Podstawowy system alarmowy

W domu powinniśmy czuć się bezpieczni ? to priorytet dla naszej rodziny. Budujemy ogrodzenia, montujemy drzwi i okna antywłamaniowe.

Prawie wszystkie nowoczesne domy są już wyposażone w system alarmowy. Z czego składa się podstawowa jego instalacja?

System alarmowy może być prosty i rozbudowany, składać się z wielu elementów, dobieranych w zależności od potrzeb naszej rodziny i możliwości finansowych. Inteligentne domy mają systemy alarmowe zintegrowane ze wszystkimi pozostałymi instalacjami, co stanowi często niezawodną ochronę przed włamaniem, pożarem czy innymi nieszczęściami.

Prosty system alarmowy też może nas zabezpieczyć przed nieproszonymi gośćmi. Bez względu na rozbudowę składa się na niego centrala alarmowa, do której przesyłane są informacje z pozostałych elementów systemów: czujek, manipulatorów i sygnalizatorów.

Co to jest centrala alarmowa?

Centrala alarmowa jest głównym elementem systemu. Trafiają do niej informacje z pozostałych urządzeń. Dane mogą być przesyłane drogą radiową lub przewodowo.

Centrale alarmowe mogą być proste analogowe. Nie wymagają one prowadzenia rejestru wydarzeń. Mogą być również centrale mikroprocesowe, które są już znacznie bardziej zaawansowane. Mogą nie tylko rejestrować wydarzenia, ale również powiadamiać o alarmie, kontrolować dostęp itp.

Głównym zadaniem ?mózgu? alarmu jest zbieranie i analizowanie wszystkich sygnałów, jakie wysyłają czujki (np. czujki ruchu, drgań, otwarcia itp.). Sygnały te są archiwizowane w centrali i przekazywane do sygnalizatorów. Mogą być również przesyłane do zewnętrznych komórek systemu, np. agencji ochrony. Ponadto centrala alarmowa steruje urządzeniami zewnętrznymi np. kamerą na elewacji i nadzoruje system z użyciem komputera.

Obudowa centrali to skrzynka, którą umieszcza się w niedostępnym dla włamywacza miejscu. Możemy ukryć ją za wyposażeniem domu, a i tak nie pogorszy to jej pracy.

Co to są manipulatory

System alarmowy sterowany jest za pomocą urządzeń, które nazywamy manipulatorami. Są to najczęściej specjalne panele alarmowe z klawiaturą lub urządzenia nowoczesne z ekranem dotykowym. Montujemy je przy drzwiach wejściowych, by wchodząc do domu w miarę szybko móc wyłączyć alarm.

Podstawowy system alarmowy

Na wyświetlaczu widzimy wszystkie ustawienia systemu, możemy nim sterować, ustawiać funkcje, włączać lub wyłączać system. Wyświetlają się również wszystkie zdarzenia, jakie miały miejsce w domu np. podczas naszej nieobecności.  Manipulatory umożliwiają nam również programowanie centrali alarmowej.

Jakie czujki alarmowe?

Kolejnym elementem systemu alarmowego są czujki i czujniki alarmowe. Pełnią one wiele różnych funkcji. Domy jednorodzinne najczęściej są wyposażone w:

– czujki ruchu

– czujki zbicia szkła

– czujki dymu

– detektory czadu, gazu

– czujki zalania wodą

Podstawowy system alarmowy

Dzięki tym urządzeniom możemy w prosty i dość tani sposób zbudować prostą automatykę budynku. Na przykład czujnik czadu możemy kupić już za niecałe 100 zł. To bardzo niska cena za poczucie bezpieczeństwa, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny, a jakże niebezpieczny, śmiertelny.

Co to są sygnalizatory?

Ostatnim elementem systemu alarmowego są sygnalizatory. Jak sama nazwa wskazuje, ich główną funkcją jest zawiadamianie nas o zdarzeniach w naszym domu. Sygnalizatory mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne.

Łącznie koszt alarmu w podstawowej wersji to kwota ok. 2000 zł. Ceny systemu alarmowego spadają ? nowoczesne technologie wypierają stare sprawiając, że już dziś każdy może pozwolić sobie na to, by jego dom jednorodzinny był bezpieczny.

Dodaj komentarz