Wentylacja poddasza latem

Jak zapewnić dobrą wentylację na poddaszu latem? Podstawą jest sprawna wentylacja na poddaszu. Jednak inaczej wentyluje się poddasze zimą a inaczej latem, ponieważ staje się tam strasznie duszno. Aby sobie z tym problemem poradzić należy zastosować się do kilku naszych porad.

Przyczyny nagrzewania się poddasza

Cieple powietrze jest lżejsze, dlatego zajmuje najwyżej położone zakątki pomieszczeń. Skoro poddasze jest najwyżej położoną częścią budynku, to właśnie tam przemieszcza się ciepłe powietrze z niższych kondygnacji przez ciągi komunikacyjne (klatki schodowe, otwarte przestrzenie itp.).

Kolejnym problemem jest brak na poddaszu rezerwuarów „zimna”, czyli elementów konstrukcji domu o dużej pojemności cieplnej, które mogłyby zakumulować chłód z chłodniejszej nocy do gorącego dnia. Dlatego należy zastosować ściany i stropy wykonywane technologią tradycyjną, stanowiące niewielką część przegród poddasza. A jak wiadomo lekkie materiały izolacyjne mają znikomą pojemność cieplną.

Ostatnią przyczyną jest zastosowanie mało wydajnej i nie dostosowanej do potrzeb pomieszczeń poddasza wentylacji grawitacyjnej. Oczywiście sprawna wentylacja wpływa bardzo korzystnie na zmniejszenie duszności na poddaszu o czym należy pamiętać przy jej wyborze. Ważną rolę odgrywają też okna dachowe, ponieważ w dużo większym stopniu niż okna pionowe „nasłoneczniają” pomieszczenia, powodując w środku znaczny wzrost temperatury. Warto pomyśleć o zastosowaniu zewnętrznej rolety, która pomaga ograniczyć duszność na poddaszu.

Wentylacja poddasza latem

Wentylacja w dzień i nocy

Chcąc poprawić klimat poddaszy w lecie należy dążyć do wykorzystania istniejących rezerwuarów „zimna”. W dzień należy ograniczyć nagrzanie pomieszczeń przez promienie słoneczne najlepiej używając rolety będącej po zewnętrznej stronie szyby. W nocy natomiast powinniśmy schłodzić pomieszczenie, zatem odsłonić okno, oraz wzmóc wentylację, aby schłodzić rezerwuary „zimna”, które będziemy potrzebować w upalny dzień.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wentylacja poddaszy w czasie trwania sezonu grzewczego wymaga szczególnej uwagi, ponieważ jej brak lub nieprawidłowe działanie w tym okresie niesie za sobą najwięcej zagrożeń.

  • Konieczne jest zabezpieczenie wydajnego, ciągłego przepływu powietrza.
  • Poddasze, podobnie jak najwyższa kondygnacja stanowi część budynku gdzie uzyskanie wydajnej wentylacji jest najtrudniejsze.
  • Dotychczas stosowany w wentylacji grawitacyjnej komin wywiewny sięgający od sufitu pomieszczeń poddasza jest względnie niski, a przez to „ciąg” wentylacji niewielki.
  • Przy małej sile ciągu łatwo doprowadzić do zmiany kierunku ruchu powietrza w kanałach wywiewnych i odwrócenia ich funkcji z wywiewnej na nawiewną wyziębiając pomieszczenia. Co prowadzi zazwyczaj do schłodzenia ścian tych kanałów uniemożliwiając powrót do prawidłowej pracy. Dlatego warto zastosować wentylację nawiewno-wywiewną, która całkowicie eliminuje tego typu problemy.
  • Stosując wentylację nawiewno-wywiewną (z zastosowaniem w rekuperatorze tzw. wkładu letniego) zapewniamy stałą wymianę powietrza dzięki czemu unikniemy otwierania okien, a tym samym nie narażamy się na wpuszczenie do domu intruzów, owadów, kurzu, deszczu lub hałasu.

Dodaj komentarz