Paroizolacja dachu – kiedy jest konieczna?

Przez dach możemy tracić nawet do 20% energii cieplnej, co oczywiście przekłada się na wyższe koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Izolacja dachu jest niezbędna, by ciepło nie uciekało na zewnątrz.

Projekty domów przewidują izolację przegród budowlanych dostosowanych do rodzaju i typu zabudowy, jak i oczywiście zgodnych z obowiązującymi normami prawnymi. Jeżeli budujemy domy jednorodzinne energooszczędne ? parametry izolacji są nawet wyższe niż te, które przewidują normy.

Przez dach możemy tracić nawet do 20% energii cieplnej, co oczywiście przekłada się na wyższe koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Izolacja dachu jest więc niezbędna, by ciepło nie uciekało na zewnątrz.

Należy jednak wiedzieć, że konstrukcja dachu powinna również umożliwiać usuwanie wilgoci z wewnątrz budynku. A tej w naszych domach nie brakuje. Już kiedy budowa domu się odbywa mokre technologie budowy generują wilgoć, którą należy usuwać. Później, podczas użytkowania domu, sami tworzymy parę wodną poprzez codzienne czynności: mycie, pranie, gotowanie, a także… oddychanie.

Jeżeli para wodna nie zostanie odprowadzona na zewnątrz, wilgoć w domach może zagrażać zarówno konstrukcji budynku, jak i naszemu zdrowi. Powstawać może bowiem grzyb lub pleśń na ścianach, niebezpieczna dla wytrzymałości materiałów budowlanych i dla domowników.

Para wodna i ciepło unoszone są pod dach, dlatego na przykład latem na poddaszu bywa tak gorąco. Aby para wodna mogła być usunięta z wewnątrz, projekt dachu musi przewidywać odpowiednie warstwy izolacji. Jedną z nich jest paroizolacja.

Paroizolacja dachu jest bezwzględnie wymagana jeśli budujemy projekty domów z poddaszem. Aby adaptacja poddasza była przeprowadzona prawidłowo, musimy zadbać o odpowiedni poziom wilgotności i ciepła.

Paroizolacja dachu - kiedy jest konieczna?

Jeżeli budujemy domy parterowe, to warstwa paroizolacji powinna znajdować się przede wszystkim na pomieszczeniami mokrymi, takimi jak kuchnia, łazienka czy pralnia.

Prawidłowy obieg powietrza ułatwia wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, którą zazwyczaj mają przewidziane nowoczesne domy oparte o energooszczędne technologie. Dodatkowo, jeżeli dachy są zabezpieczone od zewnątrz membraną dachową, możemy wtedy zrezygnować z paroizolacji. Jedna z użytkowego punktu widzenia jest ona zawsze wskazana.

Konieczność jej zastosowania należy uzgodnić z ekspertem.

Izolacja dachu powinna składać się z kilku warstw. Gdzie umieścić paroizolację? Powinna ona znajdować się między warstwą ocieplenia (np. ocieplenie wełną mineralną) a obudową poddasza (np. płyty gipsowo-kartonowe). Jeżeli mamy takie warstwy izolacji, ilość usuwanej pary wodnej wchodzącej w dach nie będzie większa od ilości wychodzącej.

Paroizolacja wykonana jest najczęściej z folii dachowych. Istnieje ich kilka rodzajów:

  • bariery parowe ? folia paroizolacyjna z metalem lub bitumitem ? taką paroizolację stosujemy na dachy niewentylowane
  • opóźniacze pary ? folia polietylenowa
  • regulator pary ? folia dachowa składająca się z trzech warstw polipropulenu.

Dwa pierwsze rodzaje paroizolacji to tzw. paroizolacja tradycyjna. Regulator pary to już paroizolacja aktywna, którą można stosować wyłącznie na dachu, który dodatkowo chroniony jest wysokoparoprzepuszczalną membraną dachową.

Regulatory pary chronią pomieszczenia przed tzw. efektem torby foliowej, którą powoduje np. zastosowanie opóźniacza pary. Efekt torby foliowej powstaje przy niewystarczającej wentylacji grawitacyjnej ? paroizolacja całkowicie zatrzymuje napór pary wodnej, a brak skutecznej wentylacji powoduje skraplanie się jej po wewnętrznej stronie materiału izolacyjnego.

Koszty izolacji dachu są różne i zależą od tego, jakie domy jednorodzinne budujemy i jaki projekt dachu wybieramy. Bez względu jednak na to, ile nas one wyniosą, to inwestycja, która naprawdę się opłaca, zarówno dla naszych kieszeni (niższe koszty ogrzewania), jak i bezpieczeństwa i zdrowia.

Dodaj komentarz