiednim światłem. Dekoracyjne oświetlenie może być kinkietem zawieszonym przy obrazie czy linią halogenów poprowadzoną przez ścianę. Dodatkowo warto zamontować specjalne ściemniacze, które podkreślą nastrój.

Podstawą jest jednak odpowiednie oświetlenie stołu. Jeżeli stół do jadalni jest kwadratowy czy okrągły można zamontować lampę sufitową co będzie jednym źródłem światła, jeżeli jest długi, prostokątny to warto pomyśleć o kilkapunktowej listwie. Pamiętajmy, aby tak zamocować żyrandole, by ich źródło światła nie przeszkadzało domownikom świecąc im w oczy podczas domowych posiłków.

Dodaj komentarz