Planujemy instalację inteligentnego domu

Inteligentny dom to nie futurystyczny budynek niedostępny dla zwykłego inwestora. Wielu z nas kojarzy ?inteligencję? domu z niesamowitymi gadżetami, które pochłaniają większość kosztów budowy. Czy rzeczywiście tak jest? Domy jednorodzinne z inteligentnym systemem sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i systemem alarmowym to krok w przyszłość, który może zrobić każdy, kogo czeka budowa domu.

Mimo że pojęcie ?inteligentny dom? często pojawia się na forach budowlanych i w dyskusjach z architektami, niewiele osób wie, co naprawdę kryje się pod tą nazwą. Owszem, projekty domów nowoczesnych zawierają niekiedy rozbudowane systemy, nie dla wszystkich dostępne. Ale tak naprawdę wystarczy niewielki poziom automatyki, abyśmy mogli nazwać swój dom inteligentny,

Wszystkie domy jednorodzinne zawierają instalacje ogrzewania, oświetlenia, nowoczesne domy nie są funkcjonalne również bez skutecznej wentylacji, klimatyzacji i systemu alarmowego. Inteligentny dom polega na tym, że wszystkie instalacje w domu są zintegrowane, działają zależnie dzięki sterującemu nimi oprogramowaniu.

Planujemy instalację inteligentnego domu

W skład instalacji inteligentnej wchodzi wiele elementów, a ich liczba stanowi o poziomie naszego domu. Inteligentny dom ma za zadanie m.in. podnieść komfort obsługi podstawowych sprzętów domowych. Dlatego jednymi z najbardziej popularnych elementów instalacji są zdalnie włączanie i wyłączanie oświetlenia.

Oświetlenie w inteligentnym domu umożliwia sterowanie źródłami światła w zależności od naszych potrzeb i godziny w ciągu dnia. Możemy zaprogramować sceny świetlne, które doskonale znajdą zastosowanie w takich pomieszczeniach jak np. salon czy sypialnia. Zastanawiamy się czy współgrają nowoczesne źródła światła i nasza aranżacja sypialni? Wszystko zależy od tego czy wybierzemy odpowiedni model oświetlenia. Co istotne, do sterowania kilkoma źródłami światła nie potrzebujemy wielu włączników, jak to jest w przypadku tradycyjnej instalacji. Efektownie wygląda wielofunkcyjny panel dotykowy lub włącznik z kilkoma punktami, którym uruchamia się sceny. Z sterowaniem działają również zamontowane w lampach ściemniacze. Ustalamy więc odpowiednią moc świetlną na romantyczną kolację, przyjęcie czy oglądanie filmów.

Wraz z oświetleniem możemy zintegrować system sterowania np. rolet, które automatycznie zasłaniają się, gdy scena świetlna programuje nastrój do kolacji czy filmu.

Kolejnym elementem jest obsługa działania systemu grzewczego. Nowoczesne domy inteligentne umożliwiają stworzenie stref grzewczych. Polega to na tym, że w każdym pomieszczeniu panuje inna temperatura. Wiadomo, że kuchnia nie musi być tak mocno ogrzewana jak pokój dziecka. Taki podział na strefy przynosi realnie niższe koszty ogrzewania. Z systemem grzewczym mogą być zintegrowane czujniki w oknach, które informują system, że okna są otwarte i nie trzeba używać całej mocy grzewczej. Ważne dla bezpieczeństwa domowników są również czujniki tlenku węgla, dymowe, ognia itp.

Koszty instalacji inteligentnego domu zależą od tego, na ile elementów zintegrowanych się zdecydujemy. Warto jednak pamiętać, że można ją przeprowadzać etapami. Są dwa rodzaje instalacji: przeprowadzonej za pomocą kabla magistralnego i radiowa. Jeżeli zdecydujemy się na to pierwsze rozwiązanie, to powinniśmy poinformować o tym architekta, który dostosuje do instalacji projekty domów na etapie adaptacji. Instalator zaś powinien poprowadzić kabel magistralny. Na początku możemy na nim zamontować tradycyjną instalację, po latach będziemy mogli zbudować na niej inteligentny dom bez konieczności przeprowadzania kosztownego remontu związanego z kuciem ścian. Samo okablowanie przewodem magistralnym nie wpływa znacząco na koszt budowy domu.

To czy wybierzemy radiową czy magistralną metodę sterowania domem zależy od nas. Koszty instalacji są podobne. Wyższe ceny urządzeń do obsługi bezprzewodowej rekompensuje brak konieczności okablowania. Sterowanie bezprzewodowe oparte na radiowej komunikacji ze sterowanymi urządzeniami, jest dobrym rozwiązaniem jeżeli chcemy unowocześnić istniejące domy jednorodzinne. Systemy modularne, jakie są dostępne w opcji bezprzewodowej, również mogą być dowolnie rozbudowywane.

Dodaj komentarz