Wady i zalety ogrzewania gazowego

Czym ogrzewać dom – to pytanie zadają sobie wszyscy, których czeka budowa domu. Choć chcemy, by nasze domy jednorodzinne były przede wszystkim trwałe, bezpieczne i komfortowe, to jednak koszty budowy i późniejsze koszty eksploatacji to wyznacznik decyzji, które podejmujemy.

Projekty domów powtarzalnych, tzw. gotowych zawierają część instalacyjną, w której architekt przewidział rozwiązania dotyczące ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. To, na co się zdecydujemy, leży jednak po naszej stronie. Musimy poinformować o swoim wyborze architekta adaptującego, który przystosowuje plany domów do warunków zabudowy. Projekt budowlany, który składa się wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę, musi zawierać informacje dotyczące przewidywanych w realizowanej inwestycji instalacji grzewczych. Ocieplanie budynków w naszym klimacie to podstawowa czynność przy budowie domu.

Wybór ogrzewania przede wszystkim uzależniamy od warunków finansowych. Nie powinniśmy jednak skupiać się wyłącznie na kosztach realizacji poboru paliwa, ale właśnie na kosztach późniejszego użytkowania. Budowa przyłączy, montaż pompy ciepła czy kolektorów słonecznych są dość drogą inwestycją, jednak relatywnie niższe rachunki za ogrzewanie, które płacić będziemy do końca mieszkania w budynku, nie powinny być dla nas obojętne.

Wady i zalety ogrzewania gazowego

Ogrzewanie gazowe jest jednym z najtańszych sposobów na zarówno ogrzanie domu, jak i podgrzanie wody użytkowej, dlatego inwestorzy budujący domy jednorodzinne, najczęściej decydują się na to rozwiązanie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli w pobliżu naszej działki budowlanej nie istnieje sieć gazu ziemnego, budowa przyłączy może stać się bardzo kosztowna i długotrwała.

Zalety ogrzewania gazowego sprawiają jednak, że ta inwestycja może się opłacać. Pod warunkiem oczywiście, że będziemy z niej rozsądnie korzystać.

Błędem popełnianym przez inwestorów są oszczędności skłaniające ich do zakupu nie odpowiednich urządzeń grzewczych. Choć nowoczesne kotły gazowe są drogie, to jednak ta jednorazowa inwestycja jest korzystna. Energooszczędny kocioł gazowy staje się praktycznie bezobsługowym źródłem ciepła. Poddawany regularnym kontrolom, utrzymuje pracę na wysokiej wydajności przez wiele, wiele lat. Kotły mogą być instalowane w łazience czy kuchni, a nawet w szafkach kuchennych, a ich nowoczesny design nie wpływa negatywnie na to, jak wygląda aranżacja wnętrza.

Kotły grzewcze na gaz są najczęściej zintegrowane z regulatorami, które umożliwiają ustalenie żądanej temperatury w danym pomieszczeniu. Pozwala to również na zaprogramowanie różnych temperatur w pomieszczeniach, w zależności od funkcji, jakie pełnią. Kuchnia nie musi być dogrzewana do maksimum, gdyż czynności, które się w niej wykonuje sprawiają, że i tak jest najcieplejszym pomieszczeniem w domu. Salon, w którym najdłużej przebywają domownicy, powinien mieć komfortową temperaturę, a pomieszczenie gospodarcze, po zapewnieniu odpowiedniej wentylacji, ogrzewane wcale być nie musi.

Gaz ziemny jest dużo tańszy od innych paliw, choć jak wiemy, ceny energii stale rosną. Węgiel jest paliwem tańszym, ale do jego użytkowania dochodzą koszty transportu i składowania, a projekt domu musi przewidywać również miejsce na jego składowanie. Obsługa urządzeń grzewczych na węgiel wymaga od inwestora stałego zaangażowania, nie wspominając o konieczności dokładania paliwa czy sprzątaniu śladów po sadzy.

Nowoczesny kocioł na gaz jest praktycznie bezobsługowy, a użytkownik nie musi myśleć o dokładaniu paliwa, wynoszeniu popiołu czy składaniu zamówień. Do jego obowiązków należy jedynie regularne opłacanie rachunków za gaz.

Aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, warto również pomyśleć nad prawidłowym wyposażeniem wnętrz. Grzejniki współpracujące z ogrzewaniem gazowym można wybrać wśród wielu dostępnych modeli na rynku. Są one nowoczesne i atrakcyjne wizualnie, to dodatkowy powód, dla którego chcemy pozostawiać je na widoku. Przede wszystkim jednak nie powinniśmy zasłaniać je meblami czy zasłonami ze względu na to, że negatywnie wpływa to na rozprowadzanie energii. Zamiast ogrzewać całe pomieszczenie, ciepło pozostanie przy ścianie, na której zamontowany jest grzejnik.