Stawiamy na dom energooszczędny

Domy energooszczędne dotychczas kojarzyły się z modernistycznymi budynkami, których budowa była niemożliwa dla ?zwykłego? Kowalskiego. Tymczasem obecne technologie budowy domu, dostępność eko-kredytów i coraz większa konkurencyjność firm dostarczających energooszczędne rozwiązania sprawiają, że projekty domów wykonane zgodnie z zaostrzonymi wymogami izolacyjności cieplnej cieszą się coraz większą popularnością.

Budowanie domów energooszczędnych dotychczas popularne w Europie Zachodniej, także w naszym kraju zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Polacy stają się bardziej świadomi korzyści, jakie niesie za sobą budowa domu ciepłego, szczelnego i bezpiecznego dla domowników. Ostatnio wiele pracowni architektonicznych zmodyfikowało swoje stare projekty domów jednorodzinnych w taki sposób, by były one zgodne z obecnymi normami energooszczędności. Naprzeciw budownictwu energooszczędnemu wychodzą również producenci materiałów budowlanych, poprawiając parametry swoich produktów i dostosowując technologie budowy do oczekiwań oszczędnego inwestora.

Wzrasta również świadomość ludzi dotycząca ochrony środowiska. Domy jednorodzinne energooszczędne są bezpieczne i przyjazne nie tylko dla człowieka, ale właśnie dla środowiska, emitując dużo mniej szkodliwych substancji i wykorzystując znacznie mniej pozyskiwanej nienaturalnie energii cieplnej.

Koszt budowy domu energooszczędnego będzie wyższy niż w przypadku domu o standardowych parametrach cieplnych. Kosztorys budowy jest bowiem zwiększony o dobre ocieplenie, odpowiedni system termoizolacji, a także okna energooszczędne, które są droższe niż te o normatywnych parametrach. Domy energooszczędne zważywszy na szczelność konstrukcji, wymagają także sprawnego systemu wentylacji. Najczęściej stosowana jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, który dodatkowo odzyskuje ciepło z usuwanego zużytego powietrza i ogrzewa nim świeże napływające do wnętrza.

Montaż kolektorów słonecznych czy instalacja pompy ciepła to kolejne dodatkowe wydatki. Również tradycyjne ogrzewanie gazowe opiera się nie na zwykłych, ale energooszczędnych kotłach. Nowoczesne kotły grzewcze to spory wydatek, choć ich ceny i tak znacznie ostatnio zmalały.

Stawiamy na dom energooszczędny

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że koszt budowy domu zmniejszają same projekty domów. Mają one bowiem prostą, zwartą bryłę, pozbawione są architektonicznych ?udziwnień? jak dekoracyjne lukarny czy wykusze, nie są raczej podpiwniczone. Dachy takich domów mają stosunkowo niewielką powierzchnię względem powierzchni użytkowej całego domu, dlatego projekty domów parterowych raczej rzadko są uznawane za energooszczędne. Ofertę stanowią projekty domów jednorodzinnych z poddaszem lub domy piętrowe z jedno- lub dwuspadowym dachem.

Eksperci twierdzą, że kosztorys budowy domu o standardowych parametrach jest ok. 12% niższy niż domu energooszczędnego. Ale należy pamiętać, że izolacja ścian, podłóg, fundamentów i dachów jest mniej solidna, a brak zastosowania energooszczędnego wyposażenia i instalacji sprawia, że późniejsze koszty użytkowania domu, czyli np. koszty ogrzewania czy opłaty za elektryczność są znacznie wyższe. Dom energooszczędny pozwala rocznie zaoszczędzić nawet 6000 zł na ogrzewaniu!

Energooszczędności sprzyjają specjalne pożyczki i dotacje do kredytów. BOŚ Bank i Bank BPH oferują klientom ekologiczne kredyty hipoteczne na zakup i remont domu energooszczędnego. Kredyt obniżają oprocentowanie nawet o 2 punkty procentowe. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z programów dofinansowujących zakup i montaż konkretnych rozwiązań. I tak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził program, którego celem jest udzielanie kredytów preferencyjnych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Dofinansowanie wynosi nawet do 45% kosztów poniesionych na instalację solarną.

Dotacją mogą zostać też objęte budowa przydomowej oczyszczalni ścieków i instalacja pompy ciepła. Warto też skorzystać z możliwości ocieplenie budynku ? dzięki temu nasz dom będzie ciepły przez cały rok.

Dodaj komentarz