Tanie ogrzewanie – czym palić w piecu?

Od zarania dziejów ludzie wykorzystywali drewno jako opał. Jest powszechnie dostępne i stosunkowo tanie, np. w porównaniu z węglem kamiennym. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że jest szereg innych materiałów opałowych i to ekologicznych, które są godne uwagi, jeśli chodzi o ogrzewanie domu jednorodzinnego.

Ekologiczne materiały zyskują na samym początku, gdyż nie szkodzą środowisku a zarazem wytwarzają więcej ciepła przy spalaniu niż samo drewno. Powstają z odpadów drzewnych, co przekłada się na mniejszą wycinkę lasów, a my wybierając przetworzony już materiał wpływamy na ochronę przyrody, nie bojąc się o groźny w domu czad. Nasz portfel też zyskuje bo wolniej zużywamy ekologiczny materiał, który jest bardziej ekonomiczny niż drewno.

Tanie ogrzewanie - czym palić w piecu?

Ekogroszek

Proekologiczny wytwarzany z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki. Występuje on w postaci ziaren o średnicy do 2,5 cm, a kupuje się go w workach ? cena ekogroszku wynosi ok. 20-25 zł za 25 kg worek. Załadunek i przechowywanie jest proste i czyste, np. w porównaniu z alternatywnym miałem.

Do spalania potrzebny będzie kocioł na ekogroszek. Cena kotła o mocy 25 kW (wystarczającego do ogrzania domu o powierzchni 150 mkw) wynosi ok. 8000 zł. Musi być wyposażony w tzw. palenisko retortowe. Dzięki zasobnikowi i podajnikowi opał można dokładać co 2-3 dni, a automatyka steruje spalaniem, dozowaniem paliwa i powietrza. Eksploatacja tego pieca może być tańsza nawet o 40% od tradycyjnego.

Pellet drzewny

Kolejną alternatywą jest coraz popularniejszy pellet. To kilkucentymetrowe granulki o średnicy 6-8 mm, przetworzone z drewnianych odpadów. Pellet jest dostępny w poręcznych 15-25 kg workach oraz w opakowaniu ?Big-bag? 1T ? cena pelletu to ok. 800 zł/t.

Bezobsługowe nowoczesne kotły na pellet nie różnią się w eksploatacji od tych na olej opałowy. Przykładowa cena kotła o mocy do 18 kW to wydatek rzędu 6 500 zł. Umożliwia ogrzanie domu o powierzchni 150 m? wybudowanego w starej technologii lub dobrze izolowanego, nowoczesnego budynku o powierzchni nawet 350 m?. Zapewniają większą czystość i komfort użytkowania. Z tony pelletu pozostaje ok. 6% popiołu, ze względu na to wybieranie popielnika w sezonie odbywa się raz na miesiąc.

Brykiet drzewny

Wytwarzany jest z odpadów drzewnych: wiórów i trocin. Posiada kształt walca albo kostki i jest tani, gdyż płacąc 10 zł otrzymamy worek 10 kilogramowy. W porównaniu do węgla opałowego wartość energetyczna brykietu może być o 30% większa z uwagi na to, że zamiast się spalać żarzy się.

 

Dodaj komentarz