Oświetlone projekty ogrodów

Budując domy jednorodzinne czy urokliwe domki letniskowe często zapominamy o zagospodarowaniu posesji wokół budynków. Wydaje nam się, że budowa domu jest w tej chwili najważniejsza i nie zajmujemy się pracami, które zdają się być wykończeniowe.

Tymczasem wiele robót, których dotyczy aranżacja ogrodów, powinny być wykonywane równolegle z pracami budowlanymi. W przeciwnym razie późniejsze użytkowanie może nie być w pełni komfortowe, a projekty ogrodów tak atrakcyjne jak w komputerze architekta krajobrazu.

Jedną z ważniejszych czynności, którą trzeba rozpocząć jednocześnie z budową domu, jest instalacja oświetlenia zewnętrznego. Poprowadzenie okablowania już na etapie budowy pozwoli nam uniknąć późniejszego uciążliwego rozkopywania działki lub nieestetycznych kabli prowadzących do altany czy ogrodowego grilla.

Oświetlone projekty ogrodów

Oświetlenie zewnętrzne spełnia kilka funkcji, w zależności od tego, jaki element posesji ma być podświetlony. Jest zatem funkcjonalne, ułatwiając nam poruszanie się po zmroku, ochronne, odstraszając potencjalnych włamywaczy, wskazuje kierunek parkującemu nocą samochodowi lub kieruje go do garażu. W ogrodzie jest stosowane również oświetlenie dekoracyjne, nawiązujące charakterem do stylu mebli ogrodowych, małej architektury, umilające organizowane na świeżym powietrzu przyjęcia czy romantyczne kolacje.

Modne domy drewniane, jak np. popularny projekt domu Agatka stawiają na komfortowe połączenie domu z ogrodem. Zresztą niejednokrotnie ogród jest właśnie argumentem, który przekonuje nas do rozpoczęcia budowy a nie zakupu mieszkania, czy nawet luksusowego apartamentu. Dlatego tak ważna jest prawidłowa i przemyślana instalacja elektryczna. Na posesji powinno być kilka (jeśli nie kilkanaście) źródeł światła. Warta podświetlenia jest:

  • brama garażowa, brama wjazdowa i domofon przy furtce,
  • podjazd do garażu
  • schody zewnętrzne i wejście do domu
  • elewacja domu i numer budynku
  • taras, balkon i dodatkowo mała architektura ogrodowa
  • ścieżki i alejki ogrodowe, miejsce na grilla czy piaskownica dla dzieci

Projekt instalacji należy zlecić uprawnionemu elektrykowi. Oczywiście inwestor może, a nawet powinien, sugerować rozmieszczenie punktów świetlnych, jednak tylko fachowiec da nam pewność, że światło w ogrodzie będzie bezpieczne i funkcjonalne.

Oświetlenie zewnętrzne należy zaplanować jako zupełnie oddzielny obwód. To bardzo ważne, bowiem jeśli w ogrodzie oświetlenie zostanie uszkodzone, dom jednorodzinny zasilany odrębnym obwodem będzie normalnie funkcjonował. Warto przewidzieć dwa lub trzy niezależne obwody, w zależności od powierzchni naszej działki i elementów, które chcemy oświetlić. Pamiętajmy, że instalacja elektryczna w ogrodzie dotyczy również ewentualnego podłączenia sprzętu RTV czy zasilania elektrycznego grilla lub używania narzędzi ogrodowych.

Ze względu na korzystanie z narzędzi ogrodowych, napięcie powinno być dobierane nie tylko pod względem mocy lampy, ale również właśnie mocy (mocniejszych) dodatkowych urządzeń. Instalację warto zamontować w gruncie, aby była niewidoczna i nie szpeciła naszego ogrodu. W związku z tym wybrać należy odpowiednie rurki osłonowe, w których poprowadzone zostaną kable też z grupy przeznaczonej do montowania pod gruntem.

Projekty domów nowoczesnych mają za zadanie zmaksymalizować poczucie komfortu mieszkających w nich ludzi, dlatego też instalację warto połączyć ze specjalnymi czujkami, które ułatwią nam sterowanie oświetleniem, a raczej sprawią, że stanie się ono bezobsługowe. Do dyspozycji mamy włączniki zmierzchowe, czujki ruchu, włączniki z programatorem czasu.

Pamiętajmy, aby kupując lampy ogrodowe czy inne oprawy oświetlenia zewnętrznego brać pod uwagę wskazówki elektryka. Doświadczony i rzetelny fachowiec na pewno nam doradzi, aby kupić lampy oznaczone symbolami IP 44 oraz IP 65. Co one oznaczają. Pierwsza cyfra oznacza szczelność oprawy, druga wodoszczelność. Pierwszy symbol dotyczy oświetlenia ściennego np. tego na elewacji, drugi zaś oświetlenia montowanego w nawierzchni, jakie najczęściej wykorzystuje się na podjazdach lub ogrodowych alejkach. Dzięki temu będzie mieć pewność, że nasze lampy będę odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne.

Kinkiety, reflektory, punkty świetlne, latarnie ? wybór oświetlenia zewnętrznego jest naprawdę duży. Możemy je dobrać do stylu i charakteru naszego ogrodu, domu i ogrodzenia. Lampy nowoczesne i stylizowane, archaiczne pochodnie czy stylowe latarnie występują w wielu kształtach, wzorach i kolorach.

Pamiętajmy, że domy jednorodzinne stawiają dziś na energooszczędność! To już nie tylko prawidłowa izolacja termiczna czy wysokiej jakości materiały budowlane. W domu i ogrodzie wykorzystywać należy energooszczędne źródła światła: popularne diody LED, nowoczesne świetlówki kompaktowe czy żarówki halogenowe.

Dodaj komentarz