Ogrzewanie elektryczne i piece akumulacyjne

Ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet ? nie musimy wyodrębniać w domu miejsca na kotłownię, energia elektryczna jest łatwo dostępna, a do tego praktycznie bezobsługowe urządzenia grzewcze. Wybierając je jako główne źródło ciepła w naszym domu, warto zastanowić się nad montażem pieca akumulującego. Aby koszty takiego ogrzewania były faktycznie niskie, musi zostać spełniony jeden warunek ? musimy mieć dostęp do niższej, nocnej taryfy elektroenergetycznej

Piece akumulacyjne (ogrzewacze akumulacyjne) są coraz bardziej popularne i stanowią doskonałą alternatywę dla standardowych grzejników elektrycznych. Mogą być one używane jako jedyne źródło ciepła w domu lub stanowić dodatkowy system.

Piec akumulacyjny zmniejsza koszty ogrzewania?

Piec akumulacyjny pobiera energię elektryczną po czym zamienia ją w ciepło. Akumulacja polega na tym, że ogrzewacz pobiera energię z nocnej grupy taryfowej, która jest dużo tańsza. Gromadzi ją i ogrzewa, a następnie w ciągu dnia stopniowo oddaje ciepło nie używając energii, która jest wtedy dużo droższa.

Nocna i weekendowa taryfa jest średni o 30-50% tańsza od taryfy całodobowej.

Rodzaje pieców akumulacyjnych.

To co rozróżnia piece akumulacyjne to przede wszystkim sposób oddawania ciepła. Modele różnią się pomiędzy sobą mocą, sposobem sterowania i obudową.

Ogrzewanie elektryczne i piece akumulacyjne

Ogrzewacze akumulacyjne mogą być statyczne i dynamiczne.

  • Ogrzewacze akumulacyjne statyczne

Piece akumulacyjne ze statycznym rozładowaniem są proste w budowie i łatwe w instalacji. Piece powierzchniowo-kanałowe oddają ciepło przez izolację, obudowę i kanały. Na dole znajduje się wlot zimnego powietrza, na górze natomiast wylot ogrzanego. Wchodzące dołem powietrze pobiera ciepło od rozgrzanego bloku, a następnie oddaje je otoczeniu. Dzieje się tak za sprawą zjawiska konwekcji. Przepływ powietrza regulowany jest ręcznie lub automatycznie ( w zależności od modelu) przesłonami na wlocie i wylocie.

Piece akumulacyjne statyczne to nie zaawansowane urządzenia, którymi możemy sterować w zależności od tego jaka jest temperatura otoczenia lub ile czasu przebywamy w pomieszczeniu. Piece te warto stosować w miejscach, gdzie zależy nam na stałej temperaturze przez całą dobę.

  • Ogrzewacze akumulacyjne dynamiczne

Piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem to już o wiele bardziej rozbudowana konstrukcja grzewcza. Podstawową różnica miedzy nimi a piecami statycznymi jest sposób oddawania ciepła ? w tym przypadku piece mają wbudowany wentylator promieniowy, który delikatnie wydmuchuje ciepłe powietrze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Rdzeń akumulujący ciepło zbudowany jest z kamienia magnezytowego, który doskonale magazynuje energie cieplną.

Wentylatory sterowane są za pomocą nowoczesnych regulatorów, mierzących temperaturę w pomieszczeniu. Załączają one wentylatory tylko w razie potrzeby, również w oparciu o warunki pogodowe.

Ogrzewacze dynamiczne wymagają o wiele bardziej skomplikowanej instalacji oraz są dużo droższe niż statyczne. Jednak ich zaletą jest to, że zapewnią nam ciepło w pomieszczeniu tak długo, jak będziemy tego chcieli. Możemy także dowolnie sterować pracą wentylatorów ? włączać i wyłączać, zmieniać prędkość ich pracy. Dzięki temu zapewniamy sobie precyzyjny dobór temperatury w pomieszczeniu w zależności od naszych potrzeb.

Piece z dynamicznym rozładowaniem stosuje się najczęściej w pomieszczeniach mieszkalnych (pokojach, sypialniach).

Czy piec akumulacyjny wymaga dodatkowego pomieszczenia?

Ogrzewacze akumulacyjne nie wymagają zastosowania osobnych pomieszczeń (kotłowni, składów opału). Ich wygląd jest estetyczny i nowoczesny, są jednak większe niż standardowe grzejniki elektryczne. Najczęściej spotykane są piece stojące, jednak możemy znaleźć także modele przeznaczone do instalacji na ścianie.

Piece z rozładowaniem statycznym są większe niż piece dynamiczne, gdyż oddają ciepło przez obudowę.