Ogrzewanie a projekt domu

Wybierając projekty domów musimy kierować się wieloma czynnikami. I nie chodzi tu tylko o to, czy dom jednorodzinny nam się podoba i czy wnętrza będą komfortowe dla naszej rodziny. Projekt domu wybiera się na lata, warto więc przemyśleć bardzo dokładnie takie kwestie, jak ogrzewanie domu, koszty z tym związane oraz oszczędności, jakie odpowiednie rozwiązanie może nam przynieść.

Budowa domu to zadanie wymagające myślenia o wielu kwestiach naraz. Jedną ważniejszych jest bez wątpienia ogrzewanie domu. Wybierając odpowiednią metodę ogrzewania domu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim koszty ogrzewania z tym związane. Warto też uwzględnić ilość miejsca, którą możemy zagospodarować na potrzeby systemu ogrzewania.

Jeśli chodzi o ilość zajmowanego miejsca, zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest piec gazowy. Zresztą ogrzewanie gazowe to częsty temat poruszany na naszym serwisie. Kocioł gazowy może z powodzeniem stanąć w łazience lub kuchni, nie musimy więc przeznaczać na ten cel dodatkowego pomieszczenia, jak osobna kotłownia.

Podobnie sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o piec elektryczny kocioł dwufunkcyjny (służący do ogrzewania wody użytkowej i CO bez zasobnika wody). Oba urządzenia są dość estetyczne, nie będą się więc  wyróżniać na tle pozostałego sprzętu AGD.

Jeśli chcemy umieścić zbiornik na gaz na terenie działki budowlanej, pamiętajmy, żeby realistycznie ocenić, czy jest na niej wystarczająca ilość miejsca. Nie chodzi tu tylko o wymiary zbiornika, ale o konieczną odległość od ścian budynku i granic działki. Jest ona wyznaczona odpowiednimi przepisami. Problemu tego nie będziemy mieli, pobierając gaz z sieci.  Aby dowiedzieć się, czy będziemy mogli podłączyć się do sieci gazowej, zanim wybierzemy projekty domów i wystąpimy o pozwolenie na budowę, musimy złożyć wniosek o warunki techniczne przyłączy. Otrzymamy je od gazowni i dowiemy się, czy podłączenie do istniejącej sieci gazowej będzie ekonomiczne.

Ogrzewanie a projekt domu

Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, możemy też pomyśleć o pompie ciepła. Pamiętajmy jednak, ze urządzenie to może funkcjonować tylko w połączeniu z kolektorem gruntowym. Jeśli wybierzemy kolektor poziomy, o oszczędności miejsca możemy zapomnieć. Przeciętnie zajmuje on  bowiem przynajmniej dwa razy więcej miejsca, niż wynosi powierzchnia domu do ogrzania!

Jeżeli budujemy projekty domy energooszczędne popularnym rozwiązaniem są kolektory słoneczne. Pamiętajmy jednak, ze muszą być umieszczone on strony południowej. Warunkiem koniecznym do ich umieszczenia jest zatem odpowiednia ilość miejsca po tej stronie dachu. Musimy się też liczyć z dodatkowymi wydatkami ? obecność kolektorów wymaga użycia innego rodzaju pieca oraz przystosowanego do nich zasobnika.

Kominki jako sposób ogrzewania również mają wielu zwolenników. Mowa tutaj zarówno o rozwiązaniach tradycyjnych, przy zastosowaniu których powietrze jest rozprowadzane grawitacyjnie, jak i wkładach kominkach kominkowych z płaszczem wodnym. Ten drugi typ połączony jest z instalacją wodną CO.

Wybierając rozwiązania takie jak piece i pompy ciepła z zasobnikiem wody użytkowej, oraz rozwiązania na paliwo stałe, musimy się liczyć z tym, że potrzebne będzie osobne pomieszczenie. Jego wielkość musi być oczywiście dostosowana do rozmiarów urządzenia, objętości składu opału, oraz zbiorników na wodę  i olej.

O tym, jakie rozwiązanie wybierzemy warto pomyśleć zanim wybierzemy projekt domu. Jeśli bowiem dany gotowy projekt nie jest przystosowany do danego typu ogrzewania, możemy być zmuszeni do poniesienia niemałych kosztów związanych z jego przerobieniem. Równie funkcjonalność budynku może przez to znacznie się pogorszyć.

Dodaj komentarz