Oświetlenie inteligentnego domu

Coraz większe zainteresowanie odnotowują domy jednorodzinne, które zapewniają mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo, jakie daje instalacja inteligentnego domu. Możliwość zarządzania wszystkimi instalacjami i urządzeniami nie tylko ułatwia życie, ale również sprawia, że domownik zostaje poinformowany o wszystkich usterkach czy zagrożeniach.

Oświetlenie domu to jedna z instalacji, która zintegrowana jest w całym systemie inteligentnego domu. Sterowanie oświetleniem polega na zarządzaniu wszystkimi obwodami oświetleniowymi, zainstalowanymi w domu. Aby system spełniał pokładane w nim nadzieje, projekt instalacji powinien powstać w bardzo wczesnej fazie budowy domu, już w czasie, gdy kupione mamy projekty domów.

Mając przed oczami plany domu możemy określić, jakie oświetlenie będziemy chcieli mieć w danym pomieszczeniu, a także jaką atmosferę oświetleniem będzie można wywołać. Inteligentny dom pozwala bowiem na zaprogramowanie tzw. scen świetlnych, które nie tylko dopasują oświetlenie do żądanego efektu, np. takiego, jaki potrzebujemy podczas oglądania telewizji, ale również zintegrują z nim np. rolety w oknach czy sprzęt RTV. Sceny świetlne włączają równocześnie kilka lamp, gaszą inne lub zmieniają ich natężenie światła dzięki sterowaniu zainstalowanymi w nich ściemniaczami. Dzięki temu możemy jednym przyciskiem na panelu lub pilocie stworzyć nastrojowe oświetlenie do oglądania filmu, romantycznej kolacji czy spotkania w większym gronie.

Zwykłe domy jednorodzinne potrzebują osobnego włącznika do każdej lampy. Być może w takich pomieszczeniach, jak WC czy kuchnia nie ma to wpływu na aranżację wnętrza, ale już w takim pomieszczeniu jak np. salon, gdzie potrzebne jest oświetlenie sufitowe, na ścianach wiszą dekoracyjne kinkiety, jest lampa stojąca czy halogeny w suficie, na ścianie pojawić się może cała artyleria włączników. Jeśli dodamy do tego pokrętła ściemniaczy czy termostat do ustawienia odpowiedniej temperatury, zaplanowana z wyczuciem aranżacja wnętrza zostanie oszpecona.

Projekty domów inteligentnych do sterowania wszystkimi obwodami świetlnymi stosują bardzo estetyczne wieloklawiszowe przyciski. Są one dostępne w wielu kolorach, możemy je dobrać do każdego stylu i wystroju wnętrza. Pod danym klawiszem możemy zaprogramować nie tylko włączenie konkretnej lampy, ale właśnie np. sceny. Każdy klawisz ma pole opisowe, możemy wpisać tam dowolną informacje np. ?romantyczna kolacja? – po naciśnięciu tego klawisza zasuną się rolety, oświetlenie ściemni, a z głośników popłynie sentymentalna muzyka.

Integracja oświetlenia w systemie inteligentnego domu to również bezpieczeństwo domowników. Połączenie obwodów z czujkami ruchu umożliwia załączenie oświetlenia np. na zewnątrz posesji, bez konieczności wychodzenia z samochodu w czasie powrotu do domu.

Ciekawym rozwiązaniem jest również stacja pogodowa, która wysyła sygnały o natężeniu światła dziennego. Lampa włączy się więc nie z całkowitą mocą, gdy słońce jeszcze świeci, a my nie będziemy tracić cennej energii elektrycznej.

Nowoczesne domy to domy wyposażone w mnóstwo urządzeń, instalacji, technologii, które mają za zadanie ułatwiać nam życie. Jednak nagromadzenie ich może niekiedy być dość uciążliwe. Inteligentny dom pozwala na ograniczenie naszej aktywności w sterowaniu do minimum. A co ważniejsze, takie projekty domów, w których zaplanowano inteligentną instalację, stają się coraz bardziej dostępne dla ?zwykłych? inwestorów, a nie tylko bogaczy budujących okazałe rezydencje.

Dodaj komentarz