Ogrzewanie paliwem stałym

Jeżeli nasze domy jednorodzinne chcemy ogrzewać paliwem stałym będziemy potrzebować osobnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię. Choć nieraz chcemy jej kosztem powiększyć inne sąsiadujące z nią wnętrze, zmiany w projekcie powinniśmy poważnie przemyśleć.

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przewidują rozmiary kotłowni odpowiedniej do danego modelu kotła grzewczego.

Jeżeli mamy standardowe domy jednorodzinne najczęściej wybieramy kotły grzewcze o mocy do 25 kW. Projekty domów powinny wtedy przewidywać kotłownię, która będzie osobnym pomieszczeniem, które najlepiej jeśli będzie się znajdować w centralnym miejscu względem ogrzewanych pomieszczeń.

Podłoga w kotłowni ma być niepalna lub obita stalową blachą o szerokości minimum 0,5 m od krawędzi urządzenia grzewczego. Należy pamiętać, że w podłodze powinien znajdować się podłogowy wpust.

Wnętrze, w którym planujemy kotłownię powinno być wysokie na min. 2,2 m. Jeżeli dom jednorodzinny już jest wybudowany, to możemy mieć nieco niższe pomieszczenie wynoszące 1,9 m wysokości, ale wtedy bezwzględnie musimy zapewnić w nim skuteczną wentylację.

Oświetlenie wnętrza kotłowni powinno być przede wszystkim sztuczne, ale dobrze, gdy kotłownia ma także okno. To pomoże w zachowaniu prawidłowej wentylacji, niemniej Prawo Budowlane nie nakazuje takiego rozwiązania.

Ogrzewanie paliwem stałym

Ważne jest także prawidłowe usytuowanie kotła. Kocioł grzewczy musi być regularnie poddawany konserwacji. Musimy zapewnić, by osoba, która przeprowadza kontrolę miała dostęp do urządzenia z każdej strony. Nam to również umożliwi prostsze czyszczenie i dbanie o kocioł. Tył kotła nie może znajdować się bliżej ściany niż w odległości mniejszej niż 0,7 m, a jego boki ? nie mniejszej niż 1 metr. Przód kotła musi być oddalony od przeciwległej strony o min. 2 metry.

Kotły grzewcze należy umieścić na fundamencie z materiałów niepalnych, który ma wystawać o 0,05 m ponad poziom podłogi.

Jeżeli ogrzewanie domu przewiduje paliwo stałe musimy mieć miejsce do jego składowania. Najlepiej jeśli ulokujemy je jak najbliżej pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł grzewczy.

Określone są również normy dotyczące wentylacji. Wentylacja kotłowni powinna być co najmniej grawitacyjna. Otwór nawiewu, który nie może być zamykany, musi mieć przekrój nie mniejszy niż 200 cm2 i powinien znajdować się na wysokości do 1 metra nad poziom podłogi. Wywiew wentylacyjny to kanał wywiewny, który najczęściej ma przekrój 14×14 cm i wyprowadzony jest poza dach budynku. Otwór wywiewny natomiast umieszczony jest tuż pod stropem. Komin do tego systemu grzewczego nie może mieć mniejszego przekroju niż 20×20 cm.

Ostatnio pisaliśmy, jak bardzo popularne jest ogrzewanie gazowe. Dlatego projekty domów najczęściej właśnie przewidują instalację gazową. Jeżeli inwestor wybierze jednak inne rozwiązanie, a nie mamy projekty domów z ogrzewaniem na paliwo stałe, konieczna będzie adaptacja projektu i dostosowanie go do wybranego ogrzewania.

Jeśli w projekcie nie było w ogóle kotłowni, architekt adaptujący musi ją doprojektować kosztem innych pomieszczeń. Jeżeli była przeznaczona na ogrzewanie gazowe, najpewniej konieczne będzie powiększenie jej gabarytów, również korzystając z przestrzeni sąsiednich wnętrz. Kotłownia do ogrzewania gazowego nie zawsze jest potrzebna, ale jeśli ją mamy to zwykle wystarcza pomieszczenie o kubaturze 8m3, a jeśli mamy kocioł z zamkniętą komorą spalania ? wystarczy kotłownia o kubaturze 6,5m3.

Warto na etapie adaptacji mieć już wybrany kocioł na paliwo stałe. Dzięki temu architekt, który dokonuje adaptacji będzie mógł dokładnie wyliczyć, jaka powierzchnia kotłowni będzie nam potrzebna.

Dodaj komentarz