Przydomowe zbiorniki na gaz

Budując nowe projekty domów stajemy przed wyborem komfortowego systemu grzewczego, w jaki wyposażymy nasze domy jednorodzinne. Choć opcji mamy wiele, to niekiedy warunki działki ograniczają nasz wybór.

Inwestorzy budujący projekty domów jednorodzinnych nadal najczęściej wybierają ogrzewanie gazowe. Ten popularny system grzewczy ma wiele zalet, pod warunkiem, że nasza działka budowlana ma dostęp do miejskiej sieci gazowej.

Jeżeli nie mamy dostępu do gazu ziemnego i nie otrzymamy warunków technicznych przyłączy, jesteśmy zmuszeni do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Jednym z nim jest gaz płynny, którego źródło umieszczone zostanie na naszej działce w specjalnych zbiornikach.

Gaz płynny może ogrzewać dom jednorodzinny oraz podgrzewać wodę użytkową. Ogrzewanie gazowe płynnym gazem nie wymaga również specjalnych urządzeń grzewczych. Wykorzystuje się do tego standardowe odbiorniki ? kotły gazowe oraz kuchenki gazowe.

Przydomowe zbiorniki na gaz

Przydomowe zbiorniki na gaz

Aby zaopatrzyć domy jednorodzinne w gaz płynny musimy zainwestować w przydomowe zbiorniki. Możemy wybrać albo naziemne zbiorniki na gaz albo podziemne zbiorniki na gaz. Standardowo oba rozwiązania mają pojemność 2700, 4850 lub 6400 litrów, w zależności od potrzeb gospodarstwa domowego.

O tym, jaki zbiornik wybierzemy decyduje kilka czynników. Po pierwsze musimy określić moc zasilanych gazem urządzeń, które wykorzystywane będą w naszym domu. Zapotrzebowanie na gaz wyrażone w kg/h jest sumą ich mocy.

Po drugie musimy określić możliwości, jakie daje nam nasza działka budowlana. Muszą być spełnione warunki określające minimalną odległość od domu oraz od granicy działki. Wynikać one będą z uzyskanych w gminie warunków zabudowy.

Kolejnym czynnikiem jest wybór częstotliwości tankowania, w czym główną rolę odgrywa wielkość zbiornika i zużycia gazu.

Warunki zabudowy

Należy pamiętać, że zbiornik na gaz płynny nie może zostać usadowiony w zagłębieniu terenu, w pobliżu rowów czy studni. Nie można również planować jego instalacji na terenach podmokłych.

Minimalne odległości od budynków, dróg, granic działki oraz elektrycznych linii napowietrznych wynoszą w przypadku zbiorników o pojemności 2700: 3 m (zbiornik naziemny) i 1 m (zbiornik podziemny. Jeżeli zbiornik naziemny odizolujemy tzw. ścianą oddzielenia ogniowego, odległość możemy zmniejszyć do 1,5 m.

Najprostszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest instalacja naziemnego zbiornika na gaz. Do jego instalacji niezbędna jest płyta fundamentowa o grubości od 12 do 20 cm, wystająca ponad powierzchnię gruntu.

Jednak naziemne zbiorniki są oczywiście widoczne na działce, a nie takie aranżacje ogrodów planowaliśmy budując dom jednorodzinny. Jeżeli więc chcemy ?ukryć? instalację, warto zainwestować w podziemne zbiorniki na gaz. Jest to rozwiązanie jednak znacznie droższe niż naziemne zbiorniki, dlatego dobrze powinniśmy przemyśleć koszty budowy.

Zbiornik podziemny jest również alternatywą jeżeli na naszej działce nie ma miejsca na ustawienie zbiornika naziemnego. Tu również wymagana jest płyta fundamentowa o grubości od 20 do 30 cm. Od góry zbiornik pokrywa 60 centymetrowa warstwa gruntu. Jedynym widocznym elementem instalacji jest pokrywa zbiornika.

Paliwo dostarczane jest na działkę specjalnymi cysternami. Powinniśmy zadbać o to, aby tankowanie gazu odbywało się bez problemu. Ważne jest zatem odpowiednie przygotowanie dojazdu cysterny do naszej nieruchomości. Warto pamiętać, że węże, które dostarczają paliwo mają najczęściej 35 m, czasem aż 50 m. Jeżeli zbiornik na gaz nie będzie oddalony od drogi w większej odległości, cysterna nie będzie musiała wjeżdżać na naszą działkę.

Inwestycja w zbiorniki na gaz to bardzo duży koszt. Musimy zdawać sobie z tego sprawę. Jeżeli zależy nam na ograniczeniu kosztów, znajdźmy firmę, która dzierżawi zbiorniki. Umowa zobliguje również właściciela zbiornika do przeprowadzania niezbędnych przeglądów i konserwacji.

Dodaj komentarz