Osprzęt elektryczny w łazienkach

Planując aranżacje łazienek musimy wziąć pod uwagę nie tylko rozkład mebli i wyposażenia, ale również projekt instalacji z uwzględnieniem funkcjonalnego i bezpiecznego rozmieszczenia gniazdek, włączników i opraw oświetleniowych.

Ile gniazdek potrzebnych będzie w łazience? To zależy od tego, z jakiego sprzętu zasilanego prądem będziemy tam korzystać. Jeżeli urządzana jest mała łazienka, niewiele dodatkowych urządzeń będziemy mogli zainstalować. Salon kąpielowy daje większe możliwości.

Bez względu na metraż, w łazienkach często ustawiamy pralkę. Podłączona jest ona zazwyczaj na stałe, więc dla niej zaplanować musimy osobne gniazdko. Inaczej wygląda sprawa drobnego agd łazienkowego, takiego jak suszarki i lokówki do włosów, maszynki do golenia czy inne urządzenia do pielęgnacji rzadko kiedy używamy jednocześnie, mogą więc być zamiennie podłączane do jednego gniazdka.

Osprzęt elektryczny w łazienkach

Jeżeli w naszym domu czy mieszkamy mamy ogrzewanie elektryczne, piecyk w łazience zwykle nie jest włączany do gniazdka, tylko na stałe podłączony do instalacji. Małe elektryczne podgrzewacze wody wymagają już osobnego gniazdka wtykowego.

Większość urządzeń, które wykorzystujemy w łazience wymaga zasilania jednofazowego. Jeżeli jednak mamy przepływowy podgrzewacz wody o dużej mocy, musimy sprawdzić, czy nie będzie wymagane zasilanie trójfazowe.

Gniazdka do łazienki muszą być bryzgoszczelne. Sprawdźmy więc czy wybrany osprzęt elektryczny ma oznaczenia IP 44, gdzie pierwsza cyfra oznacza szczelność przed pyłem, druga zaś wodoszczelność. Gniazdka muszą mieć samozamykającą się klapkę, która uchroni osprzęt przed zachlapaniem wodą. Pamiętać również należy o bolcach uziemiających, które powinny mieć gniazdka.

Osprzęt elektryczny w łazience powinien być instalowany z dala od strefy mokrej, czyli bezpośrednio np. przy wannie czy kabinie prysznicowej ? minimalna odległość to 60 cm. Ważna jest również odległość od podłogi, która w łazience również narażona jest na kontakt z wodą. Gniazdka elektryczne powinny być montowana na wysokości min. 1,2 metra nad podłogą, a oprawy oświetleniowe ? 2 m.

Włączniki oświetlenia łazienki najczęściej zamontowane są przed wejściem, ale niekiedy montujemy osobny włącznik lampy przy lustrze ? wtedy powinniśmy zachować odległość min. 1,4 m od podłogi.

Instalacja elektryczna w łazience powinna być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym o znamionowej wartości 30 mA. Ochroni on instalację przed skutkami zwarcia, a nas przed porażeniem prądem.

Oświetlenie łazienki zwykle wymaga więcej niż jednego źródła światła. Oprócz lampy sufitowej, która pełni funkcje oświetlenia centralnego, montujemy kinkiety po dwóch stronach lustra lub jeśli tafla jest duża ? lepsza będzie listwa świetlna nad górną krawędzią lustra.

Coraz popularniejsze jest również oświetlenie halogenowe montowane głównie jako dekoracja czy do budowania nastroju. Trzeba jednak pamiętać, że lampy halogenowe nagrzewają się, dlatego najlepiej montować je w podwieszanym suficie.

Bezpieczniejsze są diody LED, gdyż nie nagrzewają oświetlanych przedmiotów oraz jest to oświetlenie energooszczędne.

Projekty łazienek nie powinny raczej przewidywać stosowania jarzeniówek. Ich bladoniebieska barwa światła sprawi, że nasza cera będzie miała nienaturalny koloryt, co na przykład zdecydowanie utrudni wykonanie prawidłowego makijażu. W łazience stosujemy lampy dające ciepłe, najbardziej zbliżone do naturalnego światło.

Warto rozważyć dodatkowo podświetlenie półek łazienkowych. Po pierwsze wygląda to bardzo estetycznie, po drugie zaś jest dobrym rozwiązaniem, gdy urządzane są małe łazienki ? więcej dekoracyjnego oświetlenia optycznie powiększa małe wnętrza.

Dodaj komentarz