Planujemy pompę ciepła

W poprzednim artykule pisaliśmy, że projekty domów opierają się na standardowych urządzenia grzewczych, a to inwestor powinien zdecydować, jakie konkretne grzejniki wybierze później do swojego domu. Mówiliśmy jednak o standardowych domach jednorodzinnych, bowiem zupełnie inne podejście do instalacji grzewczej mają projekty domów energooszczędnych.

Domy projekty oparte na technologiach energooszczędnych wykorzystują do ogrzewania domu odnawialne źródła energii; w domach jednorodzinnych są nimi przede wszystkim kolektory słoneczne i pompy ciepła.

O wyborze takich instalacji należy powiadomić architekta wykonującego adaptację, jeżeli nie od razu zdecydowaliśmy się na projekt domu energooszczędnego. Jeżeli wybór padł na pompę ciepła, potrzebny będzie szereg zmian dostosowujący projekt do jej wymagań.

Po pierwsze należy pamiętać, że przy wykorzystywaniu pompy ciepła nie będzie potrzebna budowa komina, dlatego architekt powinien usunąć go z projektu. Pompa ciepła w przeciwieństwie do pracy, jaką wykonują piece węglowe czy olejowe i kotły gazowe, niczego nie spala, nie emituje więc dymu. Pompa pobiera energię cieplną z otoczenia, a następnie przekazuje ją do instalacji grzewczej, zasilana niewielką ilością prądu. Zatem komin dymowy nie będzie zupełnie potrzebny.

Projekty domów z ogrzewaniem na paliwo stałe muszą przewidywać kotłownię, której gabaryty uzależnione będą od wielkości jaką ma kocioł grzewczy. Stosując pompę ciepła również potrzebne będzie nam osobne pomieszczenie, dlatego kotłownia w projekcie pozostaje. Należy jednak zlikwidować nawiew z kotłowni. Montaż pompy ciepła powinien sytuować urządzenie jak najbliżej dolnego źródła ciepła (wody powierzchniowe, wody podziemne, grunt, powietrze atmosferyczne) i górnej źródła ciepła (system grzewczy: ogrzewanie podłogowe, sufitowe, grzejnikowe, podgrzewanie wody użytkowej), z których pompa czerpie energię. Pompa ma podobne parametry gabarytowe, co standardowe kotły grzewcze ? wielkość kotłowni pozostaje więc bez zmian. Najczęściej dom projekty przewidują kotłownię w pomieszczeniach piwnicznych czy pomieszczeniach gospodarczych.

Dostępne są również pompy ciepła montowane na powietrzu lub umieszczone w gruncie.

Planujemy pompę ciepła

Jak działa pompa ciepła?

Obrazowo można porównać działanie pompy ciepła do pracy lodówki, która odbiera ciepło do produktów i poprzez radiator oddaje je do otoczenia. Pompa ciepła pobiera energię z górnego źródła, jakim jest powietrze, wody gruntowe itp. Temperatura ich jednak nie jest wystarczająco wysoka, by ogrzać cały dom i wodę użytkową. Dlatego pompa ciepła przekazuję tę energię do nośników (górne źródła ciepła), a te rozprowadzają po pomieszczeniach.

Aby praca pompy ciepła była jak najbardziej efektywna, najlepiej gdy współdziała ona z ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub mieszanym niskotemperaturowym, by różnica temperatur dolnego i górnego źródła energii była jak najmniejsza. Dlatego powinniśmy raczej zrezygnować z tradycyjnych grzejników instalacji co; są one stosowane z pompą ciepła tylko w przypadku, gdy wykonywany jest remont domu istniejącego.

Aby nasze domy ogrzewać za pomocą pompy ciepła, musimy zainwestować na etapie budowy. Szacuje się, że koszt urządzeń potrzebnych do działania pompy jest 30% droższy niż dobra instalacja z kotłem grzewczym. Jednak stałe wzrosty cen energii sprawiają, że inwestorzy coraz częściej mniej zwracają uwagi na koszty budowy, skupiając się na kosztach późniejszej eksploatacji budynku. Pompa ciepła jest owszem zasilana energią elektryczną, ale tylko do działania, nie do podgrzewania wody. Zużycie prądu jest więc bardzo niewielkie. Ogrzewanie elektryczne jest droższe aż o 75%, ogrzewanie olejowe ? o 50%, a ogrzewanie gazowe z użyciem gazu ziemnego ? o 25%. Pompa ciepła przynosi więc naprawdę widoczne oszczędności już po pierwszym sezonie grzewczym. Aż 75% jej działania czerpie energię naturalną, czyli bezpłatną. A biorąc pod uwagę fakt, że nie spala i nie emituje ona do środowiska żadnych związków, rozwiązanie to jest uznawane za bardzo ekologiczne.