Przyczyny wilgoci w domu

Wilgoć w domu powstaje na skutek codziennych czynności, zwłaszcza tych wykonywanych w kuchni czy w łazience. Jednak nadmiar wilgoci i brak jej prawidłowego wydalania skutkować może bardzo poważnymi konsekwencjami, zagrażającymi nie tylko konstrukcji budynku, ale także naszemu zdrowiu.

Wybieramy projekty domów murator, które przygotowane są przez renomowane biura architektoniczne, zwracające uwagę na obowiązujące normy prawne, nowoczesne technologie budowy domu i bezpieczeństwo oraz zdrowie domowników. Jednak nieprawidłowości, które zdarzyć się mogą podczas budowy osłabiają konstrukcję dobrze zaprojektowanego domu i negatywnie wpływają na nasze życie w nowych budynkach.

Przyczyny wilgoci w domu

Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci z domu wystarczy prawidłowa i skuteczna wentylacja pomieszczeń. Projekty domów nowoczesnych, tworzone z myślą o rozwiązaniach energooszczędnych, przewidują instalację wentylacji mechanicznej i rekuperator. Jednak i wentylacja grawitacyjna poradzi sobie z wilgocią, pod warunkiem, że projekt instalacji i jej wykonanie powierzymy specjaliście.

Nie bez znaczenia są również elementy mikrowentylacji, które ułatwiają wymianę powietrza w domu bez konieczności ponoszenia strat ciepła, jakie przynosi np. wietrzenie pomieszczeń przez otwieranie okien. Kratki wentylacyjne, otwory wentylacyjne w drzwiach, a także nawiewniki okienne umożliwiają ruch powietrza, a co za tym idzie, wydalają wilgoć z wnętrza domu.

Niedrożna wentylacja sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet zagrażają życiu. Ponadto pleśń na ścianie powoduje, że niszczy się powłoka malarska, wilgoć przenika do wnętrza ściany, a co za tym idzie, wpływa na stabilność konstrukcji całego budynku. Domki drewniane zagrożone są gniciem, tynki elewacyjne odpadają, a szkielet stalowy ulega korozji.

Jednak nie tylko nieskuteczna wentylacja jest odpowiedzialna za nadmiar wilgoci w domu. Główną przyczyną jej powstawania jest niewłaściwie wykonana izolacja pionowa i izolacja pozioma fundamentów.

Kupując gotowe projekty domów jednorodzinnych musimy je poddać obowiązkowi adaptacji do warunków zabudowy i lokalnych warunków gruntowych. Architekt adaptujący musi na nowo przeliczyć fundamenty i przystosować je do gruntu, na jakim ma stanąć nowy dom. Również izolacja fundamentów musi być wykonana od początku, biorąc pod uwagę rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych. Dlatego tak ważne jest, by adaptacja projektu była wykonana przez uprawnionego i doświadczonego projektanta.

Również ekipa budowlana powinna rzetelnie wykonywać swoje zadanie zgodnie z tym, co przewidział projekt domu.

Istotny jest również projekt dachu i wykonanie prawidłowego pokrycia przez firmy dekarskie. Nieszczelny dach i wadliwe pokrycie dachu skutkować będzie tym, że do wnętrz przedostawać się będzie woda opadowa. Ściany zewnętrzne mogą zostać zawilgocone zaś przez nieszczelne rynny czy rury spustowe. Bardzo istotny jest również prawidłowo wykonane i zamontowane obróbki blacharskie.

Zagrożeniu wilgocią sprzyja również wadliwie wykonana instalacja wodno-kanalizacyjna oraz złe odprowadzanie wody z okolic fundamentów.

We własnym zakresie możemy pozbyć się wilgoci z wewnątrz pomieszczeń poprzez podnoszenie temperatury, wykorzystać osuszacz powietrza, który obniża wilgotność bez zmiany temperatury lub zainstalować w domu pochłaniacz wilgoci, czyli specjalny pojemnik, w którym znajduje się wkład absorpcyjny w postaci granulatu chlorku wapnia CaCl32, pochłaniający wilgoć.

Są to jednak metody doraźne, skuteczne jako profilaktyka niż sposób na zawilgocone ściany. Remont budynku, który uległ zawilgoceniu jest procesem długotrwałym i kosztownym. Domy jednorodzinne poddaje się renowacji polegającej na osuszaniu murów, wydalaniu z nich wilgoci technologicznej. Wykonują to specjalistyczne firmy.

Nowoczesne metody osuszania ścian dzielimy na działania inwazyjne i nieinwazyjne. Jedną z działań nieinwazyjnych jest nagrzewanie pomieszczeń za pomocą specjalnej nagrzewnicy. Ale i tu musimy wcześniej zapewnić skuteczną wentylacją, by wilgoć mogła zostać wydalona. Osuszanie może być również kondensacyjne lub absorpcyjne. Metodami inwazyjnymi są metoda iniekcji, termoiniekcji lub iniekcji krystalicznej. Osuszanie budynków metodą iniekcji krystalicznej jest sposobem najbardziej popularnym, polegającym na utworzeniu w porach i kapilarach konstrukcyjnych materiałów budowlanych warstwy izolacyjnej z wykrystalizowanych minerałów.

Po wysuszeniu ścian, możemy przystąpić do renowacji ścian wewnętrznych. Pamiętajmy, że pokrycie nową warstwą farby zgrzybiałej powierzchni nie przyniesie żadnych rezultatów. Po pierwsze należy bardzo dokładnie zedrzeć starą, zniszczoną powłokę, powierzchnię pokryć preparatem grzybobójczym, zagruntować i dopiero ścianę pomalować na nowo. Oczywiście remont ścian wewnętrznych nie ma większego sensu, jeśli nie pozbędziemy się przyczyny wilgoci ? grzyb i pleśń szybko powrócą.