Ogrzewanie inteligentnego domu

W poprzednim artykule wstępnie zrobiliśmy zarys tego, czym jest instalacja inteligentnego domu. Teraz skupimy się bardziej szczegółowo na jednym z jego głównych elementów, jakim jest ogrzewanie domu.

Na koszty ogrzewania wpływ ma nie tylko źródło ciepła, jakie mają nasze domy jednorodzinne, ale również straty energii wynikające po pierwsze z niewłaściwej instalacji, mało energooszczędnej budowy domu, a także ze zbędnego ogrzewania pomieszczeń, w których temperatura nie musi być wysoka.

Projekty domów energooszczędnych, poza szczelną konstrukcją ścian zewnętrznych i innych przegród budowlanych, wysoką wartością izolacyjności termicznej i eliminacji mostków cieplnych, szukają alternatywnych rozwiązań, pomagających zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło. W tym celu stosuje się najczęściej odnawialne źródła energii, jak np. kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

Bez względu jednak, jaki system grzewczy wybierzemy, instalacja domu inteligentnego pozwoli nam zaoszczędzić nawet 30% energii cieplnej, zużywanej do ogrzewania domu.

Ogrzewanie inteligentnego domu

Dzisiejszy świadomy inwestor nie skupia się wyłącznie na tym, jakie jest koszt budowy domu. Wybierając domy projekty coraz częściej myślimy o kosztach przyszłej eksploatacji. Długie zimy i szybko rozpoczynający się sezon grzewczy, a także stały wzrost cen energii skłaniają nas do poszukiwania oszczędności w użytkowaniu domu. Wiadomo jednak, że chcemy, by nasze domy jednorodzinne były ciepłe i komfortowe, niższe rachunki nie mogą zatem nam tego odbierać.

Ogrzewanie domu może być zintegrowane z systemem inteligentnego domu. Pozwoli to na używanie energii cieplnej na maksymalnie niskim poziomie, jednocześnie nie wpływając na samopoczucie i komfort życia mieszkańców.

Integracja ogrzewania umożliwia bowiem stworzenie specjalnych stref grzewczych w naszych domach. Dzięki nim każde pomieszczenie może mieć indywidualną temperaturę. Kuchnia, która ze względu na przeprowadzane tam prace i tak jest najcieplejszym pomieszczeniem w domu, nie trzeba ogrzewać jej do takiego poziomu temperatury, który powinien panować np. w pokoju dziecka czy salonie.

Warto pamiętać, że plany domów, które stawiają na energooszczędność, należy odpowiednio usytuować na działce względem stron świata. Pomieszczenia takie jak salon czy pokój do pracy należy skierować na południe, sypialnie na wschód, a kuchnię czy garaż, jeśli projekty mają go w bryle ? na północ.

W zależności od poziomu nasłonecznienia, pomieszczenia będą potrzebowały różnej temperatury o innych porach dnia. Strefy grzewcze zintegrowane z czujkami temperatury zewnętrznej czy stacjami pogodowymi pomogą zachować optymalną temperaturę w pomieszczeniu, nie przegrzewając lub nie wychładzając go nadto.

Oszczędności na ogrzewaniu przyniesie nam również automatyczne obniżenie temperatury w czasie nocy oraz w pomieszczeniach, nie przeznaczonych na stałą obecność domowników, np. w pomieszczeniach gospodarczych.

System inteligentnego domu współpracuje również z wieloma czujkami. Czujki otwarcia okien wysyłają do systemu informację o otworzonym oknie, co spowoduje obniżenie poziomu żądanej temperatury. Czujka temperatury lub inne funkcje logiczne zaprogramowane w systemie, pozwalają np. włączyć ogrzewanie schodów wejściowych, gdy pada śnieg, a temperatura na zewnątrz spada poniżej zera.

Wspomniane stacje pogodowe badają temperaturę, poziom oświetlenia, nasłonecznienia, siłę wiatru i opady. Względem informacji przez nie wysyłanych, dostosowywane jest ogrzewanie w naszych domach.

Przyciski do inteligentnego systemu zintegrowane są również z termostatami, umożliwiającymi ustalenia żądanej temperatury w danym pomieszczeniu. Na wyświetlaczu odczytać możemy temperaturę, jaka w obecnej chwili panuje we wnętrzu, a także ustawić, jaka jej wartość powinna być maksymalna.

Oprócz systemu grzewczego, inteligentny dom integruje również system wentylacji i klimatyzacji. Zapewnia odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu i steruje ruchem powietrza.

Kolejne elementy systemu inteligentnego będą opisane w dalszych artykułach.

Dodaj komentarz