Oświetlenie pokoju dziecka

Sypialnia zazwyczaj mieści się na poddaszu. Planując oświetlenie wnętrza zwróćmy uwagę, komu będzie służyć. Sypialnia dla rodziców będzie wymagała innego oświetlenia niż pokój dzieci.

W pokoju dziecka najważniejsze jest świtało jasne, nadające się do nauki. Urządzając pokój do nauki rozplanujmy go tak, by biurko znajdowało się w miejscu gdzie dochodzi światło słoneczne. Pierwsze miesiące roku szkolnego przypadają na okres, gdy naturalnego światła jest coraz mniej, dlatego należy zadbać o zastąpienie go odpowiednim oświetleniem sztucznym. Na dłuższe zachowanie koncentracji pozytywnie wpłynie jasne i żywe światło padające z lampy sufitowej. Najlepiej jeśli będzie posiadała otwartą obudowę i żarówkę, która równomiernie oświetli całe pomieszczenie.

Oświetlenie pokoju dziecka

Biurko to miejsce, gdzie odrabiane są lekcje dlatego tu też potrzebujemy odpowiedniego źródła światła. Jego odpowiednią ilość może zapewnić obudowa lampki, jak i żarówka wyposażona w odbłysk, kierując całą wiązkę światłą do przodu. Takie oświetlenie wpływa na koncentrację i wzrok. Dlatego powinno ją ustawić tak, by ręka piszącego dziecka nie rzucała cienia na zeszyt.

Najlepiej jeśli nabędziemy ruchomą i lekką lampkę, której położenie na biurku łatwo możemy zmienić. Pozwoli ona na doświetlenie ważnego w danej chwili punktu (pamiętajmy, że dzieciom trudno siedzieć w jednym miejscu przy biurku), a także umożliwi ustawienie światła w taki sposób, by światło nie raziło dziecka w oczy.

Oświetlenie pokoju dziecka

Warto wybrać lampę z długim, ruchomym ramieniem i nieprzezroczystym abażurem np. lekką i niedrogą lampkę halogenową. Ponieważ jest niewielkich rozmiarów a żarówkę cechuje trwałość. Jeśli kupujemy żarówkę halogenową sprawdźmy czy na pewno pasuje do naszej lampki, a decydujące znaczenie odgrywają dwie żarówki: 12 V i 230 V.

Uwaga. Tylko nieliczne żarówki mogą być stosowane w popularnych lampkach z otwartą oprawą.

 

Dodaj komentarz