Oświetlenie schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne muszą być bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. Dlatego tak ważne jest funkcjonalne oświetlenie schodów, by poruszanie się po nich nie było trudne. Światło na schodach pełni jednak nie tylko funkcje praktyczne, może stanowić również bardzo atrakcyjne dekoracje wnętrza.

Na co zwrócić uwagę wykonując projekt oświetlenia schodów wewnętrznych?

Lampy na schodach powinny dawać takie światło, by poziom jego natężenia był niższy niż oświetlenie kuchni czy  pokoju dziennego. Strumień światła należy skierować bezpośrednio na każdy stopień, by był on dobrze widziany przez poruszającą się po schodach osobę.

Wybierając oprawy oświetleniowe trzeba zwrócić uwagę, by ich budowa nie powodowała olśnienia, które mogłoby oślepić osobę wchodzącą po schodach.

Oświetlenie schodów wewnętrznych

Dobrym pomysłem są na przykład kinkiety ścienne, które umieszcza się na ścianach, gdzie biegną schody. Ważne, by montaż oświetlenia był powyżej wzroku. Światło kinkietów kierowane jest albo bezpośrednio na stopnie schodów, albo na sufit.

Jeżeli schody wewnętrzne prowadzą na antresolę, mają niewielką długość. Takie schody w domu można oświetlić tylko przez jeden kinkiet, ale trzeba zwrócić uwagę, by dawał on rozproszone światło na całą oświetlaną powierzchnię.

Innym ciekawym rozwiązaniem, które zwykle przewidują nowoczesne domy, są tzw. oczka, czyli małe oprawy umieszczane nad każdym lub co kilka stopni. Odpowiednio dobrane oprawy oświetleniowe rozpraszają światło bądź kierują je bezpośrednio na stopień. Takie oświetlenie domu to jego bardzo atrakcyjna dekoracja.

Oczka świetlne można również zamontować w płaszczyznę schodów. Takie rozwiązanie przewidywane jest najczęściej, gdy mamy np. nowoczesne schody w salonie, które nie są połączone z żadną ścianą. Należy pamiętać, by w takim przypadku wybierać oprawy oświetleniowe z wysokim stopniem ochrony, ponieważ muszą być na tyle odporne, by wytrzymać nacisk stopy.

Oświetlenie schodów wewnętrznych

Nowoczesne wnętrza wymagają nowoczesnych rozwiązań. Tu doskonale sprawdzą się także taśmy ledowe, które przyklejane są do schodów, tworząc bardzo atrakcyjne aranżacje wnętrz i niepowtarzalny nastrój. Oświetlenie LED z uwagi na niezbyt mocną luminację światła polecane jest właśnie na schody, gdzie światło nie powinno oślepiać. Warto również zwrócić uwagę, że jest to oświetlenie energooszczędne, a na schodach dosyć często włącza się światło.

Jeśli chodzi o włączanie i wyłączanie światła na schodach, to domy jednorodzinne warto wyposażyć w przełączniki schodowe. Umożliwiają one bowiem włączenie światła na dole schodów, a wyłączenie na górze.

Jeden włącznik montuje się więc na parterze, drugi na piętrze. Zarówno jeden, jak i drugi może włączać lub wyłączać światło, w zależności od naszych potrzeb.

Dodaj komentarz